Pod koniec marca przyjęliśmy w Polsce wyjątkowego gościa – Francesco Martialisa, dyrektora Caritas Dżibuti. Do naszej kraju przyjechał na zaproszenie ks. Marcina Iżyckiego, dyrektora Caritas Polska, w celu przekazania świadectwa swojej pracy, a szczególnie trudnej sytuacji tysięcy uchodźców z Jemenu, którzy uciekają przed wojną do Dżibuti.
Francesco Martialis, pomimo młodego wieku, służył na wielu misjach zagranicznych: w Indiach, w Izraelu, na Madagaskarze. Pracę w placówce Caritas Dżibuti rozpoczął w 2016 roku i od tamtej pory musiał się zmagać z licznymi kryzysami, szczególnie po uderzeniu cyklonu w 2018 roku. Główne działania Caritas skupiają się wokół kliniki, którą prowadzą na terenie katedry w Dżibuti. Niesie ona pomoc tym, których nie stać na leczenie w państwowej służbie zdrowia – migrantom, dzieciom z ulicy, ubogim i prześladowanym, molestowanym kobietom. Poza pomocą medyczną klinika skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa żywieniowego, edukacji dla najmłodszych, nauki praktycznych umiejętności do wykonywania różnych zawodów. Dla dzieci z ulicy klinika zastępuje dom, którego nigdy nie miały.
Przeczytaj: Konflikt w Jemenie to jeden z największych kryzysów humanitarnych. Caritas Polska pomaga jemeńskim uchodźcom w Dżibuti
W ostatnim czasie Caritas Dżibuti roztacza swoją opiekę nad Jemeńczykami, których dotyka obecnie największy kryzys humanitarny na świecie. Skrajnie wycieńczeni, chorzy i odrzuceni trafiają do Francesco i jego współpracowników, którzy robią co w ich mocy, aby ulżyć im w cierpieniu. Wyzwań jest wiele i brakuje im środków, stąd tak ważna się okazała wizyta w Polsce.
Przeczytaj: „Świadectwo przez miłość”. Wywiad z Francesco Martialisem w „Naszym Dzienniku”
Za pośrednictwem największych mediów w Polsce mogliśmy trafić z przekazem pomocowym do milionów Polaków. Sami dziennikarze byli wstrząśnięci skalą kryzysu i w przyszłości również będą przekazywać aktualny stan sytuacji w Jemenie.
Posłuchaj: Rozmowa w Radiu dla Ciebie – Francesco Martialis i Maurycy Pieńkowski
Polacy wykazywali zainteresowanie wizytą i tłumnie przychodzili na spotkania organizowane przez Caritas Polska. Szczególne uznania należą się zespołowi Caritas w Siedlcach. Francesco Martialis w późniejszej rozmowie podkreślał z jak ogromną życzliwością się tam spotkał. Licznie stawili się wolontariusze Caritas, którzy nie bali się zadawać pytań. Na pytanie o najbardziej zaskakujące wydarzenie podczas pracy w Dżibuti opowiedział o sytuacji, gdy został wezwany na pomoc do małej pustynnej wioski, gdzie gospodarze pilnie potrzebowali wsparcia przy odbiorze porodu… wielbłąda! Oczywiście Caritas nie odmówił pomocy!
Francesco Martialis miał również okazję przyjrzeć się pracy w diecezjalnym ośrodku siedleckiej Caritas i wiele rozwiązań będzie próbował przełożyć na warunki afrykańskie.
Ciekawą propozycją okazało się spotkanie przy kawie w „Ministerstwie Kawy”, gdzie każdy mógł przyjść i przy ciepłym napoju zadać nurtujące go pytania. Nieopodal, w kościele pw. Zbawiciela, Francesco miał szansę podzielić się swoim świadectwem z tegorocznymi kandydatami do sakramentu bierzmowania. Dzielił się doświadczeniem działania Ducha Świętego w małym o ubogim kościele w Dżibuti, wezwanego do pomagania najsłabszym i najuboższym.
Więcej o tym skromnym kościele opowiadał w trakcie zajęć na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie przedmiotem badań studentów była sytuacja uchodźców m.in. w Afryce. Jako osoba, która codziennie niesie im pomoc i żyje pracując z nimi, Francesco Martialis udzielał obszernych odpowiedzi i, pomimo późnej pory, skupiał uwagę studentów.
Francesco Martialis pragnie podziękować za gorące przyjęcie, z jakim się spotkał w Polsce i apeluje o gesty solidarności. Przekazane środki trafią na wsparcie najbardziej potrzebujących w Dżibuti. Zgodnie z marzeniem Papieża Franciszka Kościół w tym kraju działa jak szpital polowy dla udręczonych i świadczy dzieła miłosierdzia dla naszych braci i sióstr.
Nasze działania w Dżibuti możesz wesprzeć poprzez:
- SMS na numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT)
- przelew na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN