Pod koniec listopada w Betlejem w Autonomii Palestyńskiej odbył się koncert dziecięcy w Centrum Kultury we współpracy z Bethlehem Music Center działającego przy Akademii Muzycznej w Betlejem. Koncert jest częścią dwuletniego projektu realizowanego w odpowiedzi na potrzeby osób niepełnosprawnych, a jednym z jego celów jest wspieranie szkół poprzez zapewnienie dobrej opieki i edukacji dzieciom potrzebującym specjalnego wykształcenia.
Projekt jest współfinansowany przez polski program współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Koncert został zrealizowany przez Caritas Jerusalem we współpracy z Caritas Polska. W koncercie uczestniczyło 100 dzieci niepełnosprawnych oraz studenci z Akademii Muzycznej w Betlejem, a wśród publiczności znalazło się aż 230 osób.
Przedstawiciele Caritas Jerusalem, Ambasady RP, Burmistrz Betlejem, rodzice oraz dyrektorzy ośrodków wzięli udział w tym wyjątkowym koncercie, który zjednoczył i zintegrował dzieci niepełnosprawne oraz zdrowych uczniów ze szkół. Dr Sulaiman Al Lousy, dyrektor Akademii Muzycznej w Betlejem, przywitał i podziękował wszystkim za współpracę i ogromne wysiłki na rzecz sukcesu tego wspaniałego koncertu. Pan Harout Bedrossian, pracownik Caritas Jerusalem, wspomniał w swoim wystąpieniu o dotychczasowych postępach w działaniach na rzecz poprawy praw osób niepełnosprawnych oraz o osiągnięciach poprzednich czterech lat pracy, które zostały zrealizowane we współpracy z Caritas Polska. Koordynator projektu Nicolas Atallah z Caritas Jerusalem powiedział, że jedną z podstawowych wartości Caritas jest praca na rzecz niepełnosprawnych.
Siostra Lara Hijazeen, dyrektor Effitah, szkoły dla dzieci z wadą słuchu, wyraziła wdzięczność wobec Caritas i rządu polskiego, które pomogły dzieciom nabrać pewności siebie i udowodnić, że są w stanie uczyć się i rozwijać swoje umiejętności i zdolności. Reżyserka szkoły AlShorouq dla niewidomych i słabo widzących, pani Ruba Abu-Irdeneh wyraziła swój wielki podziw dla koncertu i powiedziała, że wydarzenia takie jak to rzucają światło na możliwości niepełnosprawnych dzieci. Podkreśliła potrzebę integracji społecznej dla dzieci niepełnosprawnych i ich prawa do edukacji. Rodzice byli bardzo dumni ze swoich pociech, które występowały na scenie, choć jeszcze niedawno normą była ich nieobecność na jakichkolwiek wydarzeniach publicznych, a nawet imprezach rodzinnych.
W ramach projektu Caritas Polska „Wsparcie integracji społecznej osób niepełnosprawnych w regionie Betlejem” prowadzone są dwa ośrodki terenowe w wioskach Em Salamoneh oraz Wadi el Nees w Palestynie.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.