W sobotę, 29 października 2022 r., we włoskim Mondovi, odbyło się wręczenie nagród Res Publica. Jedną z nich uhonorowano zaangażowanie Caritas w Polsce w działania na rzecz uchodźców z Ukrainy. Statuetkę odebrał dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marcin Iżycki.
Ochrona osób zagrożonych przemocą; praktyki promujące pokój między narodami; promocja „cnoty wspólnego życia”; obrona godności osoby doświadczającej przemocy. Tak brzmią 4 najważniejsze punkty uzasadniające decyzję jury o przyznaniu nagrody polskiej Caritas za zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Uzasadnienie to rozwinął Antonio Maria Costa, prezes Fundacji Res Publica: — W tym roku jury doceniło wyjątkowe zaangażowanie polskiej Caritas w pomoc ukraińskim uchodźcom i zachęcanie osób prywatnych i instytucji do udzielania wsparcia osobom cierpiącym z powodu konfliktów zbrojnych. W szczególności jury pragnie uhonorować wytężone wysiłki Caritas włożone w zachęcanie społeczeństw i rządów państw na całym świecie do walki z ubóstwem i kryzysami humanitarnymi — czytamy w liście skierowanym do dyrektora Caritas Polska.
— Jestem niezmiernie poruszony faktem, że nasze zaangażowanie w pomoc Ukrainie zostało dostrzeżone i uhonorowane Premio Res Publica. Wiem, że najważniejsi są ci, którym pomagamy, ale prawdą jest też, że ci, którzy tej pomocy udzielają, potrzebują siły do dalszego działania. Ta nagroda i wszelkie słowa uznania dają nam właśnie taką siłę — powiedział ks. Iżycki podczas uroczystości rozdania nagród, które odbyło się w Mondovi we Włoszech.
W swoim wystąpieniu dyrektor Caritas Polska zwrócił też uwagę na ogromne zaangażowanie polskiego społeczeństwa w pomoc Ukrainie – zarówno w pierwszych dniach wojny, kiedy potrzebne było wsparcie doraźne, jak i obecnie, gdy rozwijane są długofalowe programy Caritas.
Fundacja Res Publica corocznie przyznaje międzynarodowe nagrody osobom i instytucjom, które wykazują się wyjątkowym zaangażowaniem na rzecz dobra wspólnego. W tym roku międzynarodowe jury Res Publica postanowiło skoncentrować się na osobach i instytucjach działających w 4 obszarach: Pomoc uchodźcom wojennym, Dziennikarstwo śledcze, Etyka w dziedzinie finansów, Sport – podkreślenie godności człowieka. Oprócz polskiej Caritas, która otrzymała nagrodę w pierwszej kategorii, nagrodzono również:
- Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (CIGI) z siedzibą w Waszyngtonie, statuetkę odebrał dyrektor Gerard Ryle;
- Fundacja Etica SGR z Mediolanu, nagrodę odebrał dyrektor generalny Luca Mattiazzi;
- Włoska Federacja Sportów Paraolimpijskich i Eksperymentalnych (FISPES), nagrodę odebrali prezes Sandrino Porru oraz mistrzowie paraolimpijscy: Cairoli, Contraffatto i Sabatini.
Celem fundacji jest promocja postaw obywatelskich. Fundacja zachęca młodych, by poczuli się ważną częścią swoich społeczności, a przedsiębiorców – do działania zgodnie z zasadą odpowiedzialności społecznej.