Blisko 6 tys. ton żywności o wartości prawie 80 mln zł, która mogłaby ulec zmarnowaniu, została odebrana w 2023 roku ze sklepów i przekazana potrzebującym w ramach programu SPIŻARNIA CARITAS.
Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi od 2017 r. realizuje program SPIŻARNIA CARITAS, w ramach którego udzielamy pomocy żywnościowej osobom potrzebującym i jednocześnie walczymy ze zjawiskiem marnowania żywności.
Żywność o krótkim terminie przydatności jest odbierana przez wolontariuszy ze sklepów i przekazywana do placówek Caritas. Są to pełnowartościowe produkty żywnościowe wysokiej jakości, które służą do przygotowywania posiłków w 80 Jadłodajniach Caritas w całym kraju lub trafiają do punktów wydawania żywności, a stąd bezpośrednio do osób potrzebujących.
W ostatnim roku z pomocy żywnościowej w ramach programu Spiżarnia Caritas skorzystało niemalże 60 000 osób!
Spiżarnia Caritas w liczbach
W kwietniu zakończyły się podsumowania i rozliczenia 2023 roku przez sieci handlowe oraz organizacje OPP współpracujące w ramach Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności.
W ramach bieżącej edycji programu 46 Caritas diecezjalnych oraz innych organizacji kościelnych, występujących jako organizacje pożytku publicznego, podpisało umowy na odbiór żywności z blisko 1350 sklepami oraz 18 hurtowniami, 18 Centrami Dystrybucyjnym i 22 magazynami różnych sieci handlowych.
Największym Partnerem w programie Spiżarnia Caritas jest sieć sklepów Biedronka (Jeronimo Martins), która wspiera Caritas również w programach społecznych i socjalnych. Partnerami programu są także inne duże sieci handlowe: Aldi, Eurocash, Kaufland, Netto, Schiever i Rella (Bi1, Auchan), SPAR oraz LIDL i SELGROS, a także wiele sieci regionalnych i lokalnych sklepów.
Siła programu
Program Spiżarnia Caritas nie mógłby istnieć bez ogromu pracy oraz zaangażowania wielu osób. Ze sklepów, z którymi Caritas współpracuje, żywność odbierają wolontariusze diecezjalnych Caritas lub współpracujących z nimi ośrodków i jadłodajni. Wolontariusze są największą siłą programu, ponieważ to oni żywność sortują, przepakowują w paczki i rozdają potrzebującym w punktach wydawania żywności albo przekazują do jadłodajni, tak aby jeszcze tego samego dnia przygotować z nich posiłki, zanim produkty stracą termin przydatności do spożycia.
Każda zmiana zaczyna się od Ciebie
Papież Franciszek zwraca uwagę na fakt, że marnowana jest niemal jedna trzecia produkowanej żywności, a żywność, którą się wyrzuca, jest żywnością kradzioną ze stołu ubogich. Program Spiżarnia Caritas nie tylko wspiera ogromną rzeszę potrzebujących, ale jednocześnie włącza się w działania proekologiczne, przeciwdziałając marnowaniu żywności. Z jednej strony pokazuje, że przy odrobinie zaangażowania można pomóc innym, a z drugiej kształtuje świadomość konsumentów, pokazując skalę problemu, jakim jest marnowanie żywności, i jego wpływ na środowisko.
Towarzyszące programowi kampanie edukacyjne Caritas Polska i współpracujących z nami sieci handlowych zwracają uwagę na trzy aspekty naszego życia wiążące się z niemarnowaniem żywności – poruszamy aspekt ekonomiczny, etyczny i ekologiczny, zwracając uwagę na to, że każda zmiana zaczyna się od nas samych. Dzięki kampaniom udaje się przybliżyć społeczeństwu cel przekazywania żywności potrzebującym, uwrażliwiając jednocześnie na zmieniający się klimat i potrzebę dbania o środowisko.