Co czwarty mieszkaniec Ukrainy cierpi z powodu złej kondycji psychicznej. Caritas Polska wychodzi naprzeciw potrzebom kraju zmagającego się z wojną i rozpoczyna blisko dwuletni program polepszenia dobrostanu psychicznego obywateli. Wartość pomocy to ponad 5 milionów złotych.
Projekt współfinansowany jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Ukraina doświadcza najszybszego, przymusowego przemieszczania się ludności od czasów II wojny światowej. Do tej pory konflikt spowodował przesiedlenie około jednej trzeciej ludności kraju. Około 3,7 miliona osób zostało wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie i prawie 6,5 miliona uchodźców rozsianych po całej Europie. Ma to wpływ na kondycję psychiczną mieszkańców tego kraju.
Pomoc psychologiczna pilnie potrzebna
Badania przeprowadzone przez WHO w ramach Mental Health Assessement na terenie Ukrainy obrazują skalę problemu. Według nich większość respondentów zgłosiło życie w stanie niepokoju, wyczerpania moralnego i zmęczenia. 35% badanych wykazało słabe samopoczucie i jakość życia. Ponadto, według skali Światowej Organizacji Zdrowia 26% badanych uzyskało bardzo niski wynik, wskazujący na objawy depresyjne. Ukraińcy zgłaszali wzrost reakcji na stres, w tym problemy ze snem, smutek, nadmierną czujność, zmęczenie, trudności z koncentracją, wahania nastroju, bóle ciała i apatię.
Caritas Polska niesie pomoc mieszkańcom Ukrainy i obywatelom tego kraju, przebywającym w Polsce, od początku wojny. Na Ukrainie objęliśmy pomocą finansową 1800 rodzin oraz pomocą rzeczową 570 tys. osób (wg danych z 2023 r.). W Polsce, poprzez Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, Caritas wspiera 92 tys. osób.
Pomocy mieszkańcom Ukrainy można udzielać dokonując wpłat na stronie caritas.pl/ukraina lub robiąc przelew BLIK na telefon o treści UKRAINA przesłany pod numer +48 668 070 000.