W ostatnich dniach marca odbyły się kiermasze rękodzieła podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Caritas.
Kartki wielkanocne, palemki, baranki, zajączki, jajka zdobione, stroiki wielkanocne, kurki i koguty. Te i inne wyroby artystyczne wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Caritas zaprezentowano podczas kiermaszów.
Kiermasz 29 marca miał miejsce w siedzibie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a kiermasz 31 marca w siedzibie głównej Poczty Polskiej w Warszawie.
– Już po raz dziewiąty uczestniczymy w kiermaszu wielkanocnym. Mam nadzieję, że ta tradycja będzie trwać – powiedział Piotr Ciompa, prezes PWPW. – Dziękuję za lata współpracy.
– Warsztaty to nie tylko praca, lecz również rehabilitacja – powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Dziś z wieloma przyjechały warsztaty z diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej. Chciałbym Państwu życzyć, aby zmartwychwstały Chrystus zawsze wskazywał dla Państwa drogę i pomagał jak najlepiej przeżywać dni, tygodnie i lata. Błogosławionych Świąt Wielkanocnych.
W kiermaszu w siedzibie PP brał udział wiceprezes Poczty, Wiesław Włodek.
Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz integracji, rehabilitacji i aktywizacji społecznej podopiecznych WTZ.
W kiermaszu 29 marca wzięły udział następujące placówki:
- WTZ Siedlce, Caritas diecezji siedleckiej
- WTZ Skórzec, Caritas diecezji siedleckiej
- WTZ Sokołów Podlaski, Caritas diecezji drohiczyńskiej
W kiermaszu 31 marca wzięły udział następujące placówki:
- WTZ Urzecze, Caritas diecezji łowickiej
- WTZ Sokołów Podlaski, Caritas diecezji drohiczyńskiej
- WTZ Kisielany, Caritas diecezji siedleckiej
- WTZ Biała Podlaska, Caritas diecezji siedleckiej
- WTZ Skórzec, Caritas diecezji siedleckiej
Caritas Diecezjalne w Polsce prowadzą dla osób niepełnosprawnych ponad 60 Warsztatów Terapii Zajęciowej, w których, dzięki pracownikom Caritas, podopieczni znajdują specjalistyczną pomoc i otrzymują szansę na bardziej aktywne życie.
Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ) to placówka stwarzająca osobom niepełnosprawnym możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Pomagają pozyskać lub przywrócić umiejętności niezbędne do podjęcia zatrudnienia na chronionym lub otwartym rynku pracy. Odbywa się to przy zastosowaniu technik terapii zajęciowej zmierzających do rozwijania umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, zaradności osobistej, sprawności psychofizycznych, a także podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych. Warsztaty aktywnie wspomagają proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
_____
Zachęcamy także do wspierania odbudowy siedziby WTZ archidiecezji gdańskiej, która została zniszczona w pożarze w lutym br. Więcej