– Caritas nie będzie milczeć wobec głębokiej niesprawiedliwości, jaka się dzieje na świecie przez zmiany klimatu – mówi Adriana Opromolla, odpowiedzialna za sprawę zmian klimatycznych w Caritas Internationalis.
Głównym zadaniem jakie sobie wyznaczyła Caritas począwszy od szczytu klimatycznego w Katowicach w grudniu 2018 r. było przypominanie o obowiązku wzięcia odpowiedzialności za los potrzebujących, których najmocniej dotykają zmiany klimatu. Caritas zaprezentowała 3 punkty, które uznała za pomocne w osiągnięciu porozumienia w Katowicach:
1) „Dialog Talanoa” – pojęcie pochodzące z Fidżi, na które składają się słowa „tala” (opowiadanie historii) oraz „noa” (mówienie bez ogródek). Dzięki otwartości i szczerej wymianie poglądów możliwy jest konstruktywny dialog, dzięki któremu ludzie z różnych części świata są w stanie wykazać zrozumienie dla uczuć i doświadczeń innych. Jest to ważne narzędzie, by dyskusja między setkami stron o różnych punktach odniesienia przynosiła lepsze rezultaty, przyspiesza też z pewnością proces uzgadniania wspólnych stanowisk.
2) „Księga zasad” – ma się wykreować po kolejnym szczycie klimatycznym, musi stawiać prawa człowieka na szczycie zestawień priorytetów. Muszą być one jasno przedstawione, aby nie powstawały luźne interpretacje do tekstu końcowego. – Porozumienie paryskie w preambule rozpoznaje 8 głównych celów, które muszą być zawarte w „Księdze zadań”. Każda podjęta decyzja na rzecz środowiska powinna nieść za sobą realne wsparcie praw człowieka oraz ich materialnego stanu – przypomina Adrianna Opromolla.
3) Rolnictwo – priorytetowy temat, który najściślej wiąże walkę o klimat z walką o godność i podstawowe potrzeby potrzebujących z całego świata.
– Mieliśmy nadzieję, że rozmowy o rolnictwie, które niedawno rozpoczęto, zapewnią bezpieczeństwo w dostawach żywności – powiedziała przedstawicielka Caritas Internationalis – Rolnictwo nie powinno być traktowane jako główny sposób łagodzenia zmian klimatycznych, jako sposób na przechwytywanie nadmiaru dwutlenku węgla w plonach, lecz powinno przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję – dostarczać wszystkim potrzebnego pożywienia, szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, aby na świecie nie zabrakło rolników do tego szczególnego zadania. Ważne jest zapewnienie możliwości działania małym gospodarstwom i ich samodzielnym działaniom, temu służy rolnictwo ekologiczne. Caritas wspiera ten typ działalności, szczególnie w biedniejszych krajach, gdzie udowodniono, że pomaga to sytuacji materialnej drobnych rolników oraz ich godności.
Przyjęcie porozumień paryskich w 2015 roku stało się punktem odniesienia na następne lata. W Katowicach podjęto próbę przygotowania kolejnych konkretnych kroków, które miałyby powstrzymać podwyższanie średniej temperatury ziemi o więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza w najbliższych dekadach. Wzrost temperatury powyżej tego limitu skutkowałoby straceniem kontroli nad możliwością wpływania na klimat ziemi, co nieuchronnie mogłoby doprowadzić do katastrofy naturalnej, zagrażającej życiu milionów ludzi.
Walka ze kryzysem ekologicznym to obowiązek chrześcijan, wynikający z troski o powierzony nam świat. Boże stworzenie potrzebuje naszej opieki wobec narastających zmian klimatycznych. Ideę „ekologicznego przebudzenia” rozpowszechniła papieska encyklika „Laudato Si’”, na której Caritas Polska opiera szereg działań proekologicznych.