Celem projektu jest adaptacja i wyposażenie pięciu pomieszczeń na świetlice integracyjne dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej i niepełnosprawnych przy parafialnych ośrodkach Caritas w miejscowościach: Grodno, Smorgoń, Oszmiana, Lida i Słonim zlokalizowanych w Obwodzie Grodzieńskim.
Do końca września przeprowadzone zostaną remonty oraz przygotowana zostanie odpowiednia infrastruktura. Każde pomieszczenie zostanie wyposażone do pracy z dziećmi. Przedstawicielka Caritas Polska odbyła podróż służbową celem m.in. oceny stanu sal przeznaczonych do adaptacji pomieszczeń pod świetlice integracyjne. Potrzeby są bardzo zróżnicowane: niektóre wnętrza wymagają niewielkiego odświeżenia, inne znacznie większego nakładu pracy włącznie z malowaniem wszystkich ścian i naprawą podłogi. Jest to o tyle istotne, że wybrane parafie mają wiele ubogich rodzin z dziećmi, dla których spędzanie czasu w świetlicy jest jedyną atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. „Największą radością jest dla nas to, że projekt umożliwi nam stworzenie profesjonalnych świetlic integracyjnych z wyposażeniem i zatrudnienie wychowawców, którzy będą codziennie towarzyszyć dzieciom. Większość tych pomieszczeń była dotychczas użytkowana przez najmłodszych parafian, ponieważ zainteresowanie ze strony rodzin jest duże. Nie były to jednak wnętrza przyjazne dzieciom, bez podstawowego wyposażenia, ponieważ brak funduszy nie pozwalał na podjęcie działań remontowych. Teraz się to zmieni. Jestem pewna, że po wakacjach dzieci będą chciały w nich przebywać ze zdecydowanie większą radością” – mówi Helena Michalik, koordynatorka projektu z ramienia Caritas Grodno.
Otwarcie świetlic nastąpi wraz z rozpoczęciem edukacji dzieci. Placówka będzie wypełniać zadania opiekuńcze, dydaktyczne, wychowawcze oraz profilaktyczno-terapeutyczne. Będą to aktywności utrwalające prawidłowe wzorce i procesy rozwojowe, wpływające na budowanie dobrych relacji rówieśniczych, które przekładają się potem na dobre relacje społeczne.
„Na Białorusi dużym problemem są tzw. sieroty socjalne tj. dzieci posiadające oboje rodziców pracujących i niemających czasu dla dziecka. Innym problemem są dzieci niepełnosprawne czy sieroty w ogóle, z których duża część wychowuje się w rodzinach zastępczych lub innych placówkach państwowych. Realizacja projektu umożliwi integrację dzieci pochodzących z różnych środowisk, także ich zapoznanie się i nawiązywanie długotrwałych relacji” – dodaje koordynatorka z Caritas Grodno.
Ważnym elementem działań projektowych będzie współpraca z placówkami państwowymi: domami dziecka, szkołami-internatami i ochronkami. To z kolei doprowadzi do integracji między światem dzieci, a społeczeństwem białoruskim, co jest zabiegiem unikalnym i niepraktykowanym w regionie.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.