Dożywianie dzieci, budowa studni w Kenii i Zambii, ferma przepiórek, rozbudowa ośrodka zdrowia, gdzie udzielana jest bezpłatna pomoc medyczna… Dzieła misyjne podejmowane przez polskie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, które od kilkunastu lat pracują w Afryce, robią wrażenie. Współpraca z Caritas Polska pozwala na zrealizowanie marzeń sióstr i mieszkańców afrykańskich krajów.
Siostra Katarzyna Jasińska od 18 lat pracuje w Afryce. Pierwsze 3 lata spędziła w Zambii, a następnie zamieszkała w Kenii, w górzystej miejscowości Kithatu. Misja jest prowadzona wśród plemienia Meru, a ludność utrzymuje się głównie z uprawy fasoli i kukurydzy w porze deszczowej. Plony każdego roku są zróżnicowane, na ogół panuje tam bieda. Siostry na początku założyły mały ośrodek zdrowia z 3 pokojami. W czasie wizyt domowych przekonały się, że wiele dzieci nie ma możliwości uczęszczania do szkół, stąd zapadła decyzja, aby dzieci zapraszać na lekcje do swojego domu.
Rozpoczęły również starania o budowę prawdziwej klasy. W Polsce siostry jeździły po parafiach, prosząc o wsparcie na budowę. Polacy okazali wielką hojność. Powstała nie jedna, ale kilka klas, gdzie dzieci mogły pierwszy raz w życiu uczyć się języków, pisania czy czytania. Równolegle siostry zakładały inne ośrodki m.in. instytut zdrowia, rozbudowany do 22 łóżek, z salą porodową. Obecnie działa też szkoła z dwoma grupami przedszkolnymi i ośmioma klasami podstawowymi, do której uczęszcza 380 dzieci. Funkcjonuje żłobek, gdzie dzieci poniżej 4. roku życia przebywają z siostrami cały dzień. Często są niedożywione i potrzebują szczególnej opieki. Są wśród nich sieroty znajdujące się po opieką dziadków, którzy sami mają trudności i potrzebują pomocy. Od roku funkcjonuje również dom dziecka dla 25 podopiecznych.
Siostra Judyta Bożek jest na misjach już od ponad 40 lat. Przez ostatnie 23 lata pracuje w Lusace w Zambii, gdzie jest odpowiedzialna za prowadzenie domu dla bezdomnych pod nazwą Dom Bożej Opatrzności. W nim bezpieczne miejsce znajdują potrzebujący w podeszłym wieku oraz sieroty. Badania pokazują, że w Zambii może być nawet milion dzieci bez rodziców. Dom znajduje się w ubogiej dzielnicy, gdzie na każdym kroku widoczne jest skrajne ubóstwo. Siostry systematycznie wspierają kogo mogą, a wiele dzieci może liczyć na jedyny ciepły posiłek w tygodniu.
– Obowiązkiem chrześcijan całego świata jest wspieranie bliźnich – podkreśla dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki – Każdy człowiek ma przypisaną godność, wynikającą z bycia dzieckiem jedynego Boga. Pokarm i woda są źródłem życia, stąd tak ważne są dzieła Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, które ratują i chronią świętość życia w dalekich krajach Afryki.
Caritas Polska pomaga siostrom od kilku lat. Wsparcie było widoczne w trakcie rozbudowy i dokończenia prac budowlanych ośrodka zdrowia w Kithatu, gdzie powstała sala dla kobiet i dzieci. Wcześniej na terenie tej misji współfinansowana była budowa biblioteki i sali komputerowej dla dzieci oraz sali dziennego pobytu dla dzieci poniżej 4. roku życia, a także wyżywienie dla dzieci. W misji prowadzonej w miejscowości Subukia Caritas Polska wsparła budowę przedszkola, wyposażyła klasy przedszkolne i pomieszczenia do prowadzenia kursów dla dziewcząt i kobiet oraz dofinansowała budowę studni, dzięki czemu siostry mogą prowadzić swoje dzieła. W Zambii wsparcie obejmowało budowę toalet w szkole średniej i założenie fermy przepiórek, których hodowla jest bardzo popularna. Obecnie trwają jeszcze dwa projekty: dożywiane sierot i osób starszych oraz budowa studni głębinowej. Dzięki funduszom od Caritas Polska siostry mogą skupić swoją uwagę na pomocy potrzebującym, nie martwiąc się o brak środków i czynić dobro tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.
Wesprzyj działalność Caritas w Afryce przesyłając przelew na konto Caritas Polska 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem AFRYKA.
PROJEKTY CARITAS POLSKA W KENII I ZAMBII
KENIA
Dokarmianie dzieci na terenie misji w Kithatu
Projekt trwający 10 miesięcy polegał na dożywianiu dzieci na terenie misji w Kithatu.
Głównym celem projektu było otoczenie opieką dzieci niedożywionych i dzieci przebywających w centrum dziecięcym. Siostry mogły zaspokoić podstawowe potrzeby dzieci zapewniając im posiłek każdego dnia. Dzięki temu dzieci poniżej 4. roku życia przebywające w centrum mogły rozwijać się fizycznie, co wpłynęło na całokształt rozwoju. Dzieci w wieku szkolnym, które nie mieszkają na terenie centrum, otrzymywały posiłek przed powrotem do domu, więc miały siłę wrócić do domu i przygotować się do zajęć na kolejny dzień.
Dofinansowanie budowy studni głębinowej dla misji w Subukia
W ramach projektu Caritas Polska przekazała fundusze na budowę studni głębinowej dla misji w Subukia. Pierwszym etapem było przeprowadzenie badania geologiczne terenu przez geologa i jego grupę metodą sejsmologiczną. Następnie wywiercono otwór i zamontowano rury. Na koniec zainstalowano pompę głębinową.
Studnia była niezbędna, gdyż misja miała duże problemy z wodą. Siostry pozyskiwały wodę w porze deszczowej ze studni kopanej, a w porze suchej wykorzystywały zasoby. Jednak jej ilość była niewystarczająca. Ponadto woda była często brudna i nie nadawała się do celów spożywczych, więc siostry musiały przywozić wodę w dużych zbiornikach. Szkoła prowadzi program dożywiania dzieci i woda z nowej studni głębinowej jest wykorzystywana zwłaszcza do przygotowywania posiłków.
Rozbudowa ośrodka
W kenijskim Kihatu rozbudowano ośrodek zdrowia Bożego Miłosierdzia . Dzięki temu pomoc medyczna udzielana jest najbardziej potrzebującym, pacjenci mogą liczyć na bezpłatne badania, a kobiety mogą rodzić w ośrodku zdrowia, co zmniejsza ryzyko śmierci matki czy noworodka. Rozbudowany ośrodek zapobiega powikłaniom i pozwala zmniejszyć liczbę zgonów wynikających z braku prawidłowej oraz pełnej opieki medycznej dla chorych z Kithatu i okolic. Ponadto można oddzielić kobiety ciężarne i dzieci od pacjentów z chorobami zakaźnymi typu gruźlica czy zakażenia skórne.
Ośrodek działa od 1991 roku i każdego roku obejmuje opieką ok. 12 tysięcy osób z różnymi schorzeniami. Najczęstszymi chorobami są malaria, ameba, zapalenie płuc, nadciśnienie tętnicze, astma, bruceloza i rozległe rany. Oprócz pomocy chorym, ośrodek sprawuje też opiekę nad kobietami i dziećmi w czasie ciąży, porodu i po porodzie. Ważną funkcją ośrodka jest też pomoc chorym na gruźlicę i HIV/AIDS.
ZAMBIA
Dożywianie osieroconych dzieci i ubogich rodzin z dzielnicy Chawama w Lusace
Od 25 lat Siostry Misjonarki Świętej Rodziny prowadzą w Lusace Dom Bożej Opatrzności dla starszych, bezdomnych i dzieci sierot. W domu mieszka 20 osób starszych i 20 sierot. Wśród ludzi starszych są też osoby schorowane. Mieszkańcy otrzymują codziennie 3 posiłki. Ponadto około 30 innych dzieci przychodzi na obiad, a raz w tygodniu 35 rodzin korzysta z posiłku i pobiera suchy prowiant dla rodziny na cały tydzień. W każdą sobotę około 200 dzieci przychodzi na dodatkowe zajęcia szkolne i w czasie tych zajęć korzysta z obiadu.
Wywiercenie studni głębinowej dla szkoły w Lusace
Szkoła prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny w Lusace. Projekt Caritas Polska dofinansowuje budowę studni głębinowej w szkole, która zapewni bezpieczną i czystą wodę dla dzieci i nauczycieli. Zmniejszy to ryzyko zachorowania na cholerę, której epidemie miały miejsce w niektórych częściach Lusaki, uniemożliwiając wczesne otwarcie szkoły.
Ferma przepiórek
Projekt zrealizowany przez Siostry Misjonarki Świętej Rodziny w Zambii dotyczył założenia fermy przepiórek. Hodowla przepiórek jest bardzo popularna w Zambii, gdyż panuje tam sprzyjający klimat. Dzięki projektowi podopieczni Zgromadzenia, osoby starsze i dzieci z dzielnicy Chawama mają zapewniony zdrowy posiłek w postaci jaj i mięsa przepiórek. Chawama jest jedną z najuboższych i najbardziej przeludnionych dzielnic Lusaki, panuje tutaj wysokie bezrobocie, a mieszkańcy cierpią na różne choroby, w tym HIV/AIDS.
Tekst ukazał się także w >>> Kwartalniku Caritas <<< Przeczytaj także inne artykuły z Kwartalnika w aplikacji Publico24 Newsstand lub logując się na www.e.caritas.pl