Samotne matki, migranci, a nawet dzieci – każdy posiada w sobie potencjał, który może uwolnić, by odmienić życie swojej rodziny i społeczności. Rozmawiamy z Justyną Szafraniec, dyrektorem ds. PR w Generali Polska, partnerem projektów pomocowych Caritas Polska.
Katarzyna Nowińska (Caritas Polska): Od kilku lat na różne sposoby wspierają Państwo Caritas Polska. W tym roku wspólnie rozpoczynamy realizację nowego programu wsparcia dla Domów Samotnej Matki i Dziecka prowadzonych przez Caritas diecezjalne. Jak ten program wpisuje się w misję Grupy Generali?
Justyna Szafraniec, Generali Polska: Generali w ramach projektu The Human Safety Net prowadzi działania mające na celu wsparcie osób w trudnej sytuacji. Jednym z programów jest wsparcie rodzin w trudnej sytuacji, które mają dzieci w wieku od 0 do 6 lat. W Polsce postanowiliśmy, ze to będą mamy z Ośrodków Samotnej Matki. Wspólnie z Caritas został opracowany program warsztatów, który ma na celu pomoc w budowaniu przez przebywające tam mamy lepszej przyszłości dla nich i dla ich dzieci. Jesteśmy przed startem pilotażowego wdrożenia w 3 pierwszych ośrodkach.
Jakie inne cele pomocowe wpisują się w misję Państwa firmy?
Generali jako cała Grupa realizuje w 24 krajach projekt The Human Safety Net. Misją Human Safety Net jest uwolnienie potencjału osób żyjących w trudnej sytuacji, aby mogły one odmienić życie swoich rodzin i społeczności. Nasze programy wspierają zagrożone rodziny z małymi dziećmi (0-6 lat) oraz integrują uchodźców poprzez pracę i przedsiębiorczość. Aby to zrobić, łączymy siły organizacji non-profit i sektora prywatnego, w 24 krajach w Europie, Azji i Ameryce Południowej.
Jesteśmy otwartą siecią i zapraszamy do współpracy firmy, organizacje i fundacje, które mają te same cele. Jesteśmy globalnym ruchem ludzi pomagających ludziom.
Od trzech lat wspólnie organizujemy spotkania motywacyjno-edukacyjne dla dzieci. Wiem, że bardzo lubi Pani ten projekt. Dlaczego daje to Pani ogromną radość, o czym często mi Pani wspominała?
Wierzę, że takie programy i takie spotkania mają znaczenie i mogą zachęcić naszych gości do nauki. Pomagają podopiecznym programu Skrzydła wyobrazić sobie, jak wygląda codzienna praca w różnego rodzaju organizacjach. Mogą być również motywacją do rozwijania talentów. W związku z tym, ze jesteśmy międzynarodową organizacją, zachęcamy zawsze goszczące u nas dzieci i młodzież do nauki języków obcych. Prezentujemy naszym gościom wartości, jakimi się kierujemy. Pokazujemy również, jak w różnych miejscach organizacji potrzebne są inne uzdolnienia i umiejętności. Również nasi pracownicy i menedżerowie zawsze chętnie biorą udział w tych spotkaniach, przygotowując się do nich i traktując je bardzo poważnie.
W Grupie Generali piastuje Pani stanowisko dyrektora ds. PR, ale realizuje Pani również działania w ramach The Human Safety Net. Proszę opowiedzieć o projekcie hipotermii leczniczej.
W Polsce pod koniec 2019 roku dzięki współpracy Generali oraz Fundacji THSN, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i profesora Jana Mazeli z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu uruchomiliśmy pierwszy w Polsce program stosowania hipotermii leczniczej w transporcie noworodków.
Hipotermia terapeutyczna u noworodków stosowana była wcześniej w Polsce, ale jedynie stacjonarnie, podczas hospitalizacji w wybranych ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności. Dzieci urodzone w miastach odległych od tych ośrodków musiały dotrzeć do specjalistycznego szpitala w kluczowych dla dalszej terapii sześciu godzinach od porodu.
Dlaczego metoda ta ma przełomowe znaczenie?
Dzięki niej jest możliwość rozpoczęcia terapii już w transporcie noworodka do szpitala. To znacznie skraca czas, który jest kluczowy dla powodzenia tej terapii. Hipotermia terapeutyczna, jest uznaną na świecie metodą poprawiającą wyniki leczenia dzieci dotkniętych niedotlenieniem okołoporodowym tj. asfiksją. Polega na kontrolowanym obniżeniu temperatury ciała noworodka. Badania kliniczne jednoznacznie wykazały, że czym wcześniej udaje się zainicjować hipotermie leczniczą, tym mniejsze ryzyko powikłań neurologicznych. Po przekroczeniu granicy 6 godzin od urodzenia zmiany powstałe w mózgu dziecka w wyniku niedotlenienia są już nieodwracalne i mogą doprowadzić do niepełnosprawności fizycznej, intelektualnej, a nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, by poddać dziecko terapii już podczas transportu do szpitala.
Obecnie już cztery szpitale: w Poznaniu, Łodzi, Bydgoszczy i Zielonej Górze mają karetki wyposażone w ten sprzęt.