Od kilkunastu dni, w odpowiedzi na zaistniałą sytuację i napływ migrantów z Ukrainy, Caritas Archidiecezji Przemyskiej podejmuje szereg inicjatyw pomocowych. Dynamiczna sytuacja, z jaką zmierzamy się każdego dnia, generuje potrzebę pilnych i adekwatnych reakcji.
Wśród wielu realizowanych każdego dnia inicjatyw przemyskiej Caritas warto wymienić działania na terenie naszej archidiecezji jak również te podejmowane na rzecz potrzebujących na terenie pogrążonej w wojnie Ukrainy.
Przemyśl – dworzec PKP
Jesteśmy obecni m.in. na dworcu PKP w Przemyślu. W prowadzonej przez Caritas restauracji „Perła” każdego dnia przygotowujemy posiłki dla uchodźców, a także dla służb medycznych i porządkowych (strażaków, policjantów). Każdego dnia wydajemy uchodźcom kilka tysięcy porcji ciepłej zupy, rozdajemy kanapki, słodycze, wodę, koce, łóżka polowe itp.
Na terenie restauracji znajduje się także pomieszczenie dla napływających matek z dziećmi, gdzie mogą odpocząć, napić się kawy i herbaty, przewinąć dzieci i nabrać sił na dalszą podróż. Tam też uruchomiliśmy tzw. bawialnię dla najmłodszych z zabawkami, bajkami itp. Obecne w tym miejscu wolontariuszki Caritas podejmują zadania opiekuńcze i animacyjne. Z tej formy pomocy każdego dnia korzysta około 100 matek. Organizujemy ponadto krótkie noclegi dla uchodźców oraz asystujemy podczas wizyty w szpitalu na oddziale SOR.
8 marca, na dworcu kolejowym w Przemyślu br. Cordian Szwarc OFM, zastępca dyrektora Caritas Polska, wręczył podopiecznym kwiaty i złożył życzenia z okazji Dnia Kobiet.
Przemyśl, Ośrodek dla Cudzoziemców
Caritas Archidiecezji Przemyskiej obsługuje także migrantów, znajdujących schronienie w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu przy ul. Mickiewicza. Każdego dnia dostarczamy do ośrodka 200 porcji obiadów, suchego prowiantu, wody, słodyczy itp.
Medyka:
Przemyska Caritas koordynuje codzienną dostawę wody, kanapek, produktów żywnościowych, leków, słodyczy, środków higienicznych dla dzieci i matek znajdujących się w punkcie recepcyjnym w Medyce. Tam też nadzorujemy działania animacyjne z dziećmi, jakie prowadzą Siostry Michalitki i Siostry Felicjanki. Z tej formy pomocy skorzystało już kilkanaście tysięcy uchodźców.
Korczowa, Krościenko, Chotyniec, Młyny:
W tych miejscach wolontariusze Caritas każdego dnia rozdają ciepły posiłek, suchy prowiant, kanapki, wodę, słodycze wysokokaloryczne, środki higieniczne, koce, materace oraz leki. Z tej oferty pomocy w tych miejscach skorzystało już kilkadziesiąt tysięcy potrzebujących.
Ukraina
Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli, ich ofiarności i solidarności udało się także do tej pory przekazać na teren Ukrainy 142 tiry (tzn. ok. 3509 ton, wartość ok. 24 712 231 zł) i 61 busów (tzn. ok. 186 ton na wartość ok. 1 876 707 zł) z żywnością, wodą, suchym prowiantem, środkami higienicznymi, lekami i kocami. Łącznie przekazano ok. 3 695 ton na kwotę ok. 26 588 938 zł. Na dworzec główny PKP w Przemyślu, na granicę w Korczowej i Medyce przekazaliśmy 45 wózków inwalidzkich dla osób niepełnosprawnych. Zamówiliśmy 100 agregatów prądotwórczych do przekazania dla ukraińskich szpitali oraz obiektów publicznych.
7 marca 2022 r. wysłannik Ojca Świętego, Jałmużnik Papieski kard. Krajewski spotkał się na Dworcu Głównym PKP w Przemyślu z uchodźcami, a dzień później sam wyjechał na Ukrainę, aby zanieść pomoc od papieża Franciszka. Ojciec Święty Franciszek dla poszkodowanych skutkami wojny na Ukrainie ofiarował 15 agregatów prądotwórczych.
Codziennie przemyska Caritas rozdaje ok. 30 tys. kanapek dla uchodźców. Przekazujemy po 8 palet żywności w tym kanapki na stronę ukraińską dla ludzi czekających w kolejkach na odprawę graniczną. Przyjęliśmy 28 osób chorych do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Przemyślu, 5 osób w podeszłym wieku zostało przyjętych do Domu Spokojnej Starości Caritas w Kąkolówce, a 20 matek z dziećmi znajduje schronienie w Domu Matki i Dziecka Caritas w Przemyślu. Zadeklarowaliśmy przyjęcie do Ośrodka Caritas w Zboiskach 80 osób z niepełnosprawnością. Każdego dnia do pomocy uchodźcom zaangażowanych jest ok. 150 wolontariuszy.
W 16 placówkach na terenie archidiecezji przemyskiej prowadzimy zbiórkę darów, żywności, środków higienicznych, leków, odzieży, itp. i dostarczamy je na bieżąco do potrzebujących. Od początku konfliktu podejmujemy stałą współpracę z pracownikami Caritas Polska. W sprawną organizację pomocy świadczonej przez przemyską Caritas włączyli się także klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu (pomoc przy segregacji otrzymywanych darów, rozdawaniu kanapek, słodyczy). Na bieżąco przemyska Caritas odpowiada na potrzeby i pytania mediów polskich oraz zagranicznych.
Wymierna i skuteczna pomoc dla potrzebujących koordynowana jest także dzięki owocnej współpracy przemyskiej Caritas z Wojewodą Podkarpackim, Prezydentem Przemyśla, Strażą Graniczną, służbami celnymi, Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną, lokalnymi gminami oraz innymi podmiotami.
Ks. Artur Janiec, dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej