Od 11 do 16 maja 2023 roku w Rzymie trwało Zgromadzenie Plenarne Caritas Internationalis. Delegacja Caritas Polska opowiedziała m.in. o pomocy dla Ukrainy od wybuchu wojny w 2022 roku. Zostały wybrane nowe władze Caritas Internationalis.
Do Rzymu przybyli przedstawicieli całej sieci Caritas – aż 162 organizacji ze wszystkich kontynentów. Caritas Polska reprezentowali ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor, Ireneusz Krause, zastępca dyrektora, Olga Sułkowska, sekretarz i Dominika Chylewska, kierownik działu komunikacji.
– Dobro czynione w imię Boga jest tą częścią nas, która nie zostanie anulowana, nigdy nie zostanie utracona – powiedział podczas spotkania z delegatami papież Franciszek. – Pamiętajmy, że źródłem całej naszej działalności charytatywnej i społecznej jest Chrystus, który kochał swoich przyjaciół aż do końca.
Zgromadzenie to okazja, by wymieniać się doświadczeniami, wiedzą i pomysłami; by spotkać się z ludźmi, z którymi na co dzień realizujemy projekty międzynarodowe, których wspieramy w kryzysach. Podczas zgromadzenia zawiązują się nowe partnerstwa, opracowujemy założenia nowych projektów humanitarnych. Delegacja Caritas Polska poświęciła wiele uwagi m.in. pomocy Ukrainie. Od wybuchu wojny w lutym 2022 roku siedziba Caritas Polska stała się centrum koordynacji pomocy Caritas dla uchodźców z Ukrainy.
– Zgromadzenie Plenarne to bardzo ważne spotkanie, które odbywa się raz na cztery lata. Obecne spotkanie odbywa się pod hasłem „Budować nowe drogi braterstwa”, inspirowanym encykliką Fratelli tutti papieża Franciszka. Doświadczamy tego na co dzień, szczególnie w ostatnim roku, kiedy jesteśmy bardzo mocno zaangażowani jako kraj i Caritas Polska w pomoc uchodźcom ukraińskim – powiedział ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
Olga Sulkowska, abp Tarcisio Isao Kikuchi, Ireneusz Krause; Kirsty Robertson; Alistair Dutton; ks. dr Marcin Iżycki i Ireneusz Krause z Alistairem Duttonem
Na każdym kontynencie Caritas mierzy się z odmiennymi wyzwaniami. W Afryce do najpoważniejszych problemów należą klęski głodu, susze, niestabilna sytuacja polityczna i wojny. W Azji Caritas jest z jednej strony siłą rozwijającego się Kościoła, z drugiej strony – na Bliskim Wschodzie, w kolebce chrześcijaństwa – pomaga potrzebującym wśród tlących się konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych. W Ameryce Południowej wyzwaniami są migracje, a w Oceanii – wspieranie ludności dotkniętej zmianami klimatu. W Europie i Ameryce Północnej Caritas kładzie nacisk na rozwój instytucjonalny w duchu solidarności i profesjonalizację działań pomocowych.
Braterstwo w niesieniu pomocy
– Dzięki sieci otrzymaliśmy wsparcie techniczne i programowe. Po wybuchu wojny ponad 20 organizacji członkowskich wsparło nasz apel humanitarny i apel o szybką pomoc, dzięki czemu uruchomiliśmy w Polsce 32 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, prowadzone przez Caritas diecezjalne. Dzięki temu wsparciu do dziś udzieliliśmy pomocy ponad 2 mln uchodźców – powiedział Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska podczas panelu Strengthening Fraternal Cooperation in the Caritas confederation: Where we are and the Way Forward, na którym kilkanaście Caritas narodowych dzieliło się szczególnie ważnymi doświadczeniami z minionego roku. – Odpowiedź sieci Caritas na kryzys była błyskawiczna. Widzieliśmy to na wszystkich poziomach, zarówno koordynując wsparcie ze strony 45 Caritas diecezjalnych w Polsce, jak i gdy nasze biuro w Warszawie z dnia na dzień zmieniło się w centrum zarządzania pomocą płynącą z całego świata. Gościliśmy kolegów m.in. z Caritas Szwajcaria, Caritas Niemcy, Caritas Ukraina, Caritas-SPES, Caritas Kościoła Katolickiego w Anglii i Walii, Catholic Relief Services z USA.
ks. dr Marcin Iżycki, Dominika Chylewska, Ireneusz Krause; wystąpienie Ireneusza Krause; praca w grupach podczas konferencji; rozmowy z przyjaciółmi z całego świata
– Braterskie wsparcie było widoczne w ramach konfederacji Caritas, na poziomie sieci narodowej, diecezjalnej, wśród parafii, wolontariuszy i wszystkich, którzy chcieli pomóc. To braterstwo rozprzestrzeniło się na całą międzynarodową społeczność wspierającą mieszkańców Ukrainy. To dlatego w Polsce nie powstał żaden obóz dla uchodźców, chociaż przybyło do nas prawie 12 mln uchodźców. Staliśmy się kluczowym partnerem dla polskiego rządu, ONZ i innych organizacji pozarządowych – powiedział Ireneusz Krause. – Po wybuchu wojny na Ukrainie Caritas pojawiała się w mediach całego świata. Nie jako Caritas Polska, Caritas-SPES, Caritas Ukraina czy jakakolwiek narodowa Caritas. Dla osób z zewnątrz byliśmy po prostu CARITAS.
Nowe władze CI
Podczas Zgromadzenia Plenarnego wybrane zostały nowe władze Caritas Internationalis. Prezydentem został Tarcisio Isao Kikuchi, arcybiskup Tokio. Jego zastępcą została Kirsty Robertson, dyrektor Caritas Australia. Stanowisko sekretarza generalnego objął Alistair Dutton, dyrektor wykonawczy Caritas Scotland.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w pełnieniu misji!
Abp Tarcisio Isao Kikuchi jest związany z Caritas od 1998 r. Pracował jako misjonarz w Ghanie i Demokratycznej Republice Konga, a od 2017 r. jest arcybiskupem Tokio.
Kirsty Robertson dotąd była dyrektorem Caritas Australia, gdzie odpowiadała m.in. za projekty humanitarne w obszarze Pacyfiku. Caritas Australia wspiera potrzebujących m.in. w Papui Nowej Gwinei, na Wyspach Solomona i Filipinach, a także w Nepalu, Indiach czy Tanzanii.
Alistair Dutton pracuje w szkockiej Caritas od 1996 roku. Prowadził projekty pomocy humanitarnej w ponad 70 krajach – m.in. w Kosowie, Sudanie, Zimbabwe, Iraku, Pakistanie i Bangladeszu.