W ramach programu Rodzina Rodzinie mikroprzedsiębiorcy z miejscowości Mangesh w irackim Regionie Kurdystanu otrzymali wsparcie od Caritas Polska, by rozwinąć działalność i uniezależnić się od pomocy z zewnątrz.
Mangesh to wieś leżąca w górach na terenie irackiego Kurdystanu, na północ od Dahuk. Jedna z nielicznych, w której obok siebie mieszkają chrześcijanie, muzułmanie i jezydzi. Obecnie około połowę mieszkańców stanowią uchodźcy, którzy uciekli przed tzw. Państwem Islamskim w 2014 roku. Trudnią się oni w większości rolnictwem. Spora część osób pracuje w okolicznych miejscowościach, ponieważ w Mangesh nie ma żadnych zakładów pracy. W Mangesh są dwa kościoły – św. Jerzego oraz Sanktuarium Najświętszej Marii Panny – oraz dwie szkoły i przedszkole.
W 2023 roku do Mangesh dotarło dobro płynące od darczyńców z Polski. W ramach programu Rodzina Rodzinie wsparcie otrzymały najbardziej potrzebujące gospodarstwa domowe. Ponadto otrzymały je również osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą. Pomoc ta pozwoli im usamodzielnić się i uniezależnić od pomocy płynącej z zewnątrz.
Pszczelarz, właściciel sadu i internista
Mazen ma żonę i 7-letniego syna. Zajmuje się pszczelarstwem od ponad 20 lat. Potrafi tworzyć własne hodowlę (zajmuje się m.in. hodowlą pszczelich matek i tworzeniem rodzin), budować ule, pozyskiwać miód oraz wytwarzać świece z wosku pszczelego, które są wykorzystywane w kościele. Jego miód jest bardzo popularny i chętnie kupowany. Dzięki otrzymanemu wsparciu rozwinął swoją pasiekę.
Inny beneficjent, Marven, pochodzi z Bagdadu, skąd wyemigrował ze względu na prześladowania chrześcijan. Kiedy przybył do Mangesh pole, na którym obecnie prowadzi swoje gospodarstwo, było pustkowiem. Nie rosło tam nic oprócz dzikich krzewów. Przed laty była tam plantacja pistacji, ale ziemia uległa wyjałowieniu. Marven długo pracował nad tym, by dało się tam cokolwiek uprawiać. Wybudował studnię i system nawadniania oraz posadził drzewa i krzewy. Zajęło mu to 3 lata. Dziś, dzięki otrzymanemu wsparciu, uprawia brzoskwinie i rośliny strączkowe, które dostarcza do lokalnych sklepów.
Dzięki darczyńcom w Mangesh powstał również pierwszy gabinet internistyczny. Jak większość małych gabinetów w Iraku jest on prywatny. Za wizytę płaci się 5000-10000 IQD (15-30 zł). W Iraku opieka zdrowotna jest płatna za wyjątkiem państwowych szpitali, których jest bardzo niewiele (przeważnie w większych miastach). Nie ma też ubezpieczenia zdrowotnego, a lekarze nie mają kontraktów z państwową służbą zdrowia. Doktor Desho, który prowadzi gabinet, jest internistą z wieloletnią praktyką. Ma żonę oraz dwoje dorosłych dzieci (córkę i syna).
Powrót do normalności
Program Rodzina Rodzinie niesie pomoc potrzebującym rodzinom w 4 krajach Bliskiego Wschodu: Syrii, Libanie, Palestynie oraz Iraku. Oprócz comiesięcznej pomocy gotówkowej, część rodzin w Syrii i Iraku otrzymuje jednorazową pomoc w rozwinięciu działalności gospodarczej. Mają oni zawód i chęci do pracy, ale brakuje im kapitału na start. Dzięki otrzymanemu wsparciu rozwijają własną działalność, dzięki czemu ich rodziny mogą wrócić do normalności. Rozwój mikroprzedsiębiorczości to wsparcie dla lokalnej gospodarki, a także poszerzenie zakres usług i dóbr. A to wszystko dzięki hojności polskich rodzin uczestniczących w programie Rodzina Rodzinie.