Największy program pomocy dla seniorów – „Na Codzienne Zakupy” już po raz szósty realizowany był w 42 Caritas Diecezjalnych i Caritas Polska.
Dzięki Fundacji Biedronki, ponad 11 tys. potrzebujących osób starszych z całej Polski otrzymało kartę przedpłaconą do wykorzystania w sieci sklepów Biedronka, doładowywaną przez 10 miesięcy na kwotę 185 zł. Jest to ogromna pomoc dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie 4500 wolontariuszy, którzy na co dzień dbają o prawidłową realizację programu.
Wsparcie seniorów
Rola wolontariuszy w akcji „Na Codzienne Zakupy” polega nie tylko na pomocy w robieniu i dostarczaniu zakupów. Wolontariusze spotykają się z seniorami, spędzają z nimi czas. W wielu przypadkach są to jedyne osoby, które odwiedzają potrzebujących. Uważność na potrzeby osób starszych, w tym po prostu obecność w ich życiu, są bardzo ważne w kontekście narastającego problemu samotności wśród osób starszych.
Szkolenia dla wolontariuszy
Doceniając ogromną rolę wolontariuszy w realizacji programu „Na Codzienne Zakupy”, zorganizowaliśmy dla nich 10 dwudniowych szkoleń organizowanych przez wybrane Caritas Diecezjalne i Caritas Polska, na które Fundacja Biedronki przeznaczyła ponad 100 tys. zł.
Szkolenia miały na celu rozwój umiejętności związanych z wolontariatem oraz wymianę doświadczeń w zakresie różnych form wsparcia seniorów. Łącznie wzięło w nich udział ok. 450 osób.
Istotnym elementem szkoleń były spotkania z dietetykami z Polskiego Towarzystwa Dietetyki, na których poruszano temat zdrowego odżywiania w wieku senioralnym, w tym praktyczne wskazówki i zalecenia. Odbyły się również spotkania z psychologiem i prawnikiem. Mając na uwadze jak ważne są ćwiczenia umysłu, na szkolenie zaprosiliśmy przedstawicielkę Fundacji Stocznia, która przedstawiła nam „Siłownię Pamięci” – praktyczne materiały i narzędzia przygotowane przez specjalistów z myślą o osobach starszych, w trosce o ich samodzielność, komfort życia i bezpieczeństwo.
Uczestnicy mieli okazję do poznania programu Caritas „Laudato Si”, w tym przede wszystkim praktycznych rozwiązań na rzecz ekologii, możliwych do wdrożenia w środowiskach lokalnych.
Podczas dwudniowych szkoleń nie zabrakło wsparcia duchowego, wspólnej modlitwy, zwiedzania miejscowych atrakcji, a także czasu na integrację – umilanego przez występy muzyczne.
Spotkania w gronie wolontariuszy, liderów wolontariatu i koordynatorów diecezjalnych były wspaniałą okazją do dzielenia się doświadczeniami Parafialnych Zespołów Caritas i lokalnych środowisk senioralnych w zakresie działań na rzecz seniorów. Wierzymy, że wzajemna inspiracja przyczyni się do jeszcze lepszego docierania do osób potrzebujących w różnych środowiskach.
Linki do materiałów diecezjalnych z przeprowadzonych szkoleń:
- CD Białostockiej (tu są fajne zdjęcia) https://caritas.bialystok.pl/na-codzienne-zakupy/
- CA Lubelskiej https://www.facebook.com/CaritasLublin/posts/pfbid02D8MonS3gCHkRBqP5LybR1kVj3n35DbiDE5EKBhUXsMSyvKmYmuNxLyBmbbQZkKqxl
- CD Kaliskiej http://www.kalisz.caritas.pl/aktualnosci/parafialne-zespoly-caritas-szkolenie-w-przedborowie.html
- CD Radomskiej https://caritasradom.pl/seniorzy-potrzebuja-wsparcia-szkolenie-parafialnych-zespolow-caritas/
- CA Warmińskiej https://olsztyn.caritas.pl/spotkanie-szkoleniowo-integracyjne-liderow-i-wolontariuszy-programu-karta-na-codzienne-zakupy/
- CA Poznańskiej https://www.facebook.com/CaritasPoznan/posts/pfbid0aKQoLUjVVv8psji1DLnXJFkhZttw8EBuSQRZnNMsNqhz7PtjsFQKnsTstH14DNayl
- Caritas Polska – koordynatorzy https://caritas.pl/blog/2023/11/23/spotkanie-koordynatorow-programu-na-codzienne-zakupy/
- Caritas Polska – wolontariusze NCZ https://caritas.pl/blog/2023/10/03/zywienie-osob-starszych-i-silownia-pamieci-tematami-warsztatow-w-warszawie/
- CA Przemyskiej – https://caritas.przemyska.pl/szkolenie-dla-wolontariuszy-caritas/