Wojna w Jemenie trwa, pochłaniając codziennie dziesiątki ofiar i skazując na cierpienia jej bezbronnych mieszkańców. Szczególnie dramatyczna jest sytuacja dzieci, kobiet i osób starszych, do których nie dociera żywność, woda pitna i opieka medyczna. Miliony musiały opuścić swoje domy, tysiące z nich uszło do sąsiedniego kraju Dżibuti i przebywają teraz w obozach dla uchodźców i miejskich slumsach. Nadzieję przywrócić chcą im Caritas Polska wraz z Polską Akcją Humanitarną, które na miejscu w Jemenie i Dżibuti rozpoznają potrzeby poszkodowanych przez wojnę.
Na początku lutego przybyliśmy do stolicy kraju Dżibuti, gdzie nawiązaliśmy kontakt z potrzebującymi oraz organizacjami charytatywnymi, które się nimi zajmują. Zwracały one uwagę przede wszystkim na brak potrzebnej pomocy medycznej. Jak mówią, ciężko jest stanąć na nogi, kiedy choroba przykuwa chorego do łóżka. Kiedy w lecie termometry wskazują temperaturę powyżej 40 stopni, trudno jest funkcjonować nawet zdrowym osobom. Dzieci piją wodę z kranu, co przy niedostatecznym jej odsoleniu prowadzi do chorób z nerkami. Mają też utrudniony dostęp do szkół i innych świadczeń w kraju. Dorośli mają trudność w znalezieniu pracy, dzięki której byliby w stanie opłacić wizytę u lekarzy.
Oficjalnie Rząd Dżibuti zapewnia pomoc wszystkim uchodźcom. Obok państwowych instytucji działają samodzielne kliniki, które w wąskich dziedzinach udzielają pomocy również tym, których nie stać na leczenie. Szczególnie aktywna na tym polu jest Caritas Dżibuti, która swoją opiekę skoncentrowała na potrzebach porzuconych dzieci oraz osób, którym nikt nie chce pomóc. Organizacja ADRA prowadzi klinikę dentystyczną oraz okulistyczną. Niewielu jest specjalistów w tych dziedzinach w Dżibuti, a z powodu intensywnego nasłonecznienia i złej diety są ciągle potrzebni.
Światowa Federacja Luteranów wspiera osoby z niepełnosprawnościami, jak i potrzebujących w obozach dla uchodźców.
Przy szpitalu w Dżibuti funkcjonuje oddział produkcji protez, do niedawna wspierany przez zakon Joanitów. Dzięki nim wielu poszkodowanych przez wojnę otrzymało szansę, by móc samodzielnie chodzić.
Caritas Polska nawiązała kontakt z przedstawicielami tych wszystkich organizacji i w przyszłości będzie wspierać ich aktywności. Tylko dzięki wspólnemu działaniu jesteśmy w stanie nieść pomoc najsłabszym.
Dzięki darczyńcom Caritas solidarność międzyludzka nie jest tylko pustosłowiem.Uchodźców z Jemenu można wysyłając SMS na numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT), a także za pomocą przelewu na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN.