Po udanych działaniach na rzecz osób z niepełnosprawnością na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej, w prowincji Betlejem, Caritas Polska w 2022 roku rozszerzyła wsparcie na region Hebronu. To inicjatywa podjęta dzięki środkom z programu Polska Pomoc, realizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Oprócz wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, nowy projekt zakłada również działania na rzecz aktywizacji zawodowej kobiet i młodzieży w Strefie Gazy.
W kolejnym projekcie Caritas Polska na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej cały czas docieramy do osób z niepełnosprawnością oraz młodzieży, czyli grup mających utrudniony dostęp do rynku pracy. Projekt realizowany od dwóch lat w Betlejem wkracza w ostatni, trzeci już moduł, a w Hebronie i Strefie Gazy rozpoczynamy właśnie moduł drugi.
Pokój terapeutyczny w jednym z ośrodków w regionie Betlejem.
Dalsze wsparcie płynie do ośrodków rehabilitacyjnych
W regionie Betlejem nadal wspieramy 6 ośrodków rehabilitacyjnych, starając się o poprawienie ich płynności finansowej w dłuższej perspektywie. Planujemy stworzyć dla nich nowe możliwości generowania dochodu – rozwiązania opracowane lokalnie i dopasowane do możliwości placówek.
W 2023 roku przekażemy także wsparcie finansowe dla 10 mikroprzedsiębiorstw OZN oraz wesprzemy zatrudnienie 10 OZN w firmach i placówkach przez okres 6 miesięcy. W ramach kampanii społecznej projektu powstanie film dokumentalny ukazujący potrzeby mieszkańców Autonomii Palestyńskiej i docierającą do nich pomoc rozwojową.
Pomoc w Hebronie
Brak odpowiedniego sprzętu czy narzędzi do pracy z osobami z niepełnosprawnością to często spotykany problem w placówkach rehabilitacyjnych na Zachodnim Brzegu. W 2023 roku w prowincji Hebron planujemy m.in. doposażenie 3 pokoi rehabilitacyjnych w wybranych ośrodkach. Podobne działania przeprowadziliśmy już w minionych latach w prowincji Betlejem. Efekty tych prac spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem ze strony beneficjentów.
Zakupimy także zestawy sensoryczne dla 40 dzieci dotkniętych autyzmem. Taki sprzęt stanowi uzupełnienie terapii w warunkach domowych – jego przekazanie połączymy ze szkoleniem dla matek. Będziemy organizować kolejne spotkania dla beneficjentów i lokalnej społeczności, budujące świadomość sytuacji osób z niepełnosprawnością. Ta forma informowania i integracji była również pozytywnie przyjęta przez uczestników w minionych latach.
Aktywizacja młodych
Dla młodych mieszkańców Strefy Gazy jednym z większych wyzwań jest wejście na rynek pracy. Blisko połowa populacji ma mniej niż 18 lat, a ponad 65% żyje w ubóstwie (dane ONZ). Bezrobocie w najmłodszej grupie wiekowej wynosi 40%, a wśród kobiet aż 70%. Brak regularnego dochodu jest podstawową przeszkodą w budowaniu stabilności dla rodzin, a w szerszej perspektywie hamuje rozwój całego regionu.
Działania na 2023 rok zaplanowane przez Caritas Polska, wspólnie z lokalnym partnerem, zakładają bardzo konkretną pomoc. Będzie to wsparcie finansowe dla 15 świeżo powstałych małych przedsiębiorstw, połączone z odpowiednim szkoleniem dla ich właścicieli na temat prowadzenia własnej działalności. Zaproszenie do projektu zostanie poprzedzone ekspercką oceną złożonych projektów. Wsparcie rozwojowe daje szczególnie ludziom młodym nadzieję na wyjście z impasu, niestety powszechnego w ekstremalnie trudnej sytuacji ekonomicznej Strefy Gazy.
Tylko w 2023 roku Caritas Polska udzieli w Hebronie i Strefy Gazy pomocy o wartości 1,9 mln zł. Wartość pomocy dla projektu osób z niepełnosprawnościami w regionie Betlejem to 1,4 mln złotych. Pomoc realizowana jest poprzez naszego lokalnego partnera, Caritas Jerozolima.
Projekty Integralne wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej oraz Integralne wsparcie osób z niepełnosprawnościami w prowincji Hebron Autonomii Palestyńskiej oraz aktywizacja zawodowa kobiet i młodych osób wchodzących na rynek pracy w Strefie Gazy są współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być́ utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.