Rozpoczęliśmy wyjątkowe spotkania z lokalnymi społecznościami w całej Polsce pod hasłem „Skazani. Dotknij otwartych ran Kościoła umęczonej wojną Syrii”. Kampania będzie przybliżać dramatyczną sytuację Syryjczyków, którzy doświadczyli grozy wojny. Inauguracja projektu odbyła się 10 marca w podziemiach katedry św. Floriana w Warszawie. Kolejne spotkanie w sobotę, 16 marca, o godz. 15.00 w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Stanisława Kostki przy ul. Głogowskiej 92 w Poznaniu.
– Ekonomia wojny jest bezwzględna i niesie takie samo spustoszenie jak spadające bomby i pociski – powiedziała Sylwia Hazboun, ekspert Caritas Polska ds. Bliskiego Wschodu, podczas spotkania – Zniszczenia wojenne w Syrii uniemożliwiają zaspokajanie podstawowych potrzeb. Ceny w stosunku do cen sprzed wojny wzrosły o 800%.
Uczestników wydarzenia powitał ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska, przypominając, że „Rodzina Rodzina” to największy program pomocowy realizowany przez Polaków w Aleppo. W programie spotkania znalazła się prelekcja Sylwii Hazboun, koordynatorki projektów zagranicznych w Caritas Polska, na temat obecnej sytuacji w regionie, a także świadectwo Farida AbouJrad, naocznego świadka dramatu w Syrii oraz degustacja syryjskiej kawy. Na spotkanie w szczególności zaproszeni byli darczyńcy programu „Rodzina Rodzinie”.
― Kawa, którą przygotowuję dla uczestników przypomina mi spokojne życie w Syrii przed wojną ― świadectwo Farida AbouJrad ― Serwowałem ją wtedy codziennie klientom swojej restauracji. Chciałbym, by słuchacze również poczuli tamten zapach i smak.
― Chcemy, aby każdy dotknął dramatu Syrii, ale też poznał bliżej kulturę tego wyjątkowego narodu poprzez m.in. oryginalne eksponaty przywiezione z Syrii. Mocnym akcentem spotkań są unikalne materiały filmowe z relacjami naocznych świadków wydarzeń w Syrii, m.in. pracowników Hope Center i duchownych posługujących w Aleppo ― mówi Maciej Dubicki z Centrum Medialnego Caritas Polska, koordynator projektu.
Kiedy wojenny kurz opada, opadają też emocje. Świat przestaje interesować się wydarzeniami w kraju, przez który przeszły zniszczenie i śmierć. Wydaje się, że wszystko ucichło i można wrócić do swoich spraw. Z pomocy Syrii wycofało się już wiele organizacji międzynarodowych, które miały przewidziane środki wsparcia tylko na czas najcięższych walk. Dramat Syryjczyków jednak się nie skończył, oni zostali ze swoją tragedią, skazani na wojnę, biedę, cierpienie i bezsilność. Jedną z niewielu organizacji, jaka została z Syryjczykami i która niesie im pomoc, jest Caritas Polska, która czerpie swoją siłę z ofiarności ludzi dobrej woli w ramach programu „Rodzina Rodzinie”.
– Słyszeliśmy jak Bóg woła do nas, Syryjczyków: „Zostańcie na swojej ziemi, niezależnie od warunków, ufajcie, że Ja Jestem!”. Caritas Polska daje nam szansę, żebyśmy mogli zostać w Syrii i zbudować chrześcijański ład – mówi Freddy Jousef, pracownik Hope Center, ośrodka pomocowego w Aleppo.
Po spotkaniu można było zabrać książkę-cegiełkę „Nadchodzi poranek” Ibrahima Alsabagha, z której dochód trafi na rzecz programu „Rodzina Rodzinie”. Zamówienia można składać telefonicznie: 22 3348500 lub mailowo: caritaspolska@caritas.pl.