Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, spotkał się z nowo powołanym ministrem ds. pomocy humanitarnej, Michałem Wosiem, by omówić priorytety działań pomocowych w ciągu najbliższych miesięcy. Minister zaznaczył, że to jego pierwsza oficjalna wizyta w polskiej organizacji charytatywnej, podkreślając pierwszoplanową rolę Caritas w niesieniu wsparcia potrzebującym w Polsce i za granicą.
– Patrzę z nadzieją na współpracę z nowym ministrem. Odbyliśmy bardzo konstruktywną rozmowę i zgadzamy się na wielu polach. To ważne, aby Caritas Polska dzieliła się swoją wiedzą z polskim rządem, wspierając go w jego działaniach i pośrednio pomagając wszystkim potrzebującym, do których pomoc inaczej by nie trafiła – podsumował spotkanie ks. Marcin Iżycki.
– Niesienie pomocy na miejscu oraz uczestnictwo Polski w solidarności międzynarodowej jest ważne i nasz rząd będzie kontynuował obraną strategię – powiedział minister Michał Woś.
W dalszym ciągu wspierani będą m.in. Syryjczycy, ale bacznie jest obserwowana sytuacja w Jemenie, gdzie wojna domowa z każdym dniem staje się brutalniejsza, a cywili coraz mocniej dotykają głód i epidemie. Już teraz około 22 miliony Jemeńczyków, czyli 80% społeczeństwa, potrzebuje różnych form wsparcia humanitarnego. W obu wspomnianych krajach jest potrzebna pomoc i polska strona przygląda się każdej dostępnej złotówce, aby była ona możliwie racjonalnie wydawana. W sytuacji, kiedy ze świata płynie więcej pomocy rozwojowej dla np. Aleppo, niezbędne jest elastyczne dostosowywanie pomoc dla tych miejsc, gdzie sytuacja jest krytyczna, a dokąd jeszcze nie trafiła.
Polska zdecydowała się na powołanie stanowiska ministra-koordynatora pomocy humanitarnej w odpowiedzi na kryzys migracyjny na terenie Unii Europejskiej. Dzięki temu można było zidentyfikować prace z wielu resortów i w szerszy sposób spojrzeć na wyzwania stojące przed Polską. Na wysokim szczeblu instytucji europejskich Polska zyskała przedstawiciela, który w swojej wąskiej specjalizacji może brać częściej głos i przedstawić opinie polskich organizacji niosących pomoc humanitarną. Od końca 2017 roku widoczny jest również wzrost zaangażowania polskiego rządu w przekazywaniu konkretnego wsparcia dla dotkniętych konfliktami regionów, przede wszystkim na Bliskim Wschodzie oraz w Azji. Szczególnie podkreślane są zalety pracy na miejscu, ograniczającej skalę uchodźctwa i budującej warunki przetrwania na terenach dotkniętych konfliktami i katastrofami naturalnymi.
Więcej o wyzwaniach stojących przed organizacjami humanitarnymi oraz roli Caritas Polska w tych działaniach i o priorytetach nowego ministra będzie można przeczytać w jesiennym wydaniu kwartalnika Caritas.