Zdrowe odżywianie, ćwiczenia umysłu, pomoc dla seniorów. Na początku grudnia 2022 roku w Caritas Polska podsumowaliśmy z koordynatorami z 44 Caritas diecezjalnych tegoroczne działania i szkolenia związane z programem „Na codzienne zakupy”, skierowanym do potrzebujących seniorów. Program realizujemy we współpracy z Fundacją Biedronki.
Osoby starsze bardzo często cierpią na niedożywienie. Czują się także osamotnione, przez co tracą poczucie sensu życia, dopada je apatia i strach przed jutrem. Nie wychodzą z domu, bo nie mają dokąd pójść, kiedy ich dzieci mieszkają na drugim końcu Polski. Jest im jeszcze trudniej, jeśli skromna renta czy emerytura ledwie pozwalają związać koniec z końcem. Kupują najtańsze produkty, a samotność sprawia, że nie mają motywacji i chęci do gotowania sobie ciepłych posiłków. Mając świadomość istnienia tych problemów, od 5 lat, wspólnie z Fundacją Biedronki, realizujemy program pomocy materialnej dla seniorów „Na codzienne zakupy”.
Karty na zakupy dla 11 tysięcy seniorów
W tym roku karty na zakupy w sklepach sieci Biedronka otrzymało ponad 11 000 seniorów. To dla nich ogromne wsparcie, biorąc pod uwagę ich bardzo skromy budżet, a także formę pomocy, która sprawia, że seniorzy czują się jak zwykli klienci, a nie potrzebujący. Co warto podkreślić, program nie mógłby istnieć bez wolontariuszy Caritas. Do programu przypisanych jest ich prawie 4 500! Często są oni jedynymi ludźmi, na których pomoc mogą liczyć seniorzy, dlatego wiele wysiłku wkładamy w merytoryczne przygotowanie do pracy z osobami starszymi.
Edukacja, integracja, aktywizacja
W cyklu szkoleń online i stacjonarnych w Caritas Polska i w siedmiu Caritas diecezjalnych zorganizowaliśmy warsztaty tematyczne poświęcone następującym tematom:
- Zdrowe odżywianie w wieku senioralnym – wykłady, ćwiczenia i zajęcia praktyczne prowadzone przez profesjonalne dietetyczki i dietetyków. Każdy z uczestników miał też szansę na otrzymanie diagnozy swojej diety!
- Ćwiczenia umysłu dla seniorów „Siłownia pamięci” – korzystaliśmy z wiedzy i doświadczenia Fundacji Stocznia, która wraz z ekspertami w dziedzinie psychologii, terapii zajęciowej i gerontologii wypracowała materiały praktyczne i narzędzia angażujące pamięć, kreatywność, koordynację, logiczne myślenie.
- Aktywizacja i integracja seniorów i wolontariuszy – wydarzenia tego rodzaju dają okazję do dzielenia się doświadczeniami Parafialnych Zespołów Caritas i lokalnych środowisk senioralnych. Stanowią kopalnię pomysłów na to, jak działać dla seniorów, zarówno na wsiach, jak i w miastach.
Podczas szkoleń nie zabrakło wsparcia duchowego, mszy świętych, wspólnej modlitwy, zwiedzania miejscowych atrakcji, a nawet wspólnego śpiewania i biesiadowania. Wielu z naszych wolontariuszy należy do młodszych seniorów – wiedzą oni szczególnie dużo o potrzebach swojej grupy wiekowej i ich udział w programie jest nieoceniony.
Program rośnie!
Siedem Caritas diecezjalnych po raz pierwszy podjęło się zorganizowania takich szkoleń dla swoich wolontariuszy i dla sąsiadujących z nimi Caritas z sąsiednich diecezji. Trzy szkolenia odbyły się w Warszawie w siedzibie Caritas Polska. W sumie w 10 dwudniowych spotkaniach uczestniczyło ponad 450 osób – wolontariuszy, liderów wolontariatu i koordynatorów programu „Na codzienne zakupy”. 56 Parafialnych Zespołów Caritas skorzystało z mikrograntów w wysokości do 3 000 zł, realizując lokalne działania skierowane do seniorów.
Koordynatorkom i koordynatorom z Caritas archidiecezji gdańskiej i wrocławskiej oraz z Caritas diecezji kieleckiej, pelplińskiej, sosnowieckiej, zamojsko-lubaczowskiej i zielonogórsko-gorzowskiej gratulujemy znakomitej organizacji szkoleń i konkursów na mikrogranty. Dziękujemy za zaangażowanie i świetną współpracę z dyrektorami Caritas i wolontariuszami senioralnymi! Życzymy, by Wasze przedsięwzięcia dla seniorów przyniosły jak najlepsze owoce!
W programie „Na codzienne zakupy” Caritas ma stabilnego, sprawdzonego partnera – Fundację Biedronki – która nie tylko wspiera materialnie seniorów, lecz również uczestniczy w rozwoju liderów i wolontariuszy Caritas. Coraz bliżej współpracujemy z dyrektorami, koordynatorami programu w 44 Caritas diecezjalnych, którzy ten program również współtworzą. W coraz większym stopniu w program angażują się Parafialne Zespoły Caritas – to nas niezwykle cieszy.
Jesteśmy zaszczyceni, że wspólnie z Wami możemy realizować ten program!
Monika Figiel, koordynatorka Programu „Na codzienne zakupy”
Marta Dobrzyńska, koordynatorka wolontariatu
Maciej Ziębiec CSsR, koordynator PZC
_____
Dowiedz się więcej o programie
_____
Relacje ze szkoleń można znaleźć na stronach każdej z wymienionych Caritas archidiecezjalnych i diecezjalnych oraz Caritas Polska:
Caritas Polska, seminaria 23-24.07., 20-21.08., 30.11.-01.12.2022
Caritas archidiecezji wrocławskiej, seminarium 18-19.11.2022
Caritas archidiecezji gdańskiej, Warzenko k. Gdańska, seminarium 7-11.11.2022
Caritas diecezji sosnowieckiej, Święta Puszcza k. Częstochowy, seminarium 14-15.10.2022
Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej, Krasnobród, seminarium 14-15.10.2022
Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, Kęszyca Leśna, seminarium 12-13.10.2022
Caritas diecezji kieleckiej, Kaczyn, seminarium 10-11.10.2022
Caritas diecezji pelplińskiej, Białogóra, seminarium 5-6.10.2022