Ferie zimowe rozpoczęte. Na wycieczkę do Warszawy przyjechały dzieci korzystające z programu „Skrzydła” z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Diecezji Drohiczyńskiej.
Nasi mili goście uczestniczyli między innymi w zorganizowanej przez PLL LOT lekcji edukacyjnej poświęconej samolotom i lataniu. Edukatorzy opowiedzieli dzieciom jak przygotować się do lotu samolotem i jak spakować bagaże zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi. Lekcja odbyła się w siedzibie głównej PLL LOT. Następnie dzieci wzięły udział w krótkiej wycieczce po hangarze, gdzie serwisowane są samoloty oraz po lotnisku Fryderyka Chopina. Widok lądujących i startujących samolotów, który można w pełnej okazałości podziwiać ze specjalnego tarasu widokowego Okęcia dostarczył naszym młodym gościom niezapomnianych wrażeń.
Wspaniałą atrakcją okazała się również wizyta w Stacji Muzeum połączona z lekcją edukacyjną dotyczącą kolejnictwa oraz podróży koleją. Siedzibą Muzeum jest dawny dworzec stacji Warszawa Główna Osobowa przy ulicy Towarowej 3. Na miejscu zobaczyć można, między innymi, zabytki techniki kolejowej, takie jak przede wszystkim tabor kolejowy czy elementy infrastruktury kolejowej oraz pamiątki związane z historią kolejnictwa w Polsce, takie jak mapy kolejowe, mundury, zegary, modele i makiety kolejowe. Wielką frajdę sprawiła dzieciom możliwość wejścia do starych lokomotyw parowych. Pani Marta – edukatorka ze Stacji Muzeum zabrała dzieci we wspaniałą podróż po dziejach kolejnictwa począwszy od kolei konnej aż po współczesne superszybkie pociągi.
Dzień umiliły naszym gościom przepyszne wypieki podarowane przez wspierające Caritas Polska Piekarnie Lubaszka i Putka.
Program Skrzydła ma na celu długotrwałe wsparcie dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich w zaspokajaniu podstawowych potrzeb umożliwiających edukację na odpowiednim poziomie. Do programu wskazywane są dzieci z rodzin o bardzo trudnej sytuacji materialnej, czasami dotkniętych dodatkowym problemem (choroba, niepełnosprawność, odejście lub śmierć jednego z rodziców, choroba dziecka lub jego rodzeństwa). Wsparcie, w zależności od potrzeb, polega na zapewnieniu obiadu w szkole, odzieży, przyborów szkolnych oraz dofinansowaniu wycieczek i wyjazdów. Opłacane są również zajęcia wyrównawcze, pozalekcyjne oraz korepetycje. Często część stypendium przeznaczana jest na zakup lub dofinansowanie leków na co dzień używanych przez ucznia, bez których utrudnione byłoby funkcjonowanie.