Pomoc dla osób bezdomnych to nie tylko zupa, ciepłe ubrania, czy zapewnienie tymczasowego schronienia. Kiedy pierwsze potrzeby osoby przebywającej na ulicy są już zaspokojone, zaczyna się praca nad doprowadzeniem do trwałej zmiany jej sytuacji życiowej. Temu służy m.in. program wychodzenia z bezdomności i uzależnień dla młodych „Damy radę”.
Młody, trochę szalony – mówi o sobie Eryk, jeden z uczestników programu Caritas Polska „Damy radę!”. Na skutek życiowych zawirowań znalazł się w trudnej sytuacji – konsekwencjami były uzależnienie, później także bezdomność. Eryk postanowił jednak zawalczyć o swoją przyszłość. Ukończył terapię w ośrodku leczenia uzależnień, znalazł pracę, mieszkanie, usamodzielnił się.
– Bóg dał mi szansę na lepsze, a przede wszystkim godne życie – podkreśla Eryk, który dzięki programowi „Damy radę!” znalazł wsparcie grupy skupiającej osoby o podobnych doświadczeniach i problemach.
– Spotykamy się raz w tygodniu, dzwonimy do siebie, wspieramy się – opowiada Eryk.
Program „Damy radę!” jest adresowany do młodych osób wychodzących z bezdomności. To program terapeutyczno-motywacyjny, połączony z pomocą psychologiczną. Umożliwia m.in. skorzystanie z mieszkania treningowego, a także z pomocy w uzyskaniu mieszkania komunalnego. Program oparty jest na doświadczeniach społeczności terapeutycznej jako grupy wsparcia. Prowadzi go doświadczony terapeuta uzależnień – trener, a nadzoruje zespół kierowany przez psychologa. Program spotkań obejmuje naukę praktycznych umiejętności życiowych a także zajęcia dokształcające, kulturalne i rekreacyjne.
– Staramy się uaktywniać młodych ludzi, stwarzać w nich poczucie własnej godności – tłumaczy Janusz Sukiennik, koordynator programu. I dodaje, że bezdomnym można stać się z różnych powodów.
– Bezdomność to nie grzech, ani nieszczęśliwy wypadek. Wynika ze splotu okoliczności, które prowadzą do jednego z najbardziej tragicznych, brzemiennych w skutki kryzysów w życiu człowieka. Ten kryzys dotyka różnych ludzi, wystarczy powiedzieć, że spośród mieszkańców schronisk Caritas w Warszawie 14 proc. to osoby z wyższym wykształceniem. Bezdomność może przydarzyć się każdemu, to są często skutki choroby, rozpadu rodziny – dodaje Janusz Sukiennik.
Program „Damy radę!” jest realizowany dzięki wsparciu osób potrafiących dostrzec wokół siebie tych, którzy potrzebują pomocy, ale często nie potrafią tego wyrazić. Można go wesprzeć wysyłając przelew z dopiskiem „DAMY RADĘ” na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384.
ZOBACZ, JAK JESZCZE CARITAS POMAGA OSOBOM BEZDOMNYM
Inauguracja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego”
Nowy punkt pomocy dla bezdomnych i ubogich Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej