Caritas Polska serdecznie zaprasza na konferencję, która odbędzie się 14 grudnia. Zaproszeni goście będą dyskutować o możliwościach wykorzystania spółdzielczego modelu gospodarowania oraz szerzej – idei ekonomii społecznej – w tworzeniu i prowadzeniu inicjatyw gospodarczych mających na celu ochronę środowiska.
Swoją obecność na konferencji potwierdzili przedsiębiorcy społeczni działający w tej właśnie dziedzinie. Bezpośrednio po panelach dyskusyjnych odbędzie się warsztat pt. “Czy jednostki Caritas w Polsce mogą założyć i prowadzić przedsiębiorstwo społeczne działające na rzecz środowiska?”.
Link do transmisji na kanale YouTube Caritas Laudato si’ zostanie opublikowany na facebookowej stronie wydarzenia.
Program konferencji:
9:00-9:30 Rejestracja gości
9:30-9:45 Powitanie i otwarcie – ks. dr Marcin Iżycki (dyrektor Caritas Polska)
9:45-10:00 Wprowadzenie – Marcin Kawko (Caritas Laudato si)
10:00-10:15 Słowo wstępne – Agata Stafiej-Bartosik (Ashoka Polska)
10:15-11:30 Panel I – Prośrodowiskowa przedsiębiorczość społeczna w praktyce
Prelegenci: Matylda Szyrle (Listny Cud), Vincenzo Linarello (GOEL Gruppo Coop.), Bartłomiej Głowacki (SOLACE), Mateusz Ciasnocha (European Carbon Farmers)
11:30-11:45 Przerwa kawowa
11:45-13:15 Panel II – Ekonomia społeczna – model współpracy na rzecz środowiska
Wprowadzenie: Gianluca Salvatori (European Research Institute on Cooperative and Social Enterprises)
Prelegenci: Kamil Bobek (Departament Ekonomii Społecznej w MRiPS), Nina Józefina Bąk (Kooperatywa „Dobrze”), Agata Stafiej-Bartosik (Ashoka Polska), Jan J. Zygmuntowski (CoopTech).
13:15-14:00 Obiad
14:00-16:00 Warsztaty dla przedstawicieli Caritas pt. “Czy jednostki Caritas w Polsce mogą założyć i prowadzić przedsiębiorstwo społeczne działające na rzecz środowiska?” – Nina Józefina Bąk
Projekt Caritas Laudato si’ jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka oraz potrzebę budzenia w nas ekologicznej wrażliwości. Widzimy, że nasz świat zalewa plastik, konsumujemy coraz częściej bez umiaru, a zmiany klimatyczne można zauważyć w naszej codzienności. Mamy znaczący wpływ na środowisko, a ono na nas – świeże powietrze, zdrowe plony, czysta woda. To wszystko jest nam do życia potrzebne. Chcemy dotrzeć do ludzi i sprawić, by w ich codzienności ekologia stała się ważna; budować wspólnoty, które będą oddolnie zmieniały rzeczywistość. Działamy w 12 diecezjach, animatorem krajowym jest br. Cordian Szwarc OFM. Robimy ogólnopolską kampanię na rzecz ekologii integralnej.