Powoli dobiegają końca pierwsze turnusy kolonii dla dzieci polonijnych z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Gruzji organizowanych przez Caritas Polska i Caritas Diecezjalne. W tegorocznej edycji wsparciem zostanie objętych 1863 dzieci. Polonijnych kolonistów odwiedził ks. Krzysztof Sroka, z-ca dyrektora Caritas Polska.
Kolonie odbywają się w ramach działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą finansowanego przez Kancelarię Senatu. Tegoroczny projekt kolonii, podobnie jak w latach ubiegłych, ma umożliwić uczestnikom poznanie kultury, tradycji, historii i geografii Polski. Ważnym elementem jest nauka języka polskiego a także integracja z rówieśnikami z Polski.
– Ogromnie ważnym elementem tych kolonii są spotkania z młodzieżą z Polski – powiedział ks. Krzysztof Sroka dzieląc się wrażeniami z odwiedzin – Nawiązane przyjaźnie skutkują eliminowaniem wszechobecnych stereotypów, możliwością weryfikacji własnych poglądów oraz poszanowaniem odmienności.
Czas spędzony w Polsce ma być dla uczestników niezapomnianą przygodą i wypoczynkiem. Ma to być także czas budowania poczucia więzi z Polską i polskością.
– Spotkanie z polskimi dziećmi zza wschodniej granicy pokazuje jak bardzo potrzebne są takie kolonie – podkreśla ks. Krzysztof Sroka – Dzięki pobytom w Polsce dzieci doskonalą umiejętność posługiwania się naszym językiem poprzez zajęcia aktywizujące i bezpośrednie kontakty z rówieśnikami z Polski. Poznają kulturę, historię i tradycje ojczyzny swoich przodków o której niejednokrotnie słyszały w domu rodzinnym. Rozbudzają w sobie poczucie i postawę patriotyzmu i jeszcze bardziej czują się Polakami.
Z Białorusi na kolonie do Mikoszewa i Trójmiasta
Ks. Krzysztof Sroka, wicedyrektor Caritas Polska, spotkał się z uczestnikami kolonii organizowanej przez Caritas Diecezji Elbląskiej w Ośrodku Kolonijno-Formacyjnym w Mikoszewie. Swoje wakacje w czerwcu dzięki Caritas Grodno spędza tam 45 dzieci z Białorusi. Po uroczystym powitaniu dzieci opowiadały o swoich wrażeniach i pięknych chwilach spędzonych nad polskim morzem. W grupie są dzieci, które przyjechały do Polski po raz pierwszy, ale mają nadzieję, że nie ostatni. Dla wielu z nich pobyt w Polsce będzie najpiękniejszym wspomnieniem z tegorocznych wakacji. Na zakończenie kolonii planowana jest wycieczka do Trójmiasta, rejs statkiem, zwiedzanie Gdańskiej Starówki, a także modlitwa w Kościele Mariackim. Jeśli czas pozwoli to na specjalne życzenie chłopców zaplanowane zostało zwiedzanie jednego z najpiękniejszych stadionów piłkarskich Energa Stadion Gdańsk.
Polskie dzieci z Gruzji we Fromborku
Kolejne spotkanie z polonijnymi dziećmi miało miejsce we Fromborku, w Archidiecezjalnym Ośrodku Młodzieżowym. To właśnie tu, w miejscu, gdzie mieszkał i prowadził swoje naukowe, astronomiczne badania Mikołaj Kopernik, Caritas Archidiecezji Warmińskiej zorganizowała kolonię dla 41 dzieci z Gruzji, z polskiej szkoły w Tbilisi. Spotkanie z gościem z Caritas Polska rozpoczęło się programem artystycznym w wykonaniu kolonistów. Chóralnie wykonywane polskie pieśni patriotyczne, przeplatane były tradycyjnymi, polskimi tańcami. Na koniec dzieci zaśpiewały w języku gruzińskim i zatańczyły ludowy taniec gruziński. Po programie artystycznym dzieci opowiadały o swoich przeżyciach, o ciekawych spotkaniach i rozmowach z rówieśnikami z Polski a także o interesujących wyjazdach. Podczas pobytu dzieci zwiedziły Olsztyn, nawiedziły Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie, płynęły statkiem do Krynicy Morskiej, a także wzięły czynny udział we „Fromborskich Dniach Rodziny” przedstawiając swój program artystyczny. Przed dziećmi jeszcze wycieczki do Warszawy i Gdańska.
Kolonie dla polonijnych dzieci z Ukrainy
Następne miłe spotkanie z polskimi dziećmi zza wschodniej granicy miało miejsce w Kołobrzegu, w Ośrodku Charytatywnym dla Dzieci i Młodzieży, gdzie Caritas Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej zorganizowała letni wypoczynek dla 42 dzieci z Kijowa, Korostyszewa i z Żytomierza – największego skupiska Polaków na Ukrainie. Uczestnicy kolonii podziękowali organizatorom, dzięki którym mogli spędzić mile i pożytecznie czas w ojczyźnie swoich przodków. Na koniec wszyscy koloniści wspólnie zatańczyli kilka współczesnych układów tanecznych, co sprawiło im ogromną radość. W ramach zorganizowanego wypoczynku koloniści odwiedzili Sanktuarium w Skrzatuszu, Bazylikę Mniejszą w Kołobrzegu, Katedrę w Koszalinie, wzięli udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Szkolnych Kół Caritas oraz w pikniku z koncertem Arki Noego. Dzieci płynęły statkiem, spędziły radosne chwile w parku rozrywki i parku linowym oraz odwiedziny w oceanarium, a w wolnych chwilach korzystali z uroków lokalnych plaż.
Wakacyjną Akcję Caritas w części współfinansuje Senat RP. Wypoczynek umożliwiają także darowizny indywidualnych ofiarodawców oraz dochód z dystrybucji wigilijnej świecy Caritas.
Aby wesprzeć organizację kolonii Caritas można wysłać SMS o treści WAKACJE pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem „Wakacyjna Akcja Caritas”:
- Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
- Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
Więcej na temat wakacji z Caritas TUTAJ.