Bezinteresowna pomoc jest wpisana w DNA każdego chrześcijanina, każdego katolika – mówił ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, podczas jubileuszu 20-lecia Szkoły Podstawowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Kotowicach. W obchody włączony został zjazd wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas dla których swoje umiejętności i sprzęt prezentowały służby mundurowe i ratownicze.
W Kotowicach odbyły się obchody jubileuszu 20-lecia powstania Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego Caritas archidiecezji wrocławskiej. Na uroczystość przyjechali młodzi wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas archidiecezji wrocławskiej. Podczas spotkania wręczony został Medal Św. Jadwigi Śląskiej, a służby mundurowe i ratownicze prezentowały swój sprzęt i prowadziły warsztaty dla młodzieży.
Podczas uroczystego apelu ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, dziękował dzieciom i młodzieży zaangażowanym w działalność szkolnych kół:
– Ta bezinteresowna pomoc jest wpisana w DNA każdego chrześcijanina, każdego katolika – podkreślił i przywołał myśl papieża Benedykta XVI z encykliki Deus Caritas est – Kościół tworzą trzy rzeczy: głoszenie ewangelii, posługa sakramentalna i miłość, miłosierdzie, caritas. Jeśli nie ma tej miłości, to nie ma Kościoła. Dziękuję, że angażujecie się w tę pomoc na różne sposoby. Caritas prowadzi różnego rodzaju wolontariaty: szkolne, parafialne i ekologiczne oraz wolontariaty zagraniczne. Gdy będziecie już pełnoletni, zapraszam do wyjazdów w różne części świata – mówił dyrektor Caritas Polska.
– W tym miejscu realizujemy motto, którego autorem jest Juliusz Verne: Wyżej! – powiedział Oktawian Marmulewicz, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Kotowicach. Opowiedział historię odbudowy placówki, podkreślając wielkie zaangażowanie samych rodziców i lokalnej społeczności w walkę, aby po powodzi z 1997 r. szkoła mogła nadal funkcjonować w tym miejscu.
– Mieliśmy ostatnio kumulację deszczu i słoty, ale przy tylu dobrych sercach zgromadzonych na uroczystości słońce nie miało wyjścia i musiało wyjść – żartował ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Niby to niedużo, 20 lat, ale jednak wiele czasu i wspomnień. Dzisiaj pragniemy uczcić osobę, która ma niewątpliwie wielki wkład w powstanie tej szkoły po powodzi; osobę, która nigdy się nie poddawała i wierzyła, że ta szkoła tutaj powstanie – mówił ks. Amrogowicz.
Arcybiskup Józef Kupny uhonorował medalem św. Jadwigi, najwyższym diecezjalnym odznaczeniem, Małgorzatę Mokrowską, wieloletnią sołtys Kotowic, której zawsze leżało na sercu dobre funkcjonowanie tej szkoły.
– Od samego początku brała aktywny udział w powstawaniu tej szkoły. Dzięki jej zaangażowaniu i inicjatywie budynek otrzymał nową elewację, na terenie rekreacyjnym powstało nowe boisko, pojawiły się piłkochwyty oraz siłownia. Największym i najważniejszym przedsięwzięciem, w którym pani Małgorzata Mokrowska pełniła rolę nie do przecenienia, była budowa budynku kulturalno-oświatowego wraz z salą gimnastyczną dla szkoły i całej społeczności w Kotowicach – mówił ks. Amrogowicz.
Medal z rąk dyrektora Caritas Polska, ks. dr. Marcina Iżyckiego odebrał syn pani Małgorzaty Mokrowskiej.
– Dobro może być pasją życia, tak jak w przypadku służb mundurowych – podkreślał ks. Amrogowicz. – Ci ludzie realizują się zawodowo, czyniąc dobro. Może i w waszych sercach zagości taki pomysł na spełnienie swojego życia. A zaczyna się to dobro od Caritas. Niech ta miłość miłosierna jednoczy nas dzisiaj i wypełnia nasze serca – życzył ks. Amrogowicz.
Po części oficjalnej wolontariusze rozbiegli się po terenie szkolnym gdzie przygotowane zostały dla nich stanowiska warsztatowe. O swojej pracy i pasji opowiadali policjanci z grupy antyterrorystycznej, którzy zaprezentowali specjalistyczny sprzęt pirotechniczny i saperski.
Żołnierze z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej prezentowali elementy ubioru ochronnego żołnierzy, prowadzili warsztat z pierwszej pomocy oraz pokazywali samochód terenowy Honker.
Strażnicy Miejscy z Wrocławia na czterech stanowiskach prowadzili warsztaty edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa, pierwszej pomocy dla ludzi oraz zwierząt, a także prezentowali drona. Nie zabrakło wzbudzającego wiele emocji wśród dzieci patrolu konnego.
Nadleśnictwo z Oławy wystawiło stoisko edukacyjne, a strażnicy leśni opowiadali o swojej pracy.
Medycy z Fundacji MiserArt przyjechali swoją karetką z patrolu ulicznego, która służy do udzielania pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Prowadzili również warsztaty o pracy streetworkerów.
Wrocławskie Pogotowie Ratunkowe przyjechało w pełni wyposażoną kartką pogotowia. Ratownicy poprowadzili szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.
Państwowa Straż Pożarna zaprezentowała wyposażanie wozu ratowniczo-gaśniczego. Dzieci nie tylko mogły przymierzać sprzęt, ale i samodzielnie próbować gasić pożar.
Strażacy z OSP działający na terenie gminy Siechnice przyjechali samochodem gaśniczym oraz zabrali ze sobą Chipsa – psa wyszkolonego do prowadzenia akcji poszukiwawczych.
– Jestem przekonany, że radość wolontariuszy i uczniów szkoły w Kotowicach przeniesiona zostanie do ich placówek. Liczymy, że zachęci to nowych wolontariuszy i nauczycieli do angażowania się w Szkolne Koła Caritas – powiedział Robert Jadwiszczak, koordynator SKC we wrocławskiej Caritas.