Głównym celem jesiennego zjazdu było przygotowanie do Roku Jubileuszowego ustanowionego przez papieża Franciszka, a poświęconego Miłosierdziu. Podczas spotkania nawiązano także do aktualnego Synodu Biskupów w Rzymie i do przyszłorocznego Jubileuszu Chrztu Polski. Rozważania wprowadzające do tajemnic różańca były poświęcone głównie Bożemu Miłosierdziu. Do modlitwy różańcowej włączono intencję za Synod i ojców synodalnych, wśród których jest biskup Jan Wątroba.
Tradycyjnie druga część spotkania dotyczyła aktualnych zadań, które podejmuje Caritas w wymiarze parafialnym. Podsumowano 25-lecie reaktywowania Caritas w Polsce oraz 20-lecie Szkolnych Kół Caritas, którego obchody odbyły się w Rzeszowie. Omówiono także ewentualne przygotowania do przyjęcia uchodźców. Zwrócono szczególną uwagę na pomoc rodzinom ubogim, wielodzietnym i dysfunkcyjnym oraz osobom niepełnosprawnym i chorym.
Do pierwszej i drugiej grupy wolontariuszy Parafialnych Zespołów przybył biskup Edward Białogłowski. W słowie do zgromadzonych powiedział m.in.: „Pan Bóg pozwala nam żyć w ciekawych czasach, w Roku Miłosierdzia, który będzie miał początek w kościele powszechnym 8 grudnia br., a 13 grudnia w Rzeszowskiej Katedrze.” Kontynuując wystąpienie biskup mówił dalej: „Miłosierdzie nie jest tylko teorią, ale działaniem. Chrzest jest pierwszym dziełem miłosierdzia, które otrzymaliśmy. Chrzest jest zadaniem, a jedną z jego form jest działalność miłosierdzia.” Te słowa wypowiedział w nawiązaniu do 1050 rocznicy Chrztu Polski. Przed błogosławieństwem, kończąc wystąpienie biskup podziękował wszystkim za posługę, jaką pełnią PZC w parafiach.
Agapa była radosnym podsumowaniem spotkania. Odjeżdżając do swoich domów zebrani zabrali ze sobą: bullę papieża Franciszka Misericordiae Vultus, czytanki październikowe z racji 25-lecia Caritas, materiały ze Zjazdu Szkolnych Kół Caritas oraz okolicznościowy obrazek Miłosiernego Samarytanina.
Wielu uczestników formacyjnego zjazdu nawiedziło również Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Głogowie Małopolskim.
Spotkanie prowadzili: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn i ks. dr Piotr Potyrała.
Joanna Smagacz – sekretarz CDR