„Nie żyjmy wiarą zamkniętą w zakrystii” – powiedział papież Franciszek na rozpoczęcie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Decyzją papieża okres ten ma pobudzić wiernych do modlitwy w intencji misji oraz do zadawania sobie pytań o dawanie świadectwa przez każdego wiernego. Caritas Polska i caritas diecezjalne odpowiadają na to wezwanie.
W Światowy Dzień Misyjny 2017 r. Ojciec Święty skierował list na ręce prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kard. Fernando Filoniego. Franciszek ogłasza w nim, że w październiku 2019 roku będzie miał miejsce Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny z okazji setnej rocznicy opublikowania przez Benedykta XV listu apostolskiego Maximum Illud. Dokument ten miał rozbudzić w całym Kościele świadomość obowiązku misyjnego.
Ojciec Święty przypomniał znaczenie, jakie Kościół w minionych stu latach przypisywał dziełu misyjnemu. Podkreślił szczególnie wkład św. Jana Pawła II, w którego wspomnienie liturgiczne ogłosił swój dokument.
Ogłaszając październik 2019 roku Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym papież zaznaczył, że ma się on przyczynić do rozbudzenia świadomości „Missio ad gentes” by podjąć z nową energią przemianę misyjną życia i duszpasterstwa. Chodzi o to, aby wszystkim wierzącym leżało na sercu głoszenie Ewangelii i przekształcenie grup wiernych we wspólnoty misyjne i ewangelizacyjne; aby rozwinęło się umiłowanie misji, będących „umiłowaniem Jezusa, ale jednocześnie miłością do Jego ludu”. Zobacz pełen tekst Orędzia Papieża Franciszka pt. „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji na świecie”
W homilii na rozpoczęcie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, Papież Franciszek pytał:
„Ale jak zostać misjonarzami? Żyć jako świadkowie: świadcząc swoim życiem, że znamy Jezusa (…) Zatem my, którzy odkryliśmy, że jesteśmy dziećmi Ojca niebieskiego, jakże moglibyśmy przemilczeć radość bycia miłowanymi, pewność, że zawsze jesteśmy cenni w oczach Boga? Jest to przepowiadanie, na które oczekuje wielu ludzi. I to jest nasza odpowiedzialność. Zadajmy sobie w tym miesiącu pytanie: jak wygląda moje świadectwo?”
Przez cały miesiąc ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, wraz z zespołem pracowników odmawiać będzie dziesiątkę różańca oraz modlitwę „Anioł Pański” modląc się zgodnie z prośbą papieża.
W modlitwę włącza się także Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Hasło „Ochrzczeni i posłani”, stało się inspiracją do zorganizowania spotkania dla Wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas. Podczas spotkania, które odbyło się w dniu 6 października w Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie swoim świadectwem na temat misji podzieliły się wolontariuszki Pani Emilia oraz Pani Patrycja, które przez 5 tygodni pracowały w przedszkolu w Ugandzie. Podkreśliły one, że z pracy na misjach wróciły bogatsze o liczne doświadczenia i świadectwa wiary miejscowych dzieci. Szczególnie mocno wybrzmiały słowa jednej z wolontariuszek:
„Świata nie zmienisz, ale możliwość polepszenia życia choćby jednego istnienia to Twój osobisty sukces i misja każdego z nas”.
O pracy na misjach opowiedział również ks. kan. Zbigniew Grabowski, który pracował w Zambii przez 5 lat. Dla wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas była to piękna lekcja mówiąca o bezinteresownym pomaganiu i dawaniu cząstki siebie drugiemu człowiekowi.
♥️„Ochrzczeni i posłani” – wydarzenie w Diecezji Drohiczyńskiej, które przybliżyło Wolontariuszom Szkolnym Kół Caritas…
Opublikowany przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej Poniedziałek, 7 października 2019