Dlaczego potrzebujemy „ekologicznego nawrócenia”, w jaki sposób polski Kościół przygotowuje się do światowego szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach i jakie jest stanowisko Papieża w sprawie polityki ekologicznej – o tym wszystkim będą dyskutować paneliści konferencji organizowanej przez Caritas Polska oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska (GCCM). Pierwsze tego rodzaju wydarzenie odbędzie się 22 czerwca w Warszawie. Gościem specjalnym jest watykański „Minister Środowiska” ks. Joshtrom Isaac Kureethadam.
Jednoznaczne zaangażowanie papieża Franciszka i Stolicy Apostolskiej w międzynarodowe negocjacje w sprawie polityki klimatycznej stawiają przed Kościołem w Polsce poważne wyzwania. Już w grudniu będzie on współgospodarzem wydarzenia o globalnej skali i znaczeniu: Szczytu Klimatycznego ONZ w Katowicach w dniach 3-14 grudnia 2018.
Czym różni się chrześcijańska „ekologia integralna” od tego, co proponuje świecki ruch ekologiczny? Jakie są najważniejsze wyzwania ekologiczne 2018 roku dla Polski i całego globu? Czy Kościół w Polsce się „zieleni”? Na te i inne pytania odpowiedzą naukowcy, przedsiębiorcy, młodzi aktywiści katoliccy z Polski i zagranicy oraz gość specjalny, po raz pierwszy odwiedzający Polskę watykański „Minister Środowiska”, ks. Joshtrom Isaac Kureethadam, Koordynator Sekcji „Ekologia i Stworzenie” Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji dostępnym TUTAJ oraz udziału w wydarzeniu. Prosimy o zgłoszenie udziału na e-mail rzecznik@caritas.org.pl.
Więcej informacji na temat działań Caritas Polska i Kościoła w zakresie ekologii do odsłuchania w rozmowie na antenie Radia dla Ciebie. Gośćmi byli Ireneusz Krause, koordynator projektów ekologicznych w Caritas Polska, oraz Mateusz Bednarkiewicz, doradca Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska (GCCM).
Z treścią encykliki „Laudato Si'” poświęconej trosce o wspólny dom można zapoznać się na stronie Watykanu.