Ponad 120 liderów Parafialnych Zespołów Caritas przyjechało do Wrocławia 16 lutego br. aby wspólnie przygotować działania na cały rok. Do udziału zaproszeni zostali Dyrektor wydziału zdrowia i departamentu Spraw Społecznych oraz prezes Banku żywności we Wrocławiu, którzy zachęcali do podjęcia współpracy i korzystania nawzajem ze swoich możliwości.
– Zwyczajem staje się że nasze zjazdy dla liderów Parafialnych Zespołów Caritas składają się ze wspólnej modlitwy, spotkania z zaproszonymi gośćmi – zazwyczaj ekspertami w dziedzinach przydatnych w działalności wolontariuszy – oraz wspólnego omówienia i przygotowania działań w kolejnym półroczu – wyjaśnia Robert Jadwiszczak, diecezjalny koordynator PZC.
W Archikatedrze Wrocławskiej wolontariusze uczestniczyli w Eucharystii wraz z 7 kapłanami – opiekunami Zespołów i proboszczami. W homilii ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas, podkreślił potrzebę pokonywania lęku, który może paraliżować czy zmniejszać zaangażowanie w dzieła na rzecz drugiego człowieka.
Druga cześć rozpoczęła się od spotkania z Joanną Nyczak, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia. W prezentacji przekazała informacje o programach pomocowych i profilaktycznych działających we Wrocławiu. Szczególną uwagę poświęciła programowi „Łóżka wytchnienia” oraz programom profilaktyki uzależnień.
Z zaproszenia do uczestnictwa ucieszył się Błażej Krasoń, Prezes Zarządu Banku Żywności we Wrocławiu. Przedstawił w swym wystąpieniu zasady i sposób współpracy z Parafialnymi Zespołami Caritas oraz zaprosił wolontariuszy do indywidualnego kontaktu, tak aby wspólnie wypracować optymalną formę współpracy.
Ostatnia część spotkania poświęcona została przygotowaniu działań na ten rok. Wolontariusze zostali poproszeni do przekazania informacji o możliwości odpisania 1% podatku przez seniorów poprzez wypełnienie i wysłanie PIT – OP. Koordynatorzy przypomnieli również o nowym sposobie zgłaszania się do udziału w zbiórce żywności. Zaplanowano również działania związane z obchodami 30. rocznicy powstania Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Na każdy zjazd tworzony jest informator podsumowujący najważniejsze informacje. Ty razem wolontariusze mogli przeczytać tekst pt.: „Trzy początki wrocławskiej Caritas”:
Obchodzony w tym roku jubileusz trzydziestolecia reaktywowania Caritas w Archidiecezji Wrocławskiej skłania do refleksji historycznej o początkach tej instytucji w naszym mieście. Pierwszy raz w sposób oficjalny nazwa Caritas pojawia się we Wrocławiu podczas IX Konferencji Związku „Caritas” dla katolickich Niemiec w 1904 roku. Rok później został utworzony Sekretariat „Caritas”, który mieścił się w okolicach dzisiejszego placu dominikańskiego. Działalność w pierwszych latach związana jest z osobą Matki Gabriele Klausa. Jej starania zaowocowały w roku 1911 zatwierdzeniem przez kardynała Georga Koppa Związku „Caritas” dla Archidiecezji Wrocławskiej.
Drugim początkiem było ustanowienie polskiej Kościelnej administracji na ziemiach przyznanych Polsce po II wojnie światowej. Odbudowa struktur kościelnych niosła za sobą prowadzenie działalności Caritas na tych terenach. Działania komunistów w roku 1950 spowodowały zaprzestanie aktywności charytatywnej pod tą nazwą.
Dopiero rok 1989 pozwolił na odnowienie działalności Caritas i podjęcie szeregu działań pod tą nazwą.