W Światowy Dzień Zdrowia, przypadający 7 marca, pamiętamy o wszystkich, którzy zmagają się z chorobą, żyją w tragicznych warunkach, marzą o dniu bez bólu… Poznajcie historie ludzi z różnych kontynentów, którym staramy się pomóc.
REPUBLIKA ŚRODKOWEJ AFRYKI
Dzięki wsparciu Caritas Polska miejscowość Monasao w Republice Środkowej Afryki przez miesiąc cieszyła się obecnością polskiej dentystki. Przybyła ona, by leczyć zęby Pigmejów i szerzyć akcje profilaktyczne z zakresu higienizacji oraz zdrowia jamy ustnej.
– Monasao jest zamieszkana głównie przez Pigmejów z plemienia Bayka, oprócz nich osiedlili się także członkowie plemienia Bantu – opowiada dentystka – Pracowałam w niewielkiej przychodni zdrowia, każdego dnia przyjmowałam pacjentów, którzy zgłaszali się z problemami dotyczącymi zębów. Podczas mojego pobytu przebadałam ponad 220 osób, w tym zdecydowaną większość stanowili Pigmeje z Monasao, ale także z okolicznych wiosek. Każdy pacjent dostawał po wizycie szczotkę i pastę do zębów oraz, w razie potrzeby, omawiałam instruktaż higieny jamy ustnej.
EKWADOR
Po trzęsieniu ziemi w Ekwadorze trzech lekarzy-specjalistów przez pół roku przeprowadzało badania w ośrodku zdrowia w Santo Domingo. Pomoc medyczną zorganizowała Caritas Polska wraz z Braćmi Mniejszymi Konwentualnymi pod hasłem „Zdrowy jak ryba”.
Opieka zdrowotna objęła osoby poszkodowane podczas trzęsienie ziemi, w tym dzieci, młodzież, dorosłych i osoby w podeszłym wieku. Są to zarówno rodziny, które straciły wszystko podczas kataklizmu i nie mają środków do życia, jak również te rodziny, które żyją w ciągłym strachu, narażone są na epidemie i różnego rodzaju infekcje. Pomoc otrzymało około 1000 osób.
Lekarze przeprowadzali badania pacjentów w ośrodku zdrowia w Santo Domingo, a dwa dni w tygodniu dojeżdżali karetką do osób poszkodowanych, aby przeprowadzić badania kliniczne oraz udzielać natychmiastowej pomocy lekarskiej w rejonach epidemii. Ponadto zorganizowali przegląd zębów dzieci i młodzieży, szkolenia na temat odżywiania, zachorowań na choroby tropikalne i ich zapobiegania.
Jednym z największych problemów w Dżibuti jest brak opieki medycznej. Środki finansowe przeznaczone przez Caritas Polska zostaną wykorzystane na doposażenie i utrzymanie lokalnej kliniki, która dla wielu ludzi jest jedyną szansą na kontakt z lekarzem. Wielu z nich to uchodźcy z sąsiedniego Jemenu, w którym toczy się wojna.
W placówce brakuje podstawowego sprzętu medycznego. W wyniku udzielonego wsparcia, w pierwszej kolejności zakupiony zostanie sprzęt laboratoryjny umożliwiający wykonanie podstawowych analiz. Część funduszy przeznaczymy również na doszkolenie lokalnego personelu medycznego. Przeprowadzone zostaną również szkolenia skierowane do uchodźców z zakresu profilaktyki chorób takich jak cholera, malaria, błonnica czy denga.
KENIA
W kenijskim Kihatu zakończyła się rozbudowa ośrodka zdrowia Bożego Miłosierdzia prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Dzięki temu pomoc medyczna udzielana jest najbardziej potrzebującym, pacjenci mogą liczyć na bezpłatne badania, a kobiety mogą rodzić w ośrodku zdrowia, co zmniejsza ryzyko śmierci matki czy noworodka.
Rozbudowany ośrodek zapobiega powikłaniom i pozwala zmniejszyć liczbę zgonów wynikających z braku prawidłowej oraz pełnej opieki medycznej dla chorych z Kithatu i okolic. Ponadto można oddzielić kobiety ciężarne i dzieci od pacjentów z chorobami zakaźnymi typu gruźlica czy zakażenia skórne.
Ośrodek działa od 1991 roku i każdego roku obejmuje opieką ok. 12 tysięcy osób z różnymi schorzeniami. Najczęstszymi chorobami są malaria, ameba, zapalenie płuc, nadciśnienie tętnicze, astma, bruceloza i rozległe rany. Oprócz pomocy chorym, ośrodek sprawuje też opiekę nad kobietami i dziećmi w czasie ciąży, porodu i po porodzie. Ważną funkcją ośrodka jest też pomoc chorym na gruźlicę i HIV/AIDS.