Skarbem Caritas jest ogromna rzesza wolontariuszy niosących bezinteresownie pomoc potrzebującym. O tym, jak o ten skarb dbać, mówi ojciec Cordian Szwarc OFM, który od września tego roku pełni rolę zastępcy dyrektora Caritas Polska i jednocześnie przewodniczącego Rady Wolontariatu.
Niedawno dołączył Ojciec do Zarządu Caritas Polska. Jednym z nowych obowiązków Ojca jest opieka nad wolontariatem, który odgrywa coraz większą rolę w Caritas. Wcześniej był Ojciec duszpasterzem młodzieży, również tej zaangażowanej w wolontariat. Czy w pełnieniu nowej funkcji pomagają Ojcu doświadczenia?
Współpraca z młodym człowiekiem, który ma w sobie pragnienie bezinteresownej pomocy i wiary w ideały, była zawsze dla mnie twórczym doświadczaniem niekończących się pomysłów i niewyczerpywalnej energii. Przychodzę ze świadomością ogromnej różnorodności, jaka cechuje naszych wolontariuszy. Wynika ona nie tylko z wieku i doświadczenia, ale też z formacji, wychowania czy też sposobu zarządzania wolontariatem w różnych diecezjach. Muszę być uważny, by nasze działania i decyzje raczej uwalniały potencjał twórczy prowadząc do rozwoju wolontariuszy i Caritas. […]
Problemem wolontariatu w Polsce i w Europie jest coraz mniejszy udział młodych ludzi. Czy widzi Ojciec sens prowadzenia wśród młodzieży akcji zachęcających do bezinteresownego dzielenia się dobrem? Czy jest miejsce na prowadzenie takich projektów, jak Young Caritas?
Gdy myślę o młodych ludziach, których znam, to widzę w nich potrzebę działania i wpływu, które wynikają z niezgody na otaczający świat skupiony wokół konsumpcji, wielkich pieniędzy i powierzchownych relacji. Naszym zadaniem jest często dać przestrzeń do działania, pomóc nakreślić cel, wspierać działanie doświadczeniem, wiedzą i finansami. Samo prowadzenie akcji zachęcających do wolontariatu to mało.
Musimy pamiętać, że współpracę z wolontariuszem należy traktować jako inwestycję, w której dla osiągnięcia wspólnego celu obie strony angażują swoje najcenniejsze zasoby takie, jak własne życie, wiedzę, czas oraz fundusze. Obie strony z inwestycji tej wychodzą bogatsze, odczuwają satysfakcję z pomocy na rzecz osób potrzebujących, zdobywają nowe doświadczenie czy umiejętności, wnoszą swój unikalny wkład w budowanie bardziej sprawiedliwego świata i odpowiedzialnego społeczeństwa.
Przeczytaj cały wywiad w najnowszym kwartalniku Caritas. Przeczytaj także inne teksty pobierając Kwartalnik Caritas. Kwartalnik dostępny jest także w aplikacji Publico24 Newsstand oraz na www.e.caritas.pl