W niedzielę, 2 czerwca 2024 roku, w amfiteatrze miejskim w Siemiatyczach odbyła się kolejna edycja festynu rodzinnego „Bądźmy razem” zorganizowanego w ramach obchodów 30-lecia istnienia Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Wydarzenie zgromadziło rodziny z Siemiatycz i województwa podlaskiego.
Rozpoczęcie festynu uświetniła swoim występem Orkiestra Szkoły Muzycznej, po którym wszystkich obecnych przywitali organizatorzy: Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Burmistrz Miasta Siemiatycze i Dyrektor Siemiatyckiego Ośrodka Kultury. Na scenie plenerowej wystąpiło wiele utalentowanych solistek oraz zespołów: uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Bielska Podlaskiego oraz Świetlicy Socjoterapeutycznej z Siemiatycz, dzieci z przedszkoli miejskich nr 3 i nr 5, uczniowie szkół podstawowych nr 1 i nr 3 oraz Szkoły Muzycznej, dzieci i młodzież z grup tanecznych działających przy Siemiatyckim Ośrodku Kultury, zespół wokalny Drohiczyński Sing z MGOK w Drohiczynie, a także ZPiT Małe Podlasie z SOK. Zwieńczeniem występów była wspólna zabawa poprowadzona przez Animacyjną Ferajnę. Całe wydarzenie zakończyło się rozstrzygnięciem konkursów plastycznych, konkursu wiedzy i konkursu kulinarnego.
Smacznie, radośnie i kolorowo
W trakcie festynu dzieci chętnie korzystały z przygotowanych dla nich licznych bezpłatnych atrakcji, takich jak dmuchańce czy warsztaty rękodzieła i tworzenia biżuterii. W oczach małych artystów widać było bardzo duże zaangażowanie. Długa kolejka ustawiła się do stanowisk, gdzie animatorzy malowali dzieciom twarze. Tutaj pomysłowość była nieograniczona. Efekty ich pracy można było podziwiać w trakcie festynu. Dla mieszkańców przygotowano bezpłatną strefę gastronomiczną prowadzoną przez WTZ Bielsk Podlaski. Na gości czekały pyszne hot-dogi, wata cukrowa oraz popcorn. Natomiast przy stoisku przedstawicielek Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Siemiatycz wszyscy mogli spróbować wypieków Tradycyjnej Plenerowej Kuchni Podlasia. Nie zabrakło takich potraw jak pierogi, babka ziemniaczana, smalec oraz naleśniki. Chcąc podzielić się podlaskimi specjałami z możliwie największą liczbą przybyłych, wolontariusze Caritas rozdawali wodę oraz słodkie bułki wypiekane przez lokalną piekarnię. Wypiekany tradycyjnie podlaski sękacz, którego wszyscy mogli spróbować przy specjalnie przygotowanym stoisku, był szczególną atrakcją.
Moc pomysłów i nagród
Uczestnicy chętnie brali udział w loterii fantowej prowadzonej przez WTZ Sokołów Podlaski. Duża liczba atrakcyjnych nagród przyciągała tłumy. Festynowi towarzyszyły ponadto konkursy z cennymi nagrodami. Konkurs kulinarny „Smaki folkloru – kuchnia podlaska” był okazją do zaprezentowania umiejętności kulinarnych przez dorosłych. Wśród potraw były tort, tradycyjne pierogi oraz kilka rodzajów wyjątkowo smacznych i atrakcyjnie wyglądających ciast. Celem konkursu była promocja tradycyjnych potraw i smaków oraz integracja społeczności lokalnej wokół tradycyjnej kuchni i folkloru. Pozostałe konkursy – plastyczne „Kolorowy folklor” i „30 lat dobra” oraz konkurs wiedzy pt. „Tradycje w pytaniach” przyciągnęły młodszą część uczestników festynu. Celem ostatniego konkursu było pogłębienie wiedzy na temat lokalnego dziedzictwa kulturowego regionu Podlasia poprzez pytania dotyczące tradycji, zwyczajów, historii oraz charakterystycznych elementów folklorystycznych. W konkursach plastycznych powstało ponad 70 prac. Wykonane różnymi technikami w atrakcyjny sposób przedstawiały podlaski, kolorowy folklor oraz wyjątkowość działań podejmowanych przez Caritas w czasie 30 lat funkcjonowania. Uczestnicy mieli za zadanie dorysować resztę obrazka do już istniejącego zdjęcia. Wszyscy wykazali się ogromną wyobraźnią i zaangażowaniem. Na laureatów konkursów czekały atrakcyjne nagrody wręczane uroczyście przez organizatorów przy asyście ks. kan. Bogdana Sawickiego, proboszcza Parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach.
Wyjątkowa oprawa i sprawne realizowanie przygotowanych atrakcji możliwe było dzięki nieocenionej pracy jaką włożyli wolontariusze i wolontariuszki przybyli na festyn pod opieką ks. Macieja Domańszczyńskiego, a także pracownicy Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Bielska Podlaskiego i Sokołowa Podlaskiego. Jak zawsze niezawodni w organizowaniu festynu byli pracownicy Siemiatyckiego Ośrodka Kultury i partnerzy wydarzenia MOSiR oraz Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. Siemiatycze.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, dzięki którym odbył się ten wyjątkowy festyn rodziny.
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Województwo Podlaskie.
tekst: Maciej Sadokierski
zdjęcia: archiwum Caritas Diecezji Drohiczyńskiej