Zakończyły się 10-dniowe wakacyjne warsztaty dla ukraińskich mam z dziećmi, organizowane przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej w ramach projektu „Wspomagamy mamy. Podnoszenie kompetencji zawodowych i społecznych kobiet z Ukrainy”. Ich uczestniczki nabywały umiejętności potrzebne na polskim rynku pracy i w kontaktach z urzędami.
Dzięki zajęciom prowadzonym przez specjalistów (doradcę zawodowego, trenera umiejętności miękkich oraz psychologa), kobiety z Ukrainy, które uciekając przed wojną schroniły się w Polsce i chcą u nas pozostać na dłużej, miały okazję podnieść swoje kompetencje zawodowe i społeczne. Uczyły się m.in. pisania CV, listu motywacyjnego, zdobywały umiejętności potrzebne do poruszania się na polskim rynku pracy oraz wiedzę niezbędną do tworzenia i wypełniania różnego typu dokumentów urzędowych. Część warsztatów poświęcono podnoszeniu poziomu poczucia własnej wartości oraz asertywności uczestniczek projektu.
Dzieci, w trakcie warsztatów, w których uczestniczyły mamy, były pod opieką wychowawców, biorąc udział w zajęciach psychologiczno-profilaktycznych oraz rekreacyjno-integracyjnych.
Realizacja projektu była również czasem integracji rodzin ukraińskich (matek z dziećmi) zamieszkujących w różnych częściach Polski, odpoczynku fizycznego i psychicznego oraz ciekawych atrakcji i wspólnych aktywności (wyjścia w góry, wyjazd do parku rozrywki, rozgrywki sportowe, gry terenowe, itp.).
Projekt był finansowany dzięki grantom. Mechanizm Finansowy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) na lata 2014-2021 to źródła bezzwrotnej pomocy dla Polski pochodzącej z trzech krajów EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) będących zarazem członkami EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.
Źródło: Caritas Archidiecezji Lubelskiej