Już od 25 lat wigilijna świeca Caritas tworzy polską tradycję świąteczną. Dochód z milionów charytatywnych świec od początku akcji przeznaczony jest na wsparcie potrzebujących dzieci.
– Dziś trudno sobie wyobrazić świąteczny stół bez płomienia świecy Caritas – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podczas inauguracji akcji – Na przestrzeni 25 lat to ponad 50 milionów świec i kilka pokoleń dzieci, które otrzymały pomoc dzięki otwartości serc Polaków. Te liczby naprawdę robią wrażenie. Świecę Caritas będzie można nabyć już od najbliższej niedzieli w kościołach w całej Polsce. W tym roku wyprodukowaliśmy ponad 2 miliony wigilijnych świec Caritas.
Inauguracja XXV edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbyła się 29 listopada w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21 w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele organizacji charytatywnych organizujących akcję: ks. Marcin Iżycki – Dyrektor Caritas Polska, Wanda Falk – Dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Biruta Przewłocka-Pachnik – Prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i ks. Doroteusz Sawicki – Dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos.
Pomysł Wigilijnej Świecy Caritas zrodził się w 1993 r. w ośrodku pomocy dzieciom niepełnosprawnym w Rusinowicach. W związku z tym gościem specjalnym na inauguracji XXV edycji akcji był ks. Franciszek Balion, ówczesny dyrektor ośrodka w Rusinowicach, który zapalając jubileuszową świecę Caritas złożył świąteczne życzenia: – Niech ten płomień miłości uszczęśliwi wszystkich tych, dla których Pan przyszedł na ziemię.
Ks. kard. Kazimierz Nycz – metropolita Archidiecezji Warszawskiej – w odpowiedzi na pytania dzieci zdradził o jakich życzeniach myśli zapalając co roku wigilijną świecę: – Od zawsze marzyłem, by wokół nas nie było biednych, głodnych dzieci. Ostatnio dochodzi kolejne życzenie: by Święta były znakiem pokoju na całym świecie.
Wydarzenie poprowadziła Paulina Holtz, aktorka, która zdradziła skąd w jej domu pojawił się zwyczaj stawiania świecy na wigilijnym stole: – Zawdzięczam to mojej babci, dzięki której po raz pierwszy świeca Caritas pojawiła się na naszej rodzinnej Wigilii.
Każda świeca daje potrzebującym dzieciom wakacyjny wypoczynek, darmowe posiłki, zwiększa ich szanse edukacyjne za pomocą stypendiów oraz wspiera w rehabilitacji i leczeniu.
Akcję można wesprzeć nabywając świece Caritas, których dystrybucja odbywa się w grudniu w parafiach i Caritas diecezjalnych na terenie całego kraju. Można również wysłać SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt: 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska (nr 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526) z dopiskiem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.
Świeca Caritas, a także Betlejemskie Światło Pokoju, które roznoszone jest przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego są nieodłącznym elementem Wigilii w Polsce. Ogień to symbol braterstwa, jedności i pokoju. Świecę Caritas można odpalić od Betlejemskiego Światła Pokoju, które dostępne będzie od 17 grudnia w miejscach wskazanych na specjalnej Mapie Światła.
W wydarzeniu udział wzięli także bp Wiesław Szlachetka – przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, ks. bp Ryszard Bogusz – prezes Diakonii Polskiej, ks. Anatol Szydłowski – dziekan Prawosławnego Okręgu Prawosławnego, bp Paweł Tokajuk – opiekun działalności charytatywnej z ramienia Soboru Biskupów Kościoła Prawosławnego w Polsce, ks. bp Jerzy Samiec – zwierzchnik Kościoła Luterańskiego w RP, hm Justyna Sikorska – zastępca Naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego, hm Martyna Kowacka – rzecznik prasowa Związku Harcerstwa Polskiego i Anna Popek – dziennikarka.
Więcej informacji na temat akcji w zakładce „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.
Świece Caritas dostępne są w parafiach i Caritas diecezjalnych na terenie całej Polski oraz w Recepcji Centrum Okopowa Caritas Polska przy ul. Okopowej 55 w Warszawie. Przy zamówieniu powyżej 100 szt. prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 22 33 48 570. Godziny pracy Recepcji: 8:00-20:00