Już drugi rok Caritas Polska wspólnie z Jeronimo Martins Polska S.A., w ramach programu „Na codzienne zakupy”, wspiera seniorów w Polsce.
W 2019 roku ponad 6600 seniorów otrzymało kartę przedpłaconą, którą mogą płacić za zakupy w sklepach Biedronka. Karta jest zasilana kwotą 150 zł miesięcznie przez 10 miesięcy. Seniorzy mogą kupować artykuły spożywcze oraz środki czystości, a także uczestniczyć w różnorodnych działaniach aktywizujących prowadzonych przez najbliższą Caritas. Seniorzy są podopiecznymi Caritas w 40 diecezjach w całej Polsce. Zostali zaproszeni do programu ze względu na szczególnie trudną sytuację socjalną, w jakiej się znajdują.
Po pierwszym kwartale trwania programu zapytaliśmy seniorów korzystających z kart „Na codzienne zakupy”, kim są i co myślą o takiej formie pomocy. W badaniu ankietowym wzięło udział 5700 osób.
Kim są seniorzy korzystający z kart „Na codzienne zakupy”?
Zdecydowaną większość, bo aż 76%, stanowią kobiety. Powód? Średnia długość życia mężczyzn w Polsce jest zdecydowanie krótsza, a ich emerytury wyższe niż emerytury kobiet, dlatego panowie stanowią mniej niż 1/4 wszystkich beneficjentów programu.
Seniorzy cierpią, zmagając się samotnie z trudami codzienności, zarówno finansowymi, jak i społecznymi. Ponad 1/3 badanych, robiąc zakupy w Biedronce, potrzebuje pomocy innych. Niosą ją członkowie rodziny, znajomi, a najczęściej wolontariusze Caritas. W zależności od sprawności seniorów wolontariusze pomagają dotrzeć do sklepu Biedronki (często oferując własne samochody), pomagają zrobić listę potrzebnych produktów, wybrać je w sklepie, zapłacić kartą i dostarczyć do domu.
Pośród beneficjentów programu aż 36% osób to seniorzy, którym choroba nie pozwala w ogóle wychodzić z domu – oni są całkowicie zdani na pomoc wolontariuszy. Caritas, jako największa organizacja charytatywna w Polsce, dociera do najbardziej potrzebujących osób w małych miejscowościach i na wsiach. Karta „Na codzienne zakupy” jest konkretną pomocą finansową, kierowaną do seniorów w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Badanie ankietowe pokazało, że cały czas mamy w Polsce duży odsetek osób starszych żyjących w skrajnym ubóstwie.
Poznaj Seniorów, którzy korzystają z karty „Na codzienne zakupy” >>> Lucjan i Aniela – prawdziwe historie Seniorów
Co myślą seniorzy korzystający z kart o tej formie pomocy?
Zdecydowana większość beneficjentów (prawie 97%) jest zadowolona z posiadania karty „Na codzienne zakupy” i możliwości zrobienia comiesięcznych zakupów w Biedronce za 150 zł. Seniorzy chwalą sobie także łatwość obsługi płatności kartą. Oczywiście są też tacy, którzy chcieliby, by kwota miesięcznego doładowania na karcie była wyższa lub dla których techniczne trudności w użytkowaniu karty są powodem do wyrażenia niezadowolenia.
Kluczową częścią programu jest zaangażowanie wolontariuszy Caritas. Ich pomoc nie ogranicza się tylko do czynności związanych z użytkowaniem karty „Na codzienne zakupy”. Seniorzy otrzymują także pomoc w codziennych obowiązkach domowych, sprzątaniu, przygotowaniu posiłków, zakupie leków, w transporcie do lekarza, w zorganizowaniu ubrań i obuwia, czasem w dostarczeniu dodatkowych paczek żywnościowych czy pomocy finansowej. Użytkownicy kart wspominają w ankietach, że są wdzięczni wolontariuszom za opiekę, rozmowy, wsparcie psychologiczne, pomoc w podjęciu leczenia, pomoc w zorganizowaniu specjalistycznego łóżka czy w wypełnianiu koniecznych dokumentów. Dzięki wsparciu wolontariuszy seniorzy docierają do kościoła, biorą udział w pielgrzymkach czy spotkaniach. Przeczytaj o jednym z takich spotkań >>> Jesienna wycieczka naszych Seniorów
Seniorzy deklarują, że otrzymane wsparcie w ogromnym stopniu poprawiło ich sytuację materialną. Karty sprawiły, że seniorzy mogą kupić także bardziej wartościowe produkty niż te, które kupowali dotychczas, np. ryby, mięso, masło. Ponad połowa ankietowanych przyznaje, że dzięki karcie kupuje więcej owoców i warzyw, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych. Forma karty przedpłaconej sprawia, że kupujący nie czują, że otrzymują darowiznę. To bardzo ważny, doceniany przez użytkowników kart, godnościowy aspekt takiej formy pomagania potrzebującym. Dzięki wsparciu seniorzy zwiększyli swoje wydatki nie tylko na zakup żywności, lecz także na zakup leków i rehabilitację, zakup opału na zimę lub remont mieszkania.
Seniorzy chwalą program „Na codzienne zakupy”, pisząc: „lżej mi się żyje”, „to bardzo dobra inicjatywa, dobra forma pomocy”, „wielka wdzięczność, Bóg zapłać”. Jedna z pań przyznaje: „Lubię chodzić na zakupy bez pieniędzy”, ktoś inny dodaje: „Mam nadzieję, że będzie następna edycja”.
Caritas i Biedronka skutecznie prowadzą wspólne działania na rzecz seniorów w Polsce. W ciągu dwóch lat pomogliśmy i pomagamy ponad 10 000 osób zmieniając ich codzienność. Przeczytaj także >>> Caritas Polska i Biedronka razem dla seniorów. Kolejny rok z kartą “Na codzienne zakupy”
Tekst Monika Figiel, specjalista ds. programów senioralnych, Caritas Polska
Tekst ukazał się także w >>> Kwartalniku Caritas <<< Przeczytaj także inne artykuły z Kwartalnika w aplikacji Publico24 Newsstand lub logując się na www.e.caritas.pl