Bez nich nie powstałaby ani jedna akcja, ani jeden projekt Szkolnego Koła Caritas. Opiekunowie wolontariuszy-nauczyciele dzisiaj obchodzą swoje święto. Życzymy Wam dużo radości ze wspólnego wolontariatu, uśmiechu na twarzach podopiecznych i pełno sił na dalsze kreatywne działania!
Szkolnych Kół Caritas na terenie całego kraju istnieje prawie 2700: – Mimo że mieszkamy w małej wsi, mamy wielkie serce, by pomagać innym. Miejsce nie ogranicza nas pod żadnym względem – mówią wolontariuszki z Tymowej, małej miejscowości w Małopolsce. Ich koledzy spod Warszawy i Zielonej Góry zgadzają się, że wolontariat daje im ogromną satysfakcję. W Tymowej Szkolne Koło Caritas funkcjonuje już od 11 lat. Na swoim koncie ma wiele różnorodnych działań- od pomocy w odrabianiu lekcji, przez organizację wycieczek po dbanie o lokalny cmentarz i przygotowywanie paczek świątecznych. – Stałyśmy się bardziej wrażliwe na potrzeby innych ludzi – wyznają wolontariuszki z Tymowej, które w SKC działają już piąty rok – Dzięki naszym zbiórkom potrzebujący zyskują choć trochę tego, czego nie mają. Wiele osób nie czuje się już samotnych. Na ogłoszony przez Caritas Polska pod koniec ubiegłego roku konkurs wolontariusze z Tymowej nadesłali film, który zdeklasował wszystkie pozostałe prace.
Raban w Radzyminie
Wolontariusze z SKC w Radzyminie pod Warszawą już od pięciu lat stawiają czoła coraz to nowym wyzwaniom. Pod koniec ubiegłego roku przedstawiciele SKC gościli w Studio Raban w TVP1. Jednak to nie najtrudniejsze z zadań, jakie się przed nimi pojawiają. Za nimi akcje lokalne takie jak zbiórki żywności czy porządkowanie grobów, a także działania dla zagranicy. Wzięli udział w m.in. akcji „Kup pan szczotkę”, w ramach której zbierali szczoteczki i pasty do zębów dla uczniów misyjnych szkół. We współpracy z Fundacją Redemptoris Missio organizują także zbiórki innych materiałów dla uczniów z Afryki i Ameryki Południowej. – To naprawdę piękne, gdy oglądamy zdjęcia wysłane nam przez misjonarzy, na których dzieci cieszą się z przesłanych im rzeczy: ołówków, długopisów – przyznaje Mateusz Wilkowski, jeden z wolontariuszy.
>>> „Wolontariat to złoty środek na obecne czasy”. Spotkanie Szkolnych Kół Caritas w Siedlcach
Promyki radości dla chorych
Jonasz Kobialka, wolontariusz z Radzymina, stwierdza, że wolontariat jest dla niego bardzo wartościowy: – Pomaganie daje nam energię i satysfakcję z tego, że zamiast siedzieć cały czas w domu możemy przynieść dobro innym osobom. Tak jak podczas ostatniej wizyty w warszawskim hospicjum oo. Bonifratrów, gdzie spędzili czas z pacjentami na wspólnym kolędowaniu. Również wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Poznaniu pomagają chorym w ich ciężkich chwilach. Ostatnio odwiedzili dzieci na oddziale hematologii, by przy czytaniu bajek i wspólnych grach zapomnieli choć na chwilę o swojej chorobie.
>>> Siedlce: ponad 6 ton żywności zebranej w akcji „Kromka chleba”
Przedszkolaki też pomagają!
W akcje Caritas włączają się także najmłodsi. Dzielni wolontariusze z oddziału przedszkolnego w Golinie koło Żarów z radością uczestniczyli w grudniowej zbiórce żywności „Tak, pomagam!” oraz wypełnianiu Tytek Charytatywnych. Pod koniec ubiegłego roku w Jurkowie, niedaleko Tymowej, w której w wolontariat angażują się uczniowie, rozpoczęło działalność kolejne Przedszkolne Koło Caritas. Dwudziestu czterech małych wolontariuszy postanowiło nieść pomoc innym za przykładem św. Dominika Savio. Przedszkolaki w wolontariacie Caritas mają okazję do pomagania przez np. zbiórki książeczek dla innych dzieci czy sprzedaż kartek świątecznych, a nawet sadzenie żonkili na rzecz gdyńskich hospicjów.