„Bezdomności się nie wybiera, bezdomnym się staje” – pod tym hasłem będzie realizowana piąta edycja jesienno-zimowej akcji Caritas Polska i Straży Miejskiej m.st. Warszawy „Trochę ciepła dla bezdomnego”, której inauguracja odbyła się 7 listopada w nowo otwartej jadłodajni Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ul. Grochowskiej 111/113 w Warszawie. Tegoroczne hasło akcji podważa spotykane niekiedy opinie, że bezdomność to wolny wybór człowieka.
– Jesień i zima to czas, kiedy powinniśmy szczególnie pamiętać o tych, którzy nie mają dachu nad głową, czekają na gorącą zupę, ale również na ciepły gest drugiego człowieka. Nigdy nie wiemy, co spowodowało, że ktoś znalazł się na ulicy. Bezdomnym można stać się z wielu powodów. Na początku najważniejsze jest, aby do takich ludzi dotrzeć, pozwolić im poczuć, że są dla kogoś ważni. Ta pierwsza pomoc niesiona człowiekowi w kryzysie bezdomności może spowodować, że zdecyduje się on na przyjście do placówki, skorzystanie z kompleksowego wsparcia, rozpoczęcie żmudnego procesu wychodzenia z bezdomności – podkreśla ks. Marcin Iżycki dyrektor Caritas Polska. Do pomocy osobom bezdomnym zachęca również Lech Dyblik, znakomity aktor i pieśniarz, ambasador akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”.
Co roku w okresie jesienno-zimowym patrole Straży Miejskiej m.st. Warszawy wyruszają do osób bezdomnych przebywających poza schroniskami – w zimnie, wilgoci i osamotnieniu, często w warunkach zagrażających zdrowiu i życiu. Dwa razy w tygodniu strażnicy miejscy docierają do znanych sobie miejsc pobytu osób bezdomnych na terenie Warszawy – pustostanów, ogródków działkowych i innych tzw. miejsc niemieszkalnych. Przywożą zupę w termosach (każdorazowo rozwożą ok. 100 l zupy), koce, czapki, skarpetki, rękawiczki – zakupione ze środków pochodzących ze zbiórki organizowanej w ramach akcji. Ciepłą zupę przygotowuje kuchnia działająca przy Caritas Polska, a w okresie świątecznym prowadzona przez osoby bezdomne kuchnia Spółdzielni Socjalnej „Kto rano wstaje”, działająca przy schronisku Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Strażnicy niestrudzenie wyjeżdżają do osób bezdomnych bez względu na pogodę i temperaturę.
Ratują życie
– Caritas oznacza czynną miłość, która wychodzi do potrzebujących z konkretną pomocą. W przypadku tej naszej akcji pośredniczą w tym patrole Straży Miejskiej, które znają i regularnie odwiedzają miejsca przebywania bezdomnych. Współpraca miedzy Caritas Polska i Strażą Miejską m.st. Warszawy trwa i zacieśnia się. Od dwóch lat prowadzimy wspólnie na terenie stolicy, z udziałem przychodni Stowarzyszenia Lekarze Nadziei, całoroczny projekt pomocy ratowniczo-medycznej dla bezdomnych „Uliczny Patrol Medyczny”. Wielokrotnie nasza pomoc przychodziła dosłownie w ostatniej chwili. W grudniu, oprócz ciepłych rzeczy i gorącej zupy, rozwieziemy bezdomnym także opłatek – znak zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i ciepłego domu, których nie każdemu jest dane doświadczać – informuje Janusz Sukiennik, specjalista ds. projektów społecznych Caritas Polska.
W konferencji inaugurującej tegoroczną edycję akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”, z ramienia Caritas wzięli udział: ks. Marcin Iżycki (dyrektor Caritas Polska), ks. Kamil Chojnacki (dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej) oraz Janusz Sukiennik. Władze Warszawy reprezentował wiceprezydent Paweł Rabiej, a stołeczną Straż Miejską – komendant Zbigniew Leszczyński, a także Grzegorz Staniszewski (naczelnik Wydziału Profilaktyki i Planowania) i st. insp. Alfred Paplak. Strażnicy miejscy dzielili się doświadczeniami z lat poprzednich. Ubiegłej zimy z pomocy w ramach akcji skorzystało ok. 500 osób bezdomnych, którym dostarczono blisko 3 tys. litrów esencjonalnej zupy, 100 koców i 600 par wełnianych skarpet.
Ty też możesz pomóc!
Edycja akcji zainaugurowana 7 listopada br. potrwa do końca lutego 2020 r. W poprzednich latach zaskakiwani byliśmy hojnością i sercem Ofiarodawców. Liczymy, że i tym razem będzie podobnie. Każdy może wesprzeć towarzyszącą akcji zbiórkę Caritas Polska poprzez sms charytatywny o treści ZIMNO na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT). Pamiętajmy, że w okresie przedświątecznym i świątecznym, bezdomność ma szczególnie bolesny wymiar w życiu „tych, których nie widać”.
Według wyników badań publikowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, liczba osób bezdomnych w Polsce przekracza 30 tys. To oficjalne szacunki, obejmujące tylko tych, do których udało się dotrzeć zbierającym dane. Najwięcej osób bez dachu nad głową żyje w woj. mazowieckim – ponad 4,2 tys. W samej Warszawie jest blisko 2,5 tys. takich osób.