Wraz z pielgrzymami z całego świata pokonał drogę z Rzymu do Katowic. Pochodzący z Filip Nadrev „Yeb” Sano, doradca kard. Luisa Antonio Tagle ds. Ekologicznych, w czasie swej podróży prowadzili rozmowy z mieszkańcami, którzy ich przyjmowali. Każdy uczestnik dzielił się wyzwaniami zmian klimatycznymi, z którymi musi się mierzyć jego ojczyzna. Wyruszyli ze Stolicy Apostolskiej, ponieważ mieli do przekazania wiadomość od Papieża Franciszka wyrażoną w jego encyklice „Laudato Si’”. Przekonywali, że temat klimatu nie jest zagadnieniem politycznym, ekonomicznym czy naukowym, ale duchowym kryzysem.
Aby się z nim zmierzyć i dzielić się nadzieją, że razem jesteśmy w stanie podjąć to wyzwanie potrzebny jest wysiłek ducha. Nadrev opowiedział historię, która może inspirować tych, którzy wątpią w celowość działań na rzecz ochrony klimatu:
Pewnego dnia mężczyzna spacerował wzdłuż plaży, kiedy zauważył chłopca pospiesznie zbierającego i wrzucającego rzeczy do oceanu.
Podchodząc do chłopca zapytał: „Młody człowieku, co robisz?”
Chłopiec odpowiedział: „Wrzucam rozgwiazdy z powrotem do oceanu. Fala jest podniesiona i jest odpływ. Jeśli nie wrzucę ich z powrotem, poumierają.”
Mężczyzna zaśmiał się do siebie i powiedział: „Nie widzisz, że tam są długie kilometry plaży i tysiące rozgwiazd? Nie możesz zmienić tego świata”
Po uprzejmym wysłuchaniu chłopiec schylił się, podniósł kolejną rozgwiazdę i wrzucił ją w falę. Potem uśmiechając się do mężczyzny powiedział: „Widział Pan? Przed chwilą zmieniłem świat dla tej rozgwiazdy”.
Walka ze kryzysem ekologicznym to obowiązek chrześcijan, wynikający z troski o powierzony nam świat. Boże stworzenie potrzebuje naszej opieki wobec narastających zmian klimatycznych. Ideę „ekologicznego przebudzenia” rozpowszechniła papieska encyklika „Laudato Si’”, na której Caritas Polska opiera szereg działań proekologicznych.