Dzięki polskim misjonarzom, projekty finansowane przez Caritas Polska są realizowane w różnych częściach świata. W listopadzie i grudniu 2019 roku wywiercono studnię dla szkoły podstawowej w niewielkiej miejscowości Luangem w Sudanie Południowym. Projekt był koordynowany przez ojca Krzysztofa Zębika, który od ponad trzech lat służy w tym kraju i oprócz pełnienia posługi duszpasterskiej, angażuje się także w projekty pomocowe dla lokalnej społeczności. W rozmowie z Caritas Polska misjonarz opowiedział o sytuacji w Sudanie Południowym i planach pomocy jego mieszkańcom.
Caritas Polska: O Sudanie Południowym niewiele się w Polsce słyszy, ale kraj ten kojarzy się powszechnie z destabilizacją, głodem i uchodźcami. Jaka jest tam sytuacja? Z jakimi trudnościami zmagają się mieszkańcy: seniorzy, kobiety, dzieci?
O. Krzysztof Zębik: Sytuacja w Południowym Sudanie jest trudna. Wpływa na to wiele czynników. Konflikty i wojna sprawiły, że ludzie musieli uciekać ze swoich miejsc zamieszkania i wciąż boją się wracać do domów, żyją w obozach dla uchodźców. Młodzież chodzi z bronią napadając na ludzi. Konflikty między pasterzami sprawiają, że przemoc nie ustaje. Na terenie naszej parafii wciąż są miejsca konfliktowe, co sprawia że nie możemy odwiedzić wszystkich naszych parafian. Dla dzieci edukacja to wciąż marzenia. Susza i nieregularne deszcze sprawiają, że ludzie głodują.
Dzięki środkom od polskich darczyńców sfinansowano odwiert studni głębinowej przy małej szkole podstawowej w Luangem. W której części Sudanu znajduje się ta miejscowość? Dlaczego projekt był ważny dla lokalnej społeczności? Jak wygląda nauka w szkole podstawowej w Luangem?
Wioska Luangem znajduje się około 10 km od Yirol [miasto wojewódzkie w centralnej części państwa – przyp. red.]. Jest to jedna z biedniejszych części parafii, którą zamieszkuje plemię Atuot. Cała ludność korzystała tylko z jednej studni wspólnotowej. Od kiedy studnia się popsuła, ludzie przemierzają kilka kilometrów, aby przynieść wodę do domu. Jedna z kobiet przynosiła codziennie 20 litrów wody dla szkoły na cały dzień, niektóre dzieci przynosiły swoją wodę. Studnia wspólnotowa powinna niebawem zostać naprawiona, jednak aby odciążyć tę jedną, jedyną studnię i aby zakończyć konflikty pomiędzy wspólnotą i szkołą, nasilające się szczególnie podczas przerw między lekcjami, postanowiliśmy razem ze wspólnotą poprosić o studnię dla szkoły. Luangem znajduje się na terenie, gdzie nie ma trawy, którą można by pokryć dach, dlatego nie posiada szkolnej infrastruktury. Dzieci siedzą po prostu pod drzewem na ziemi. Dwie klasy uczą się w naszej kaplicy.
Czy planuje Ojciec podjęcie kolejnych działań charytatywnych?
Na terenie naszej parafii jest wiele szkół. Kiedyś trzeba było zachęcać dzieci do nauki, dzisiaj szkoły są przepełnione. Mówi się, że średnia wieku w Sudanie Południowym to 20 lat. Duży nacisk kładziemy na edukację, jako formę ewangelizacji, ale także promocji pokoju. Dzieci jednak pochodzą z bardzo biednych rodzin, często są niedożywione, a nawet głodują. Ich dożywianie jest wielką pomocą dla rodzin, dzieci są dzięki niemu silniejsze i odporniejsze na choroby. Większość szkół otrzymuje pomoc od Światowego Programu Żywności i od Mary’s Meals, jednak są na terenie naszej parafii szkoły bardzo oddalone od centrum i bardzo duże. Jedną z nich jest szkoła w Anuol, w której uczy się ponad 400 dzieci. Dzięki pomocy Caritas Polska w tym roku uczniowie otrzymają posiłek trzy razy w tygodniu.
Jak misjonarz z Polski znalazł się w tej części świata?
Misjonarz zawsze powinien być otwarty na potrzeby świata. Zawsze chciałem wyjechać tam, gdzie są największe potrzeby. Po święceniach pracowałem kilka lat w Polsce, jako dyrektor czasopisma „Misjonarze Kombonianie”. Wiedząc, jaka jest sytuacja Południowego Sudanu, jakie są potrzeby i wyzwania, nie chciałem być obojętny. Poprosiłem o wyjazd do tego kraju i oto jestem tutaj już 3,5 roku.
Z czym kojarzy się Polska mieszkańcom Sudanu Południowego?
Młodzież bardzo lubi oglądać i grać w piłkę nożną. Jedyne, z czym Polska się kojarzy, to najsłynniejszy piłkarz – Robert Lewandowski.
Dzięki Państwa wsparciu możemy realizować projekty przyczyniające się do poprawy warunków życia w różnych rejonach świata. Prosimy o wpłaty z dopiskiem Afryka konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384.