Jak co roku, 18 sierpnia świętujemy ogłoszony przez ONZ Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Tego dnia upamiętniamy wysiłki na rzecz pomocy osobom dotkniętym skutkami katastrof spowodowanych przez naturę lub działania człowieka. Pomoc humanitarna ma na celu ratowanie życia, zdrowia lub godności najbardziej potrzebujących. Caritas Polska rozpoczęła działania humanitarne w dotkniętym konfliktem zbrojnym Jemenie.
O Jemenie mówi się dziś, że jest to kraj, w którym ma miejsce największa katastrofa humanitarna współczesnych nam czasów. I mówi się zdecydowanie za mało, bo skala problemu jest ogromna. W Jemenie toczy się dziś konflikt zbrojny między siłami rządowymi wspieranymi przez międzynarodową koalicję, a rebeliantami. Cenę tych starć ponoszą jednak zwykli Jemeńczycy, niezaangażowani w ten konflikt. Nawet przed rozpoczęciem wojny Jemen uznawany był za najuboższy kraj na Bliskim Wschodzie. Obecnie, problemy tego kraju dodatkowo napędzane są przez wewnętrzne napięcia i przemoc. Jemeńczycy mierzą się z niepewnością jutra, ponad 3 mln osób w obliczu zagrożenia uciekło ze swoich domów.
Aż 24 mln Jemeńczyków, czyli 80% populacji kraju potrzebuje pomocy humanitarnej. W szczególnie dramatycznej sytuacji są dzieci, którym zagraża śmierć głodowa. Dane są druzgocące: w kraju tym co dziesięć minut umiera dziecko. I bynajmniej nie wynika to z tego, że jedzenia by je wyżywić nie ma. Po prostu wielu rodziców nie stać na jego zakup, bo aż 8-miu na 10-ciu Jemeńczyków żyje poniżej granicy ubóstwa. Wojna to nie tylko spadające na miasta bomby. W jej efekcie zaburzona została gospodarka kraju, szaleje inflacja, rosną ceny, a pensje często nie są wypłacane. Zdarza się też, że na skutek działań zbrojnych miasta zostają odcięte, przez co zdobycie pożywienia staje się niemal niemożliwe. Głód dotyka w szczególności tych, którzy żyją w rejonach aktualnie objętych działaniami zbrojnymi oraz osoby, które z powodu zagrożenia zostały zmuszone do ucieczki. A najbardziej dotyka dzieci.
Wielu małych Jemeńczyków cierpi z powodu chorób będących efektem niedożywienia lub spożywania zanieczyszczonej wody, a dostęp do opieki zdrowotnej jest bardzo ograniczony. Śmierci jemeńskich dzieci można zapobiec, dlatego bardzo potrzebne jest nasze zaangażowanie. W tak dramatycznych warunkach niezwykle ważna jest opieka medyczna. Liczne dolegliwości, które mogłyby być zupełnie niegroźne dla polskiego dziecka, mającego zapewnioną odpowiednią opiekę i profilaktykę zdrowotną, dla jemeńskiego dziecka stanowią zagrożenie życia. Niedożywione dzieci są bardzo osłabione, przez co ich organizmom trudniej jest walczyć z wirusami.
To dlatego Caritas Polska postawił sobie za priorytet by zapewnić Jemeńczykom podstawową i ponadpodstawową opiekę medyczną, do której aż 19,7 mln Jemeńczyków nie ma dostępu. Szpitale i kliniki w tym kraju są często zniszczone na skutek działań zbrojnych, a częstokroć brakuje w nich bardzo podstawowego sprzętu oraz lekarstw. W publicznej służbie zdrowia nie starcza także środków na wypłacenie wynagrodzeń dla personelu medycznego. Prywatne usługi zdrowotne pozostają natomiast poza zasięgiem milionów ludzi ze względu na wysokie ceny. Sytuacja jest tak dramatyczna, że na skutek pogarszających się warunków sanitarnych, w kraju coraz częstsze są zachorowania na cholerę.
Wychodząc potrzebom Jemeńczyków na przeciw, zdecydowaliśmy się wesprzeć przychodnię znajdującą się we wsi Imran, niedaleko miasta Aden, które w ostatnim czasie ucierpiało na skutek działań zbrojnych. Ośrodek zdrowia w Imran obejmuje opieką ponad 6 tysięcy pacjentów, wśród których większość stanowią kobiety z małymi dziećmi. Dostarczymy do kliniki lekarstwa oraz środki medyczne oraz zatrudnimy wykwalifikowany personel. Nie tylko w prywatnych domach, ale także w klinice brakuje wody. Latem panują tam trudne do zniesienia upały. Nasze wsparcie jest niezbędne dla jej prawidłowego funkcjonowania.
Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Wspomóż nas i ty! Każda złotówka może przyczynić się do tego, że uda nam się dotrzeć z pomocą do większej ilości osób.
Każdy z nas może wesprzeć Jemeńczyków:
- Przekaż darowiznę online
- SMS na numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT)
- Przekaż darowiznę na konto Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.