Dnia 12 października odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Schroniska- Ośrodka Aktywizującego dla bezdomnych mężczyzn im. Św. Matki Teresy z Kalkuty. Podczas otwarcia schroniska diecezjalna Caritas z rąk Minister Elżbiety Rafalskiej- Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej otrzymała odznakę PRIMUS IN AGENDO.
Odznakę odebrał Dyrektor naszej Caritas- ks. Stanisław Podfigórny. W uzasadnieniu czytamy:
Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej z wielkim zaangażowaniem i oddaniem świadczy pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Prowadzi działalność charytatywną i humanitarną, która ma na celu zapewnienie zarówno materialnych, jak i duchowych potrzeb człowieka. Niosąc pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej zachęca także innych do aktywnego zaangażowania w działalność charytatywną.
Jej pracownicy i wolontariusze prezentują godną naśladowania postawę, która wypływa z szacunku dla bliźniego i etycznego przeświadczenia o prawie każdego człowieka do godnego życia. Dzieląc się z innymi swoim czasem i sobą samym wykonują piękny gest wynikający z prawa miłości bliźniego, które nie pozwala patrzeć obojętnie na jakąkolwiek krzywdę i niedostatek.
Schronisko to inicjatywa Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej we współpracy, wsparciu i dofinansowaniu:
- Miasta Zielona Góra
- Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Caritas Polska
- Oraz indywidualnych darowizn darczyńców Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
Na naszej uroczystości obecni byli:
- Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej- ks. Bp Tadeusz Lityński
- Pani Minister Elżbieta Rafalska- Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Ks. Marcin Iżycki- Dyrektor Caritas Polska
- Janusz Kubicki- Prezydent Zielonej Góry
- Wioletta Haręźlak- Zastępca prezydenta Zielonej Góry
- Michał Iwanowski- Rzecznik Prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego- w imieniu Marszałek Elżbiety Polak
- Grażyna Jelska- Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego
Ponadto obecni byli księża, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, z którymi współpracuje Schronisko oraz pracownicy socjalni i terapeuci. Obecni byli także sponsorzy, darczyńcy, przyjaciele naszej Caritas i naszego Schroniska, dzięki którym placówka powstała. Poświęcenia dokonał Ordynariusz naszej diecezji- ks. bp Tadeusz Lityński.
Zaproszeni goście mogli obejrzeć budynek Schroniska, który Caritas otrzymała od Miasta Zielona Góra. Mogli także zobaczyć efekty remontu i doposażenia placówki.
Ks. bp Tadeusz Lityński cytował św. Matkę Teresę z Kalkuty, której imieniem jest nasza placówka, mówić o tym, że dziś wiele osób umiera z braku chleba, ale jeszcze więcej z braku miłości.
Pani Minister Elżbieta Rafalska podkreślała fakt, że nie jest to tylko noclegownia, ale miejsce aktywizacji i powrotu do normalnego życia osób bezdomnych, których w skali kraju jest ok. 30 000.
O schronisku:
Placówka funkcjonuje od 01 lutego br., zgodnie ze standardami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a jej działalność współfinansowana jest z budżetu Miasta Zielona Góra.
Głównym celem tej placówki jest zapewnienie osobom bezdomnym, przebywającym na terenie Miasta Zielona Góra, całodobowego schronienia oraz usług ukierunkowanych na wzmacnianie aktywności społeczno–zawodowej. Specjaliści, zatrudnieni w Schronisku posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami wykluczonymi oraz zagrożonymi wykluczeniem społecznym, a działania, które podejmują docelowo mają doprowadzić do usamodzielnienia się Podopiecznych.
Zgodnie z Regulaminem czas pobytu w placówce wynosi 3 lata. W tym okresie Mieszkańcy są zobligowani do podejmowania terapii, uczestnictwa w kursach społeczno-zawodowych podnoszących lub zmieniających ich kwalifikacje zawodowe, biorą również udział w pracach na rzecz Domu oraz na rzecz Caritas. Kolejnym krokiem jest znalezienie pracy i nauka rozporządzaniem finansami.
Mieszkańcy są zobowiązani do przestrzegania wspólnie ustalonych zasad. Jedną z najważniejszych jest bezwzględny zakaz wnoszenia i spożywania alkoholu oraz innych środków odurzających. W schronisku obowiązuje wzajemny szacunek oraz dbanie o mienie placówki.
W ramach zadania, beneficjenci otrzymują także wsparcie w formie całodobowego wyżywienia, środków higieny osobistej oraz odzieży.
Caritas Diecezji Zielonogórsko–Gorzowskiej od wielu lat działa na rzecz osób ubogich oraz bezdomnych. Prowadzi stołówkę, łaźnię oraz ogrzewalnię. Wszystkie te działania są niewątpliwie bardzo potrzebne w naszym mieście, jednak są jedynie pomocą doraźną. Mimo, że odbiorcy korzystają z tej pomocy chętnie, mieliśmy świadomość i poczucie, że nie rozwiązuje ona problemów związanych z bezdomnością. Co więcej z naszych obserwacji i doświadczeń wiedzieliśmy, że często nie wystarcza wola osób, które chcą zmian w swoim życiu. Fakt, że na co dzień obracają się w kręgu osób uzależnionych, niechętnych do zmian, powoduje demotywację i brak wsparcia w podjęciu tej trudnej dla nich decyzji. Dlatego też, chcieliśmy stworzyć dla tych osób miejsce, które będzie odpowiedzią na powyżej opisane braki i potrzeby oraz w którym otrzymają kompleksowe wsparcie i pomoc w poradzeniu sobie z trudną sytuacją, w jakiej się znajdują.
Kilka słów o schronisku od mieszkańców:
„W Schronisku czuję się bezpiecznie. Jestem tu niedługo, ale myślę, że te zmiany już zachodzą we mnie. Wiem, że muszę zmienić swoje życie, sposób myślenia, działania. Rozpocząłem terapię, to mój pierwszy krok. Prostuję wszystkie sprawy, które zaniedbałem, a w tym wszystkim mogę liczyć na pomoc opiekunów Schroniska. Jestem w trakcie długiej drogi, podczas której, mam nadzieję, zmienię to wszystko co było złe. Myślę, że ten czas pozwoli mi poukładać również sprawy zawodowe, poukładać tak bym mógł wkroczyć w nowy etap życia.”
„Schronisko jest dla mnie Domem, nabrałem większego zaufania do ludzi, jestem bardziej otwarty.”
„Będąc w Schronisku, odzyskałem wiarę w siebie. Mam nowy Dom, w którym mogę przygotować się do powrotu do normalności”
„Schronisko, jak sama nazwa mówi za siebie, dało mi schronienie i możliwość życia w trzeźwości. Mam miejsce, w którym mogę rozwijać swoje możliwości”.
„Pobyt w Schronisku jest dla mnie szansą na zmianę swojego dotychczasowego życia. Przede wszystkim nie piję. Pobyt w Schronisku daje mi duże możliwości w powrocie do normalnego życia.”
„Schronisko jest dla mnie Domem, którego nie miałem przez 13 lat. Przez ten czas nauczyłem się punktualności i organizacji pracy. Nabrałem większego zaufania do ludzi i liczę się z ich zdaniem.”
„Schronisko jest dla mnie miejscem w którym czuję ciepło i zrozumienie. Myślę, że dzięki pobytowi w Schronisku, wyjdę na prostą. Nie piję, ukończyłem terapię, uczestniczę w kursie społeczno– zawodowym w CIS.”
„Pobyt w Schronisku jest dla mnie szansą na poprawę swojego życia. To najlepsze co obecnie mogło mnie spotkać. Dzięki warunkom, jakiem mam tu zapewnione, mogę skupić się na terapii, rozpocząłem kurs społeczno – zawodowy, zaczynam odkrywać nowe pasje. Stopniowo odzyskuję wiarę w to, że zaczynać można w każdym wieku. Trzeba nauczyć się dawać i brać trzeba nauczyć się dzielić z innymi.”