Inspiracją do powstania programu „Skrzydła” było przesłanie św. Jana Pawła II, wygłoszone podczas ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku: „Potrzeba «wyobraźni miłosierdzia», aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie; aby nie odwracać się od chłopca czy dziewczyny (…)”.
Na terenie diecezji siedleckiej zamieszkuje duża ilość dzieci potrzebujących pomocy, w których występują problemy materialne i finansowe. Zdarza się, że dochodzi do tego choroba psychiczna, wychowywanie w niepełnych rodzinach oraz problem z alkoholem lub innymi uzależnieniami. Dzieci mają złe warunki mieszkaniowe, zmagają się z ograniczonym dostępem do edukacji, chorobami swoimi i bliskich, brakiem odpowiedniego obuwia i odzieży. Przyczynia się to do zaniżonej samooceny, apatii, niskiego poziomu w nauce, niechęci w kontaktach z rówieśnikami. Kłopoty rodzinne, w tym materialne i finansowe przysłaniają zaangażowanie w szkole i własną edukację. Pomimo wielu form pomocy nadal nie trafia ona do wystarczającej grupy potrzebujących dzieci. Niezbędna jest pomoc materialna, aby lepiej funkcjonować w środowisku szkolnym i rówieśniczym.
Podczas programu dzieci otrzymują dofinansowanie na bieżące potrzeby. Dzięki wsparciu finansowemu, mogą osiągać lepsze wyniki w nauce poprzez zakup książek i pomocy dydaktycznych. Ponadto dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej wyrównują szanse na godne funkcjonowanie w środowisku rówieśników poprzez zakup odzieży, butów i innych rzeczy oraz mogą wyjeżdżać na wycieczki. U dzieci objętych programem, zwiększa się poczucie własnej wartości i pewność siebie. Niwelowane są bariery społeczne. Dzieci wiedzą, że nie są pozostawione same sobie. Zaczynają także wierzyć, że ubóstwo nie musi być przeszkodą w rozwoju człowieka. Otrzymana pomoc finansowa daje szansę na rozwój zdolności i talentów, często zakrytych z powodu nieśmiałości i kompleksów spowodowanych brakiem pieniędzy, bezradnością życiową i innymi problemami w rodzinie.