Oświadczenie z okazji Międzynarodowego Dnia Migranta 18 grudnia 2021 r.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Migrantów Caritas Europa wzywa decydentów do ułatwiania mobilności ludzi, zamiast traktowania migrantów jako zagrożenia. Ludzie w drodze to istoty ludzkie, przekraczające granice z różnych powodów – m.in. w celu szukania ochrony, pracy, nauki, łączenia się z członkami rodziny. Powinni być traktowani z godnością, a nie pogardą. Potrzebne są bezpieczne i legalne ścieżki do Europy, a nie wyższe mury i przemoc.
Migranci oraz ci, którzy bronią ich praw, stoją w obliczu szczególnie trudnego momentu w Europie, gdzie polityka paniki i odrzucenia dominuje i zbyt często zabija. Śmiertelne wypadki na statkach w Kanale La Manche i na Morzu Śródziemnym, ludzie wykorzystywani jako pionki na granicy z Białorusią, zagubieni i umierający w zamarzniętych lasach u progu Unii Europejskiej, niezliczone push-backi i deportacje w Grecji i na szlaku bałkańskim to tylko kilka przykładów.
Pani Manou Ballyn koordynuje projekt CAP Brabantia w belgijskim Caritas, który zapewnia wsparcie pozbawionym opieki nieletnim z Erytrei, Sudanu i Etiopii w tranzycie przez Belgię do Wielkiej Brytanii. Wyjaśnia ona trudną podróż, jaką przeżywa wielu nieletnich bez opieki: „Wielu z nich przybyło na przykład przez Libię, gdzie byli ofiarami przemocy seksualnej, niewolnictwa oraz straszliwego i bardzo traumatycznego znęcania się. W Europie też nie mają lekko, wielu z nich doświadczyło tu przemocy lub kradzieży ich rzeczy osobistych”.
W tym kontekście apelujemy do europejskich przywódców o sprzeciwianie się próbom osłabienia Konwencji o Uchodźcach, legalizacji push-backów i wprowadzenia odstępstw od prawa UE, z których to ostatnie zostało niedawno zaproponowane przez Komisję Europejską w odniesieniu do Polski, Litwy i Łotwy. Silnie wtórujemy orędziu Ojca Świętego, Papieża Franciszka, wygłoszonym podczas jego wizyty na wyspie Lesbos 5 grudnia, zwracającym uwagę na istniejące warunki, które są niegodne człowieka: „Przykro jest słyszeć o propozycjach, by wykorzystać wspólne fundusze na budowę murów i drutu kolczastego jako rozwiązania problemu. […] Problemów jednak nie rozwiązuje się ani nie polepsza współistnienia ludzi poprzez budowanie wyższych murów, ale przez łączenie sił w trosce o bliźnich zgodnie z konkretnymi możliwościami każdego z nas, także z poszanowaniem prawa, zawsze dając pierwszeństwo niezbywalnej wartości życia każdego człowieka.„
„Obchodząc Międzynarodowy Dzień Migrantów, pilnie należy przezwyciężyć strach i zamiast niego przyjąć mobilność ludzi jako naturalne zjawisko, które należy ułatwiać w zorganizowany sposób. Ludzie od zawsze przekraczali granice, czy to po to, aby odnaleźć pokój, miłość, czy lepsze możliwości do życia – to się nie skończy, niezależnie od tego, jak wysokie zbudujemy mury. Wzywamy do drastycznej zmiany polityki migracyjnej, zamiast finansować budowę kosztownych murów i zbroić nasze granice, aby powstrzymać przepływ ludzi, inwestujmy w bezpieczne i uregulowane ścieżki, przyzwoite ośrodki tymczasowe i bardziej przyjazne społeczeństwa, które ułatwiają asymilację przybyszów dla naszego wspólnego dobra” – powiedziała Maria Nyman, sekretarz generalna Caritas Europa.
Nalegamy, aby podkreślić pozytywny wkład, jaki migracja wnosi do naszych społeczeństw i oddanie hołdu niezliczonym ludziom, którzy pomagają migrantom w taki, czy inny sposób, wybierając obcowanie i współczucie zamiast strachu. Należy zachęcać do solidarności i otwarcia społeczeństw, a nie podsycać nienawiść i podziały.
O działaniach Caritas Polska w związku z kryzysem migracyjnym przeczytasz TUTAJ