Osoby starsze bardzo często czują się osamotnione, przez co tracą poczucie sensu życia, dopada je apatia i strach przed samotnym jutrem. Nie wychodzą z domu, bo po co i dokąd? Nie gotują sobie ciepłych posiłków, bo gdy się je samemu, nic przecież nie smakuje. Wolontariusze Caritas w Programie “Na codzienne zakupy” są często jedynymi ludźmi, na których pomoc mogą liczyć seniorzy. Dlatego tak ważne jest dla nas merytoryczne przygotowanie wolontariuszy do pracy.
W dniach 23-24 lipca oraz 20-21 sierpnia, w Caritas Polska odbyło się szkolenie dla liderów wolontariatu w programie „Na codzienne zakupy”. Prawie 60 liderów i wolontariuszy z całej Polski pod okiem ekspertów – dietetyków specjalizujących się w żywieniu seniorów – uczyło się, jak dbać o prawidłowe żywienie osób starszych. Dowiedzieli się m. in.: na jakie sygnały świadczące o niedożywieniu zwracać uwagę, jak komponować posiłki, aby zapewniały seniorom pozostanie jak najdłużej w dobrej kondycji i pozwalały się cieszyć samodzielnym życiem.
W trakcie szkolenia każdy z uczestników miał możliwość zbadania swojej siły mięśniowej. Procesu utraty masy mięśniowej nie da się zatrzymać, można go jednak spowolnić. Sprawne mięśnie to mniejsze ryzyko upadków, a w konsekwencji złamań. Dobrze zbilansowana dieta może pomóc w utrzymaniu tej sprawności!
Siła umysłu
Drugim ważnym tematem szkolenia była dbałość o umysł osoby starszej. Poznaliśmy narzędzia do pracy z seniorami, wypracowane przez Fundację Stocznia w ramach “Siłowni Pamięci”. Są to różnorodne ćwiczenia; uczestnicy szkolenia mogli dowiedzieć się, że regularny wysiłek intelektualny ma takie samo znaczenie dla funkcjonowania poznawczego, jak regularne ćwiczenia fizyczne dla kondycji ciała.
Podczas dwudniowego spotkania nie zabrakło też czasu na integrację. Uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na dwie grupy i musieli się zmierzyć z pytaniami o to, z czego są najbardziej dumni w swojej parafii, grali w “bingo”, a nawet z wielkim zaangażowaniem budowali lądowisko dla jajka! Bo jak wiadomo – przy dobrej zabawie i wspólnych posiłkach nawiązują się więzi, które potem owocują piękną współpracą ponad podziałami pokoleniowymi i diecezjalnymi!
Życzliwi i uważni
– W szkoleniu bardzo podobała mi się atmosfera ogromnej życzliwości i uważności na każdego z nas, przy zachowaniu wysokiej jakości merytorycznej warsztatów. Te tematy są dla mnie osobiście ważne. Mam 60 lat i widzę, jak zmienia się moje ciało. Dowiedziałam się, że od tego, czy już dziś będę ćwiczyć swój umysł, może zależeć to, jak będę żyć za kilka lat! Ponieważ sama zobaczyłam wartość w prawidłowym żywieniu i ćwiczeniach umysłu, mogę razem z moją seniorką panią Anną wykonywać polecane ćwiczenia – tak podsumowała szkolenie pani Iwona z Caritas Diecezji Ełckiej.
Przed nami równie pracowita jesień. Planujemy kolejne dwudniowe szkolenia w siedmiu Caritas diecezjalnych. Weźmie w nich udział prawie 500 liderów i wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas. Przeszkoleni wolontariusze będą stanowić nieocenione wsparcie dla wielu seniorów w całej Polsce.
– Ten program szkoleniowy jest dla nas bardzo ważny. Z jednej strony jako wolontariat Caritas chcemy podnosić nasze kompetencje, aby pomoc, której udzielamy była profesjonalna i skuteczna. Z drugiej strony to także dobry czas na rozmowę z liderami wolontariuszami. To czas, w którym możemy uczyć się od siebie nawzajem, inspirować do działań, wprowadzać potrzebne zmiany – podkreśla Marta Dobrzyńska, koordynatorka wolontariatu Caritas Polska.