Nic nie jest w stanie zastąpić domu, w którym rodzina się wspiera i wzrasta. Niekiedy jednak trzeba podjąć próbę zbudowania miejsca dla tych młodych, którzy nie mieli szczęścia wzrastać w kochającej się rodzinie. Dzięki współpracy Caritas Polska i Caritas trzech diecezji z Białorusi oraz dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP realizowany jest projekt pomocy o nazwie „Utworzenie i funkcjonowanie 8 świetlic integracyjnych dla dzieci na Białorusi”. Świetlice gromadzą i integrują dzieci z różnych środowisk. Działają codziennie rano lub po południu. Świetlice są miejscem gdzie odbywają się rożne zajęcia, a dzieci mogą rozwijać swoje talenty, mogą uwierzyć w siebie i swoje możliwości.
„Głoszenie Słowa Bożego, Królestwa Bożego wewnątrz kościoła to jest najważniejsze i podstawowe zadanie kościoła” – mówi Jurij Kasabucki, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej. Praca z ludźmi poza kościołem, wykonywana podczas różnego rodzaju spotkań wymaga miejsca. Jak się takie znajdzie to można wiele dobra zrobić. Świetlice pomagają ludziom budować między sobą wspólnoty międzyludzkie. Istnienie takich świetlic jest potrzebne, świadczy o tym zaangażowanie lokalnych społeczności.
„Życzę młodym ludziom, aby uczyli się miłości. To jest najważniejsze, my możemy mieć różne poglądy czy wiarę, ale miłość to cecha, która pomaga człowiekowi iść naprzód. Chciałbym, aby Ci młodzi ludzie nauczyli się czujności, nie być obojętnymi, to na co zwracał uwagę nasz Papież Franciszek – zauważyć innego człowieka, spojrzeć na niego inaczej, wejść w jego problemy i pomóc mu dobrym słowem. Tego się uczymy, uczymy się życia, ale na innym poziomie, życia w radości. To nam daje prawdziwą radość, nie zamykanie się w sobie” – stwierdza Ks. Biskup.
Ksiądz Dymitr Baryła, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej i Św. Dominika w Rakowie na Białorusi ocenia liczbę parafian na ok. 1500 osób. W parafii mieszka bardzo dużo dzieci. Wspólne miejsce spotkań będzie służyło ich rozwojowi, po zajęciach w szkole. Dzięki wolontariuszom i specjalnym gościom będą uczyć się nowych umiejętności, choćby tak podstawowych jak przygotowywanie posiłków. Święta Rita, patronka spraw trudnych ma otaczać opieką dzieci ze świetlicy, aby mogły one rosnąć na zdrowych i szczęśliwych ludzi. Za wszystkie te działania wdzięczne są szczególnie matki-parafianki, jak Pani Włada, której dzieci brały udział w inauguracji świetlicy i bardzo chwaliła profesjonalne wyposażenie sali. Natomiast Pani Natalia podkreśla rolę społeczników i wolontariuszy, dzięki którym dzieci będą mogły rozwijać swoje pasje w różnych dziedzinach.
„Mam już duże dzieci. Jest ze mną moja córka, która jest animatorką w świetlicy. Jestem bardzo zadowolona, że znalazła tutaj swoje miejsce, dzięki pomocy wszystkich opiekunów, którzy tu pracują.”
Ważna jest współpraca ze szkołą średnią w Rakowie, która znajduje się nieopodal świetlicy. Dyrektor placówki Pani Anna Wiktorowicz wraz kadrą nauczycielską współpracuje z parafią. Kiedy rozpoczęła się budowa świetlicy, rozmawiała z ks. Dymitrem, że w pierwszej kolejności jej prace powinny być skierowane na pracę z dziećmi ze środowisk dysfunkcyjnych. Takich dzieci jest dużo w jej szkole i na terenie parafii. Szkoła jako instytucja państwowa, ma ograniczenia. Jej podstawowym obowiązkiem jest edukacja. W świetlicy można większy nacisk położyć na wychowanie. Dzieci mogą zobaczyć trochę inne życie, poczuć że nie są same i są komuś potrzebne. Pani Anna deklaruje gotowość pedagogów ze szkoły do pomocy.
„Mamy pracowników o różnych specjalnościach, którzy w swoim wolnym czasie mogą przyjść i zorganizować dzieciom zajęcia taneczne, muzyczne czy plastyczne. Ważne, że dzieci nie zostaną zostawione samym sobie” – przekonuje.
Na otwarciu świetlicy polskie władze reprezentował Pan Radca Arkadiusz Sarna z Ambasady RP w Mińsku, który zwracał uwagę na wielokierunkowe wsparcie, jakie jest przekazywane przez polskie władze. Kładziony jest nacisk m.in. na integrację społeczeństwa, wykorzystując potencjał najmłodszych. W trzech obwodach białoruskich – Witebskim, Mińskim i Grodzieńskim zostało udostępnionych 8 świetlic, które dzięki wsparciu Caritas Polska oraz miejscowych oddziałów Caritas, mogą służyć młodym.
„Jest to jeden z licznych przykładów realizacji projektów programu Polska Pomoc. Jest on coraz lepiej dostrzegany tutaj na Białorusi i jest coraz ważniejszym elementem polskiej polityki zagranicznej realizowanej u naszych wschodnich sąsiadów.” – konstatuje Pan Arkadiusz Sarna.
„Białoruś i Ukraina to najważniejsze kierunki pracy Caritas Polska na wschodzie” stwierdza ks. Marcin Iżycki Dyrektor Caritas Polska. „W latach 2017-2019 Caritas Polska we współpracy Caritas diecezjalnymi na Białorusi, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, utworzyła już 21 świetlic integracyjnych. Ich działanie jest bardzo ważne dla integracji dzieci zdrowych i niepełnosprawnych, dzieci pochodzących ze środowisk trudnych i defaworyzowanych. Jesteśmy przekonani, że świetlice pozwolą dzieciom spędzać czas pożytecznie i efektywnie co będzie miało wpływ na całą społeczność parafialną i lokalną”.
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.