Partnerami projektu są: Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz Caritas diecezji: białostockiej, siedleckiej, lubelskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i warszawskiej. W ramach przewidzianych działań integracyjnych wsparcie w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom w bieżącym i przyszłym roku otrzyma ponad 5 tys. osób.
W I kwartale tego roku 2 627 cudzoziemców złożyło wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce, w tym 1 195 stanowiły dzieci. Wg danych UdSC największą grupę uchodźców stanowią obywatele Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, a także Ukraińcy. Ostatnio zwiększyła się liczba składanych wniosków przez obywateli Tadżykistanu i Armenii.
Migranci i uchodźcy od początków działania Caritas stanowili grupę, którą otaczaliśmy i otaczamy szczególną troską. Od początków napływu ludności czeczeńskiej w wyniku konfliktu na Kaukazie oraz Bośniaków i Serbów po wojnie w byłej Jugosławii w latach 90-tych uruchomiliśmy Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które funkcjonują do dziś. I właśnie w obecnej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z masowym exodusem ludzi z Bliskiego Wschodu jesteśmy z naszymi lokalnymi zespołami Caritas otwarci na niesienie pomocy potrzebującym – powiedział Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.
Wsparcie cudzoziemcom zapewniamy dzięki realizacji projektu „Nowy Dom Polska”. Celem działań tego przedsięwzięcia jest pomoc socjalna, psychologiczna oraz doradztwo międzykulturowe.
W ramach projektu beneficjenci będą mogli liczyć na dofinansowanie do wynajmu mieszkań i opłatach do przedszkoli dla najmłodszych, dopłatę przy zakupie leków, przy drobnych zabiegach medycznych, zakupie podręczników i wyprawek szkolnych, możliwości udziału w turnusie integracyjnym dla dzieci. Poza materialną pomocą Caritas zaplanował szereg imprez międzykulturowych, w których cudzoziemcy będą mogli zaprezentować swoje talenty.
Analizując systematycznie zmieniającą się sytuację migracji Caritas wychodzi naprzeciw potrzebom uchodźców i proponuje im innowacyjne formy pomocy. W najbliższym czasie uruchomimy bezpłatną aplikację mobilną tłumaczoną na 4 języki, dzięki której cudzoziemcy dowiedzą się m.in.: jak w prosty sposób zalegalizować swój pobyt w RP, jakie są prawa cudzoziemców w Polsce, jaki jest system pomocy socjalnej i gdzie można skorzystać z pomocy – dodała Marta Walasik-Sałek, koordynator projektu „Nowy Dom Polska”, Caritas Polska.
Z racji tego, że wszelkie informacje, przewodniki, informatory są skierowane do dorosłych cudzoziemców, zatrudnieni przez nas psychologowie stworzą przyjazne pakiety edukacyjne dla dzieci pt. „Edu-Mapa dla Dzieciaka”. Cel tego działania, to próba oswojenia dziecka cudzoziemskiego z nową sytuacją, w której się znalazło.
Staramy się również wspierać aktywne działania samych cudzoziemców i w tym celu prowadzimy dialog organizując spotkania z fundacjami, które są założone przez migrantów. Pozwala nam to na wymianę dobrych praktyk, doświadczeń oraz rozszerzenie współpracy na rzecz potrzebujących.
Zgodnie z naszą misją duży procent wśród beneficjentów projektu stanowią osoby z grupy szczególnej troski, tj. osoby niepełnosprawne, matki samotnie wychowujące dzieci oraz przewlekle chorzy, którym zapewniamy wsparcie w postaci leków. Pracownicy Caritas są również obecni z pomocą w ośrodkach otwartych i strzeżonych dla cudzoziemców.
Codzienna pomoc udzielana jest w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom:
Centrum Pomocy Migrantów i Uchodźców Archidiecezji Białostockiej
Warszawska 32,
15-077 Białystok
Centrum Pomocy Migrantów i Uchodźców Diecezji Siedleckiej
Terebelska 80 w 41
21-500 Biała Podlaska
Centrum Pomocy Migrantów i Uchodźców Archidiecezji Lubelskiej
Wyszyńskiego 2
20-950 Lublin
Centrum Pomocy Migrantów i Uchodźców Archidiecezji Warszawskiej
Krakowskie Przedmieście 62
00-322 Warszawa
Centrum Pomocy Migrantów i Uchodźców w Zgorzelcu
E. Plater 9
59-900 Zgorzelec
Centrum Pomocy Migrantów i Uchodźców Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
Bema 32-34
65-170 Zielona Góra