Caritas Polska współpracuje z redakcją programu TVP „Sprawa dla reportera” realizując zbiórki środków na rzecz bohaterów programu potrzebujących wsparcia. Obecnie w ramach programu Caritas Polska w partnerstwie z Caritas Diecezjalnymi prowadzi 80 spraw, w tym 11 aktywnych zbiórek, na które można jeszcze dokonać wpłat poprzez wysłanie SMS z odpowiednim hasłem na nr 72052.

Regulamin udziału Caritas w Programie “Sprawa dla Reportera”

 

SMS “SERCE”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Sebastiana

Czas trwania akcji: 18.04.2019 – 18.10.2019

Sebastian urodził się ze skomplikowaną wadą serca. Jedynym ratunkiem jest skomplikowana operacja w Stanach Zjednoczonych, ponieważ w Polsce nikt się takiej nie podejmie. Jej koszt to 2,5 mln zł. Rodzina potrzebuje wsparcia finansowego, ponieważ sama nie jest w stanie podołać takim kosztom leczenia dziecka. 

MATERIAŁ TVP

 

SMS “KONRAD”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Konrada 

Czas trwania akcji: 11.04.2019-11.10.2019

Konrad popadł w śpiączkę. Trafił do szpitala, gdzie podawano mu leki. Rodzina ma żal do szpitalnego personelu, że za wcześnie te leki odstawiono i to spowodowało, że syn wpadł w stan w jakim obecnie się znajduje. Uważają, że był to błąd w leczeniu. Szukają pomocy.

MATERIAŁ TVP

 

SMS “KAROLINA”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Karoliny 

Czas trwania akcji: 28.03.2019-28.09.2019

Kilka lat temu młoda kobieta zatruła się tlenkiem węgla. W wyniku tego wypadku zapadła w śpiączkę, w której jest do dziś. Wymaga stałej rehabilitacji. Za większość zabiegów musi jednak płacić rodzina, gdyż system opieki zdrowotnej nie przewiduje finansowania stałej rehabilitacji. Rodzina kobiety czuje się pokrzywdzona przez wymiar sprawiedliwości i system finansowania opieki zdrowotnej.

MATERIAŁ TVP

 

SMS “KUBA”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Kuby 

Czas trwania akcji: 07.03.2019 – 07.09.2019 

Kuba urodził się z porażeniem mózgowym, uczęszcza do szkoły specjalnej. Wymaga leczenia i rehabilitacji. W 2010 przeszedł operację wydłużenia stawu ścięgna stawu kolanowego, po której sytuacja zdrowotna się pogorszyła – pojawiło się większe napięcie i większe trudności w fizykoterapii. Potrzebne są środki finansowe na leczenie operacyjne u dr. Palleya.

 

SMS “SIOSTRY”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację oraz pomoc w w budowie domu dla Kamili i Julii 

Czas trwania akcji: 14.03.2019 – 14.09.2019

Kamila i Julia Tubek chorują na Rdzeniowy zanim mięśni (SMA) , obie poruszają się na wózkach inwalidzkich. Samotnie wychowuje je ich matka. Mieszkają w wynajmowanym domu, który nie jest przystosowany do mieszkania dla osób niepełnosprawnych, dodatkowo pełen wilgoci i grzybów. Rodzina rozpoczęła budowę domu w postaci samych fundamentów i nie stać ich na dalszą budowę. Rodzina nie ma  środków na kosztowne leczenie oraz sfinansowania budowy domu – matka nie pracuje, ponieważ całymi dniami opiekuje się dziewczynkami.

MATERIAŁ TVP

 

SMS “RATUNEK”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Mikołaja

Czas trwania akcji: 24.01.2019 – 24.07.2019

7-letni Mikołaj cierpi na wiele wad wrodzonych, które uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie. Matka wychowuje syna samotnie. Potrzebuje wsparcia finansowego oraz medycznego.

MATERIAŁ TVP

 

SMS “AGNIESZKA”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Agnieszki

Czas trwania akcji: 10.01.2019 – 10.07.2019

Agnieszka cierpi na niedowład czterokończynowy, który charakteryzuje się całkowitą niepełnosprawnością i bezruchem. Wymaga leczenia, rehabilitacji i całodobowej opieki.

 

SMS “PAULINA”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Pauliny 

Czas trwania akcji: 03.01.2019 – 03.07.2019 

Paulina, to młoda wykształcona kobieta. Interesowała się filmem Bollywood. Kilka la temu zaczęła się źle czuć, drętwiały jej kończyny. Dziś leży bez ruchu, jest karmiona sondą. Nie została zdiagnozowana. Wymaga całodobowej opieki najbliższych. Porozumiewa się z bliskimi mrugnięciem oka. Jest w pełni świadoma. Niestety nie dostała renty, ponieważ ma za krótki staż pracy.

MATERIAŁ TVP

 

SMS “MARIKA”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Mariki 

Czas trwania akcji: 12.12.2018 – 12.06.2019  

26-letnia Marika w wyniku wypadku doznała złamania kręgosłupa szyjnego i uszkodzenia rdzenia kręgowego, którego następstwem jest czterokończynowe porażenie. Od tego czasu porusza się na wózku inwalidzkim. Marika wymaga kosztownej rehabilitacji i leczenia. 

 

SMS “ERYK”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Eryka

Czas trwania akcji: 1.11.2018 – 1.05.2019

23-letni Eryk urodził się zdrowy. W wieku 11 lat zaczął chorować i tracić siły. Padła diagnoza – dystonia uogólniona.  Pomimo wstrzepionych stymulatorów, które niestety nie działają tak jak powinny, choroba jeszcze bardziej się pogłębia. Eryk potrzebuje pieniędzy na rehabilitacje, żeby nie stracić do końca sprawności.

 

SMS “JANEK”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Janka

Czas trwania akcji: 22.11.2018-22.05.2019 

Janek cierpi na rzadką chorobę „dziecięcego Alzheimera”. Potrzebuje specjalnego leku, aby przeżyć. Koszt miesięczny medykamentu wynosi ponad 20 tyś. Zł i niestety nie jest refundowany przez NFZ. Rodzina potrzebuje wsparcia finansowego

MATERIAŁ TVP

 

SMS “GOSIA”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Gosi

Czas trwania akcji: 8.11.2018 – 8.05.2019

Roczna Gosia choruje na bardzo rzadką chorobę genetyczną Canavan. Choroba degraduje cały system nerwowy, prowadzi do zwyrodnienia istoty białej i szarej mózgu. Dziewczynka nie widzi, słabo słyszy, nie chodzi. Jej głowa jest nieproporcjonalnie większa do reszty ciała. Rodzice Gosi szukają pomocy w leczeniu ich córki

MATERIAŁ TVP

 

SMS “WSPARCIE”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację Wiktora i Seweryna

Czas trwania akcji: 25.10.2018 – 25.04.2019

Seweryn był naszym bohaterem kilka lat temu. Mężczyzna jest po udarze mózgu i pnia móżdżka. Jest całkowicie sparaliżowany. Zajmuje się nim siostra Renata, która na domiar opiekuje się swoim niepełnosprawnym synem. Po emisji programu, dzięki pomocy widzów, udało się zebrać ok. 80 tys. zł na leczenie, rehabilitacje i sprzęt rehabilitacyjny.

MATERIAŁ TVP

 

SMS “NADIA”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Nadii

Czas trwania akcji: 27.09.2018 – 27.03.2019

Nadia urodziła się z wieloma wadami kończyn dolnych i bioder. Kilka lat temu dziewczynka przeszła pewien etap leczenia operacyjnego w Stanach Zjednoczonych u dr Dror’a Paleya. Operacja była wtedy sfinansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecnie Nadia musi przejść kolejną operację w Stanach, jednak tym razem rodzina ma problem w złożeniu wniosku do NFZ. Niezbędna jest pomoc finansowa dla Nadii, aby mogła wyjechać o USA na kolejna operację

MATERIAŁ TVP

 

SMS  “ZDROWIE”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Klaudii i Kuby

Czas trwania akcji: 13.09.2018-13.03.2019

Góralska rodzina walczyła z systemem, który nie pozwala leczyć dzieci w Stanach Zjednoczonych, gdyż podobno w Polsce leczą lepiej. Rodzice odbijali się od muru obojętności, znieczulicy, nieuczciwości polskich lekarzy. Robili wszystko dla córki Klaudii, która nie mogła chodzić. Sami zebrali pół miliona złotych na operację za oceanem. A w kolejce czeka jeszcze ich syn. Kto nie chciał pomóc rodzinie, jak skończyła się operacja w USA i co czeka ich synka? 

MATERIAŁ TVP

 

SMS “AGA”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Agnieszki 

Czas trwania akcji: 23.08.2018 – 23.02.2019 

Agnieszka opiekowała się niepełnosprawnymi dziećmi. W wieku 30 lat, kiedy miała już 2 swoich pociech niespodziewanie zachorowała na schorzenie, które do dziś nie zostało zdiagnozowane. Wykręca jej wszystkie kończyny, dostaje skurczy wszystkich mięśni, ogromnie cierpi. Miała wszczepiony stymulator mózgu, ale choroba wróciła. Wciąż liczy, że ktoś jej pomoże.

MATERIAŁ TVP

 

SMS “DACH”

Wsparcie finansowe na remont domu dla Dominika, Mai i Jolanty

Czas trwania akcji: 2.08.2018 – 2.02.2019 

Dominik i Maja z Nowego Dworu Mazowieckiego zwrócili się do programu z prośbą o pomoc w wyremontowaniu ich domu. Dach budynku jest w opłakanym stanie, podczas deszczu przecieka, a w domu pojawiła się wilgoć i grzyb. Ze względu na biedę jaka panuje w ich rodzinie, dzieci czują się odrzucone i dyskryminowane przez kolegów ze szkoły.

MATERIAŁ TVP

 

SMS “RYSUNEK”

Wsparcie finansowe na budowę domu dla Patryka i jego rodziny

Czas trwania akcji: 19.07.2018 – 19.01.2019

Patryk wraz z rodzicami mieszka w bardzo trudnych warunkach. Okoliczni mieszkańcy i przyjaciele rodziny szukają pomocy w znalezieniu finansów na budowę nowego domu dla rodziny.

MATERIAŁ TVP

 

SMS “MARZENIE”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Patrycji i Szymona 

Czas trwania akcji: 12.07.2018 – 12.01.2019

Rodzeństwo Patrycja i Szymon chorują na niezdiagnozowaną chorobę. Dzieci od urodzenia rozwijały się prawidłowo, jednak od pewnego czasu ich ręce i nogi zaczęły się wykręcać. Szymon nie chodzi, wymaga całodziennej pomocy. Wstępne rozpoznanieto zespół Leigha. Rodzice szukają jednak pomocy w postawieniu konkretnej, ostatecznej diagnozy.

MATERIAŁ TVP

 

SMS “NIKOLA”

Wsparcie finansowe na leczenie Nikoli

Czas trwania akcji: 5.07.2018 – 5.01.2019 

Mała Nikola ma glejaka mózgu. Walczy o życie. Dziecko jest obecnie w Meksyku, gdzie wdrożono u niej eksperymentalną terapię. Rodzina twierdzi, że w Polsce nie ma możliwości leczenia ich dziecka. NFZ nie refunduje kosztów leczenia za granicą. Dlatego muszą zebrać ok. 600 tys. zł na przedłużenie pobytu dziecka w Meksyku. 

MATERIAŁ TVP

 

SMS “IGA”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację Igi

Czas trwania zbiórki: 14.06.2018 – 14.12.2018 

4-letnia dziś Iga urodziła się bez kości udowej w prawej nodze, a stopa wyrasta z jej biodra. Druga noga jest zdrowa. Dziewczynka marzy o chodzeniu o własnych siłach. Jak twierdzą rodzice, w Polsce lekarze nie dają jej szans na leczenie, dlatego postanowili zbierać finanse na wyjazd do Stanów Zjednoczonych do dr Paleya. Koszt leczenia w Stanach to 250 tys. dolarów.

MATERIAŁ TVP

 

SMS “MIKO”

Wsparcie finansowe na leczenie Mikołaja

Czas trwania zbiórki: 7.06.2018 – 7.12.2018 

17-letni Mikołaj od kliku lat choruje na padaczkę. Jak twierdzą rodzice, jedyną szansą na leczenie chłopca jest przeszczep komórek macierzystych. Rodzina jest w trudnej sytuacji materialnej i niezbędna jest pomoc finansowa.

SMS “OPERACJA”

Wsparcie finansowe na leczenie i rehabilitację dla Damiana

Czas trwania zbiórki: 25.01.2018 – 28.02.2019r

Chłopiec do trzeciego roku życia rozwijał się normalnie. Wtedy pojawiły się problemy z chodzeniem. Zdiagnozowano u niego m.in. porażenie mózgowe, zanik mięśni i inne schorzenia. Jak twierdzą rodzice, żadna z tych diagnoz nie była trafna. Chłopiec poruszał się na palcach, jego stopy są końsko-szpotawe. Damian przeszedł operację wydłużenia ścięgien Achillesa jednak – jak twierdzi – zabieg ten pogorszył jego stan. Po emisji programu Damian był diagnozowany przez dr Palley’a z USA. Rodzina zbiera fundusze na jego operację za oceanem. Jej koszt to ok. 500 tys. zł na co rodziny nie stać.

MATERIAŁ TVP