Kościół w Polsce od lat zachęca do podjęcia w sierpniu wstrzemięźliwości od alkoholu. W tym roku proponuje, by z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości zachować abstynencję dłużej, przez okres 100 dni.
„Od pierwszej soboty sierpnia do 11 listopada mija dokładnie sto dni. Proponujemy 100 dni całkowitej abstynencji od alkoholu. To jest test dla każdego z nas, czy jesteśmy naprawdę w stanie ponieść jakąś ofiarę, aby zatroszczyć się o prawdziwą, wewnętrzną wolność” – zachęcał biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podczas Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości, która odbyła się w dniach 16-17 sierpnia br.
Wg informacji podawanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w Polsce uzależnionych od alkoholu jest ponad 800 000 osób, natomiast w sposób szkodliwy pije około 3 milionów polaków. Leczenie uzależnionych pochłania rocznie ponad pól miliarda złotych.
Kościół w Polsce zajmował się problemem pomocy osobom uzależnionym już od XVII w. Po wojnie ks. Prymas Wyszyński zainicjował Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, a w 1957 r. za sprawą Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego powstała Krucjata Wstrzemięźliwości. W 1960 r. uczestniczyło w niej już 100 tys. Polaków.
Aktualnie w licznych zakątkach Polski organizowane są rekolekcje, nabożeństwa Drogi Krzyżowej i marsze trzeźwościowe. Popularne staje się organizowanie spotkań rodzinnych – np. chrztów i wesel bez alkoholu. Najbardziej znaną inicjatywą na rzecz wychowania w trzeźwości i ratowania osób uzależnionych jest coroczna, ogólnopolska akcja: „Sierpień – miesiąc abstynencji”.
„Chcemy, by rodziło się jak najwięcej dzieci w silnych i stabilnych rodzinach. Tymczasem alkohol to jedno z największych zagrożeń dla rodziny, to źródło rozwodów, przemocy i dramatów. Chcemy rozwijać się gospodarczo, a jednocześnie co roku marnotrawimy miliardy złotych na pokrycie kosztów nadmiernego spożycia alkoholu. Mamy ambicję być społeczeństwem zdrowym, a alkohol powoduje liczne choroby, w tym nowotwory. Alkohol odbiera rocznie życie tysiącom Polaków. Chcemy być społeczeństwem praworządnym, a tymczasem nadużywanie alkoholu jest jednym z głównych czynników popełniania przestępstw, zwłaszcza tych najcięższych” – podkreślają członkowie Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.