W niewielkiej Jordanii ponad 10% populacji to Syryjczycy – migranci i uchodźcy, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną. Aby zapewnić im odpowiednie warunki, potrzebna jest pomoc organizacji humanitarnych. Caritas Polska po raz kolejny realizuje projekt wsparcia adresowany do uchodźców z Syrii. Do końca bieżącego roku pomoc otrzyma ponad 900 rodzin.
W dziesięciomilionowej Jordanii przebywa obecnie prawie 670 tys. zarejestrowanych uchodźców syryjskich. W skali światowej Jordania to kraj, w którym żyje druga największa społeczność uchodźców w porównaniu do liczby mieszkańców. Tak duży napływ migrantów w ostatnich latach spowodował, że rynek mieszkaniowy w kraju nie jest w stanie zaspokoić obecnych potrzeb, a w konsekwencji doprowadził także do niebezpiecznych nadużyć. Wynajmowanie nieprzystosowanych do zasiedlenia lokali, brak woli właścicieli mieszkań́ do podpisywania umów najmu, wynajem na podstawie umowy ustnej – to bardzo częste praktyki, wobec których uchodźcy pozostają bezradni.
Fatalne warunki mieszkaniowe
Ponad 80% uchodźców mieszka w tymczasowych obozach na terenach miejskich, w miastach takich jak Amman czy Irbid. Co piąta rodzina zajmuje lokal zaklasyfikowany jako nieodpowiednio przystosowany. Przeciekające instalacje, plastikowe zasłony zamiast okien, brak węzłów sanitarnych – to warunki, jakie panują w przeważającej liczbie dostępnych schronień dla uchodźców. Lokale zamieszkiwane przez Syryjczyków są̨ zatłoczone, bo w jednym miejscu często mieszka więcej niż jedna rodzina. Powód? Obniża to koszty najmu, ale ma też swoje konsekwencje – trwające napięcia domowe, związane z trudną sytuacją bytową, w dłuższym czasie mogą przerodzić się w przemoc lub inne niekorzystne zjawiska.
Według raportu Care International z 2017 roku o sytuacji syryjskich uchodźców w Jordanii, 79% respondentów uznawało pozyskanie środków na opłatę̨ czynszu za największe zmartwienie, a tym samym potrzeby mieszkaniowe zostały wskazane jako trudniejsze do zaspokojenia niż żywieniowe. W odpowiedzi na ten problem Caritas Polska ruszyła z nowym projektem, którego celem jest poprawa warunków życia najbardziej potrzebujących syryjskich rodzin w Jordanii.
Czynsz opłacony dzięki karcie
Projekt rozpoczął się w październiku tego roku i będzie realizowany w dwóch modułach. Pierwszy, zakładający wsparcie 900 gospodarstw domowych (630 syryjskich, 270 jordańskich) potrwa do końca tego roku. Kolejny moduł zakłada podobne wsparcie dla 250 rodzin i będzie trwał 9 miesięcy, od początku roku 2022. Ogólny cel projektu, czyli poprawa sytuacji bytowej rodzin, będzie realizowany poprzez udzielenie beneficjentom jednorazowego wsparcia finansowego na przetrwanie okresu zimowego. Środki zostaną przekazane w formie specjalnych kart płatniczych – za ich pomocą będzie można pobrać gotówkę, aby opłacić koszt najmu lokum. Przeprowadzone zostanie również specjalne szkolenie, jak korzystać z kart – dla niektórych osób będzie to pierwszy kontakt z bankomatem.
Dla tysięcy Syryjczyków takie konkretne wsparcie oznacza, że najtrudniejszy czas spędzą bez obaw o zdrowie swoje i najbliższych. Mając zaspokojoną jedną z najbardziej podstawowych potrzeb, łatwiej jest działać, aby poprawić swój los: szukając pracy, ucząc się – bez ciągłego niepokoju o to czy, tak zwyczajnie, będzie można bezpiecznie przeżyć zimę.
Projekt „Wsparcie miejskich uchodźców syryjskich i najuboższych Jordańczyków w czterech prowincjach Jordanii poprzez zapewnienie środków na przetrwanie zimy i schronienia” jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.