Z okazji Dnia Dziecka do dzieci z różnych placówek pomocowych trafiły – podobnie jak w ubiegłym roku – Pudełka Szczęścia i paczki. W ich przygotowaniu pomogli darczyńcy i wolontariusze.
Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka, od lat angażuje się w działania pomocowe prowadzone przez Caritas Polska. Najnowszą inicjatywą jest pomoc w zorganizowaniu prezentów na Dzień Dziecka dla podopiecznych placówek prowadzonych przez Caritas, placówek specjalnych i dzieci uchodźców. Inicjatywę wsparli również inni darczyńcy biznesowi oraz uczniowie jednej z warszawskich szkół.
Pudełka pełne szczęścia
Pudełka Szczęścia, ogromne paki wypełnione niespodziankami, w tym roku znów powędrowały do dzieci – podopiecznych ośrodków prowadzonych przez Carias, do dzieci uchodźców, a także do podopiecznych takich placówek, jak Mocarzewo oraz szpital w Dziekanowie Leśnym. Darowiznę o wartości blisko 5 mln zł – w postaci środków finansowych, a przede wszystkim produktów do 20 tysięcy Pudełek Szczęścia i paczek przekazała sieć sklepów Biedronka W Pudełkach Szczęścia i paczkach dzieci znalazły m.in. musy, bakalie, zdrowe przekąski, batony, lizaki i maskotki. Część maskotek, których Caritas otrzymała od sieci sklepów Biedronka aż 250 tys., zostanie przekazana dzieciom także podczas kolejnych akcji, których w tym roku będzie jeszcze wiele.
Paczki dla pacjentów szpitala w Dziekanowie Leśnym pomogli przygotować także inni darczyńcy – Lidl, Kaufland oraz Spin Master – a wręczyli je – podobnie jak paczki dla dzieci z Mocarzewa – przedstawiciele Caritas Polska. Pozostałe Pudełka Szczęścia i paczki zostaną przekazane najmłodszym w całej Polsce poprzez parafie i lokalne placówki Caritas diecezjalnych – m.in. świetlice, domy dziecka, centra wolontariatu czy centra pomocy migrantom i uchodźcom.
W przygotowanie atrakcji dla dzieci z Mocarzewa włączyli się z kolei wolontariusze – uczniowie American School of Warsaw. W siedzibie Caritas Polska własnoręcznie przygotowali ozdobili i spakowali ciasteczka, które następnie zostały zawiezione do Mocarzewa.
Pudełka Szczęścia trafiły także do 300 dzieci zgromadzonych na Integracyjnym Dniu Dziecka w Olsztynie Jurajskim. Byli to m.in najmłodsi ewakuowani z Ukrainy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Olsztynie, grupa przedszkolaków z Olsztyna, dzieci z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom oraz z Centrum Wsparcia Międzynarodowego, podopieczni Domu Samotnej Matki i Dziecka oraz świetlicy środowiskowej – placówek prowadzonych przez częstochowską Caritas – a także dzieci rolników. Pudełka osobiście wręczył dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marcin Iżycki.
Wsparcie nie tylko od święta
Pudełka Szczęścia i paczki na Dzień Dziecka to jedna z wielu akcji dla najmłodszych, prowadzonych przez Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi. Do największych należy coroczna Wakacyjna Akcja Caritas, w ramach której dzieci z uboższych rodzin korzystają z letniego wypoczynku. W ubiegłym roku w Wakacyjnej Akcji Caritas uczestniczyło blisko 15 tys. dzieci, w tym ok. 2 tys. dzieci z Ukrainy. Caritas prowadzi także programy stypendialne dla dzieci i młodzieży – Skrzydła i Dwa Talenty. Każdorazowo edycja programu rozpoczyna się z początkiem września i kończy się z wraz z zakończeniem roku szkolnego. Od września 2022 do czerwca 2023 r. w ramach obu programów wsparcie otrzymało 900 dzieci. Jednym z nowszych sposobów wsparcia najmłodszych są warsztaty Ratownicy Marzeń, których celem jest m.in. wzmacnianie poczucia własnej wartości, konkretyzacja marzeń oraz zachęta do rozwijania oraz realizacji zainteresowań.
W ubiegłym roku warsztaty były realizowane podczas Wakacyjne Akcji Caritas, a skorzystało z nich około 1100 dzieci polskich oraz ukraińskich. Stosunkowo nową inicjatywą są również Turnusy Wytchnieniowe dla dzieci z Ukrainy. są to wyjazdy w atrakcyjne turystycznie rejony Polski, głównie do ośrodków położonych w pobliżu granicy prowadzonych przez Caritas diecezjalne. Ich celem jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego wypoczynku, z dala od wojennej zawieruchy. Do tej pory z takiego wypoczynku skorzystało 570 dzieci z terenów objętych działaniami wojennymi.
Mocarzewo to niewielka miejscowość na Mazowszu, gdzie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego prowadzą szkołę specjalną i ośrodek wychowawczy dla 100 podopiecznych – dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną. Już wkrótce w Domu Mocarzy podopieczni będą mogli mieszkać także po osiągnięciu pełnoletności, ponieważ powstaje dla nich specjalnie przystosowany budynek. Koszt budowy to około 18 milionów złotych.
Zespół Szkół przy Klinicznym Szpitalu Dziecięcym wraz z Samodzielnym Zespołem Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy z siedzibą w Dziekanowie Leśnym pod Warszawą jest jedną z nielicznych placówek w kraju, w których dzieci mogą przechodzić proces leczenia i rehabilitacji bez przerywania nauki. Uczniowie szkoły są jednocześnie pacjentami oddziałów: chirurgii dziecięcej, laryngologii dziecięcej, rehabilitacji, neurologii, wewnętrznego-alergologii, endokrynologii, pediatrii ogólnej oraz obserwacyjno-izolacyjnego. Niektóre dzieci cierpiące na poważne choroby pozostają w placówce nawet przez kilka miesięcy lub przez cały rok szkolny. Prezenty od darczyńców umilają im czas i pomagają w powrocie do życia poza szpitalem.