O projekcie

To całoroczny projekt Caritas Polska, Straży Miejskiej m. st. Warszawy i Stowarzyszenia „Jesteśmy nadzieją”, wzorowany na podobnie działających w większych miastach europejskich i amerykańskich. Skierowany jest do osób, które znalazły się w najtrudniejszym z życiowych kryzysów, jakim jest bezdomność, i walczą z samotnością, uzależnieniami, brakiem nadziei i degradacją życiową. Projekt polega na objazdowej pomocy ratowniczej, którą niosą Straż Miejska, Caritas Polska i Stowarzyszenie „Jesteśmy nadzieją”. Patrole docierają do ponad 100 różnych lokalizacji, w których przebywają bezdomni, nieraz są to miejsca trudno dostępne i zapuszczone. Tylko w ciągu kilku pierwszych miesięcy działalności Ulicznego Patrolu Medycznego ratownicy udzielili porad ponad 120 osobom, a ponad 200 bezdomnym udzielili pomocy medycznej na miejscu.

Wobec rosnącego zainteresowania pomocą tego typu zwiększyliśmy częstotliwość wyjazdów Ulicznego Patrolu Medycznego. Dużą radość sprawił nam ślub dwojga bezdomnych, na którym świadkami byli członkowie patrolu wyspecjalizowanego w docieraniu do „tych, których nie widać”

Janusz Sukiennik, specjalista ds. programów społecznych w Caritas Polska